Potenciál americko-české spolupráce v jaderném sektoru roste: americký průmysl se představil partnerům v Česku
Potenciál americko-české spolupráce v jaderném sektoru roste: americký průmysl se představil partnerům v Česku
20.10.2023 / 19:54 | Aktualizováno: 26.10.2023 / 16:41
Ve dnech 17.-19. září 2023 proběhla v Praze obchodní mise amerického jaderného průmyslu. Cílem mise bylo podpořit a dále prohloubit spolupráci amerických a českých společností, v oblastech jako jsou dodávky paliva, vývoj malých modulárních reaktorů či spolupráce při dodávkách pro ukrajinské jaderné elektrárny. Zájem o spolupráci s americkým průmyslem z české strany platí bez ohledu na průběh a výsledek výběrového řízení na dodavatele velkého jaderného zdroje.
Jedním z vrcholů americké mise byl workshop na Ministerstvu průmyslu a obchodu konaný 18. září. Za Česko přednesli své prezentace mj. zástupce vrchního ředitele na MPO Tomáš Ehler, který popsal dekarbonizační strategii ČR a roli jádra v českém energetickém mixu, expert na malé modulární reaktory Jan Prášil z MPO, který představil tzv. roadmap nástupu malých modulárních reaktorů v ČR, či ředitel sekce Strategie výzkumu a vývoje Centra výzkumu Řež Daneš Burket, který se zaměřil na potenciál, který ČR v oblasti malých modulárních reaktorů má, a vyjádřil i připravenost ČR podílet se na vývoji nových konceptů. Možnosti jaderného průmyslu představili i Daniel Procházka z Doosan Škoda Power reprezentující Czech Power Industry Alliance.
Za USA vystoupili mj. velvyslanec v ČR Bijan Sabet, prezidentka amerického sdružení zástupců jaderného průmyslu USA Nuclear Energy Institute Maria Korsnick, či zástupce americké EXIM banky Owen Herrnstad, který vysvětlil možnosti financování nových reaktorů. Vládní část americké delegace vedla Kathryn Huff, Assistant Secretary na americkém ministerstvu energetiky.
Celkem se mise zúčastnilo kolem třicítky zástupců vlády a průmyslu USA a kolem 50 zástupců českého průmyslu a státní správy. Kromě workshopu se uskutečnila i další pracovní setkání amerického a českého průmyslu, na nichž proběhla výměna zkušeností v oblasti regulace, licencování a financování jaderných zdrojů, se zaměřením na malé modulární reaktory.
Část finančních prostředků na workshop a misi byla uhrazena z projektu na podporu ekonomické diplomacie finančně podpořeného Ministerstvem zahraničních věcí. Mise byla pokračováním již existující silné spolupráce v jaderné oblasti mezi oběma zeměmi, v rámci níž proběhly mimo jiné americká politicko-podnikatelská mise v březnu 2022 do Prahy a okolí vedená náměstkem americké ministryně energetiky Davidem Turkem či česká mise do Washingtonu v květnu 2023 vedená ZVŘ MPO Tomášem Ehlerem. Jaderná energie představuje pro USA i ČR stabilní zdroj čisté energie, a je tak nezbytnou součásti budoucího energetického mixu obou zemí, při zohlednění emisních cílů na obou stranách Atlantiku. Současná geopolitická situace i právě nutnost snižování emisí vytváří podmínky příznivé pro rozvoj jaderné energetiky v USA i Česku.
Na zářijovou misi může v příštím roce navázat cesta zástupců českého průmyslu do USA zaměřená specificky na malé modulární reaktory, která by umožnila prezentovat český potenciál, včetně dodavatelského řetězce, pro případné prohloubení spolupráce s USA. Mise může být příležitosti jak pro společnosti, které hledají technologického partnera, tak i společnosti, které jsou zatím ve fázi studií proveditelnosti u projektů SMR. Měla by se též zaměřit na získání dalších informací k licencování reaktorů, k přístupu k financování, či hledání obchodních partnerů. Česká republika se svojí dlouhou tradicí v oblasti jaderného průmyslu i podporou veřejnosti v zádech je v EU pro USA jedním z nejperspektivnějších obchodních partnerů v jaderné energetice.
Zpracoval: Martin Fott, diplomat pro ekonomiku a energetiku ZÚ Washington
Ministr J. Síkela - rezidence velvyslance USA v Praze
Ministr J,. Síkela - rezidence velvyslance USA v Praze
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz