Koruna pod prodejním tlakem, hlavně vůči dolaru. Tuzemská nezaměstnanost se nemění (Ranní zpráva z finančního trhu)
I když dnešní světový kalendář přináší celou řadu ukazatelů, jsou spíše druhého sledu a nelze od nich čekat zásadnější dopad do finančních trhů. To platí i pro tuzemskou nezaměstnanost. Obchodníci s polským zlotým a tamními sazbami ale budou čekat na výsledek jednání polské centrální banky. Tržní konsensus ukazuje na snížení sazeb o 25bb, menšina analytiků počítá s tím, že sazby dolů nepůjdou.
Polská centrální banka by dnes sazby snižovat neměla
Regionální událostí dne je zasedání polské centrální banky k měnové politice. NBP může dle tržního konsensu přijít s dalším snížením úrokových sazeb, a to o 25 bb. To předpokládají i naši kolegové z SG. Podle nich se ale na delší dobu bude jednat o snížení poslední, a to vzhledem k silným ekonomickým fundamentům a stále zvýšené jádrové složce inflace. Další pokles úrokových sazeb tak očekáváme až s rokem 2024. Pokud se náš scénář naplní, z pohledu kurzu polského zlotého by se mělo jednat o pozitivní zprávu. Z domova předpokládáme zveřejnění podílu nezaměstnaných za říjen. V souladu s tržním konsensem předpokládáme jeho setrvání na zářijových 3,6 %. Na trhu práce tak hospodářská stagnace nijak významně vidět není.
Od světového ekonomického kalendáře dnes příliš impulsů pro finanční trhy očekávat nelze. Finální čísla německé inflace za říjen pravděpodobně budou potvrzena na již zveřejněných odhadech. Zářijové maloobchodní tržby za eurozónu jako celek podle nás potvrdí slabost spotřebitelské poptávky a opatrnost domácností při svých spotřebních výdajích. Po včerejších relativně jestřábích komentářích amerických centrálních bankéřů bude pro trhy určitě zajímavé vystoupení guvernéra FEDu J. Powella.
Koruna pod prodejním tlakem, hlavně vůči dolaru
Americký dolar prakticky po celou včerejší asijskou i evropskou seanci vůči společné evropské měně posiloval. Euru samozřejmě neprospěla ranní německá data průmyslové výroby za září. Ta výrazně zklamala a zaznamenala již čtvrtý meziměsíční pokles v řadě. Zářijový propad táhla hlavně nižší produkce v automobilovém, elektrotechnickém a farmaceutickém průmyslu. Data tak naznačují, že po poklesu celé ekonomiky o 0,1 % q/q za třetí čtvrtletí může se záporným znaménkem skončit i to čtvrté, a Německo tak vykázat recesi. Dolar pak získal podporu od jestřábího komentáře šéfa Fedu z Minneapolisu N. Kashariho.
Silnější dolar na globálním trhu se propisoval i do slabší koruny. Ta vůči euru celý včerejšek pomalu oslabovala směrem k 24,65 CZK/EUR. Ranní kotace přitom byla o cca 10 haléřů níže. Ještě výrazněji včera koruna oslabila vůči dolaru, kde se kurz posunul z ranních 22,95 CZK/USD k 23,10 CZK/USD. Z domova jsme se dočkali v souladu s naším očekáváním mírně horších čísel zářijových maloobchodních tržeb. Ty potvrdily přetrvávající slabost domácí poptávky. Podrobněji jsme data komentovali zde https://bit.ly/3FKd9rr.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři