cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  24.11.2023 11:58:29

Listopad 2023 se zapíše do historického kalendáře evropského integračního procesu dalším krůčkem vpřed - Globální ekonomický výhled listopad 2023 - Výhled vývoje HDP ve vybraných regionech

Evropská komise totiž oficiálně doporučila zahájit přístupová jednání s Bosnou a Hercegovinou, Moldavskem a Ukrajinou. Další zemi, Gruzii, která rovněž stojí o to zařadit se do rodiny unijních států, pak Evropská komise doporučila udělit status kandidátské země. Každá ze zemí musí před vstupem do EU nejprve splnit tzv. Kodaňská kritéria, tedy kritéria politická (institucionální stabilita, fungující demokracie a právní stát, dodržování lidských práv a respektování menšin), ekonomická (fungující tržní ekonomika) a legislativní (sladění národního a evropského právního rámce).
Cenový vývoj v Evropě se viditelně posouvá k cílům centrálních bank, inflační tsunami je za námi. Evropská komise letos v zemích EU ještě očekává 6,5% inflaci, v příštím roce pak její pokles na 3,5 % a rok 2025 by již měl přinést růst cen lehce nad 2 %. Inflaci se daří krotit nejen v Evropě, ale také jinde ve světě. Nicméně např. v Japonsku zůstávají zatím sazby stále záporné a v Číně je růst cen pod pomyslným 2% ideálem.


Klíčové centrální banky jsou již na vrcholu svého úrokového cyklu. Další zasedání Fedu a ECB proběhnou až v první polovině prosince. Lze očekávat, že uvolnění měnových podmínek nastane v polovině roku 2024. Některé centrální banky zejména malých otevřených ekonomik již toto uvolnění realizovaly, některé další avizovaly. Otázkou zůstává, jak se vysoké bilance zejména klíčových centrálních bank promítnou jak do budoucího provádění jejich měnové politiky, tak potažmo do globálních měnových podmínek, které ovlivňují. Graf aktuálního čísla zachycuje pohled Evropské komise na růst hospodářství v Evropě. Ačkoli se v příštích dvou letech očekává zrychlení ekonomického růstu, je vývoj zejména v letošním roce spojen spíše s negativním překvapením. Ani očekávaný růst v dalších letech není nijak výrazný. Od jara se odhady růstu pro rok 2023 snižují a propad nejsilnější evropské ekonomiky Evropská komise na jaře vůbec nečekala. Naopak pozitivně překvapuje Španělsko, které roste mnohem rychleji než další velké evropské ekonomiky. Svůj podíl na tom má i vývoj na tamním trhu práce (blíže toto téma přiblížíme v příštím čísle GEVu).
Aktuální číslo dále přináší analýzu: „Dochází k fragmentaci mezinárodního obchodu? Případová studie pro země EU“. Článek zkoumá, jak se pro země EU vyvíjela koncentrace mezinárodního obchodu se zbožím za poslední čtvrtstoletí, a to z pohledu jeho teritoriálního členění. Článek pomocí indexu koncentrace ukazuje, že země EU soustřeďují svůj obchod do zemí s podobnými geopolitickými postoji, což může svědčit o plíživé fragmentaci mezinárodního obchodu.


Barometr Globálního ekonomického výhledu pro sledované země

Makroekonomický monitoring


 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688