Rekordní počet jaderných stipendistů: ČEZ podepsal smlouvy s 55 studenty středních i vysokých škol
Skupina ČEZ podepsala rekordní počet jaderných stipendijních smluv – letošní školní rok tak s finanční podporou zahájilo celkem 55 studentů, třetinu tvoří dívky. Stipendisté na ty nejžádanější jaderné pozice v jaderných elektrárnách včetně malých modulárních reaktorů mohou během pětiletého studia získat téměř půl milionu korun. S ohledem na plány posílení výroby z jádra a výstavbu nových jaderných bloků poskytnul ČEZ letos stipendia nejen budoucím operátorům a reaktorovým fyzikům, ale také vysokoškolákům se zájmem o pozice jaderných odborníků v jiných oblastech, a rovněž středoškolákům. V příštích deseti letech plánuje ČEZ nabrat do jaderné oblasti až 2 600 nových lidí.
Zájem spojit svou budoucí kariéru s jadernou energií mezi studenty stoupá. Do stipendijního programu Skupiny ČEZ se tak letos zapojí 55 zájemců, téměř dvojnásobný počet než loni. Nově ČEZ do programu zapojil kromě tradičních zájemců o pozici operátora sekundárního bloku či reaktorového fyzika také vysokoškoláky, kteří by v budoucnu mohli nastoupit na jiné odborné pozice nejen v provozu (strojaři, elektrotechnici, chemici apod.), ale třeba i ve výstavbě nových jaderných zařízení. Další novinkou je také podpora středoškoláků s potenciálem pokračovat ve studiu na technické škole.
„Noví stipendisté se uvedli skvěle a těšíme se na ně. Jaderná energetika je během na dlouhou trať. Například operátoři budoucích jaderných bloků nastoupí do stávajících elektráren, kde získají potřebné znalosti a kvalifikace. Navíc i naše současné jaderky chceme provozovat nejméně 60 let, a prochází proto generační obměnou. O práci se tedy stipendisté rozhodně bát nemusí, spíš naopak,“ říká člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Dobrou zprávou je rovněž výrazný nárůst zájmu ze strany dívek – zatímco loni tvořil podíl přihlášených dívek 15 %, letos už je jich téměř třetina.
Všichni noví stipendisté za sebou mají účast v některé z řady náborových akcí, které ČEZ organizuje: pro středoškoláky je určená třídenní odborná stáž Jaderná maturita, pro vysokoškoláky dvoutýdenní intenzivní Letní univerzita či týdenní SMR Camp. Kromě přednášek a exkurzí absolvují účastníci těchto akcí také náročné psychodiagnostické testy a osobní pohovory. Stipendia jsou nabídnutá těm nejlepším.
Vysokoškoláci si během pětiletého studia na nejžádanější jaderné pozice přijdou podle akademických výsledků až na 480 000 korun, středoškoláci v maturitním oboru během studia posledních dvou ročníků mohou získat až 85 000 korun, přičemž nabídka zahrnuje jak střední odborné školy, tak gymnázia. Podrobné informace o podmínkách stipendií jsou k dispozici na webu Kdejinde.cz.
V příštích deseti letech ČEZ nabere do stávajících jaderných elektráren a do týmů připravujících výstavbu nového bloku v Dukovanech či malých modulárních reaktorů odhadem 2 600 nových lidí.
Alice Horáková
mluvčí Skupiny ČEZPřečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory