Má už americká centrální banka odpracováno?
Klíčové body
- Americká centrální banka už sazby nezvýší. Nahrává jí jtrh.
- Fed je spokojen, trh dělá práci za něj.
- Nejvíc to bolí Bank of Japan.
Má už americká centrální banka odpracováno? Podle nás má. Ještě přísnější podmínky financování na americkou ekonomiku ale dopadnou ještě později než na evropskou.
Americká banka Morgan Stanley odhaduje, že utažení podmínek financování z posledních týdnů odpovídá ekvivalentu zvýšení sazeb Fedu o zhruba 80 bodů. To převyšuje zářijovou prognózu, která ukazuje vrchol sazeb v pásmu 5,5-5,75 % oproti současným 5,25-5,5 %. Pro Fed by tyto hodnoty, pokud je vidí stejně, měly být dostatečným argumentem pro stabilitu sazeb.
Evropské indexy PMI sektoru služeb a průmysl klesly v říjnu víc, než očekával trh. Zhoršení jsme viděli v německém sektoru služeb, kde se nálada propadla pod padesátibodovou hranici. Sektor průmyslu se přehoupl mírně nad hranici 40 bodů. To je však stále hluboko v oblasti kontrakce, kde se segment nachází už déle jak rok.
Celkově tak vidíme další náznaky zpomalující evropské ekonomiky, kde mimo jiné úřadují i přísnější podmínky úvěrování. ECB uvedla, že z průzkumu mezi evropskými bankami za třetí čtvrtletí vyplynulo další nad očekávání větší zpřísnění. Dále oslabila i poptávka po úvěrech. U velkých firem na úrovně z období velké finanční krize, u malých a středních podniků jsme dokonce na historicky nejnižších hodnotách. Transmise měnové politiky funguje. Ke zpřísnění podmínek přispívají vyšší sazby i snižování bilance ECB. Banka by tak na zítřejším zasedání měla ponechat sazby beze změny.
Nad očekávání větší pokles evropských indexů PMI za celou eurozónu spustil pokles evropských výnosů v čele s německými. Euro proti dolaru obrátilo do ztráty zpět pod hranici 1,0650 EURUSD. Nad ni jsme se dostali díky předvčerejšímu poklesu amerických výnosů. Ty dnes mírně korigují včerejší pohyb. Desetiletý výnos se pohybuje pod 4,8 %, dvouletý drží hranici 5 %.
Dopady růstu amerických výnosů cítí celý svět. Dle neoficiálních zdrojů z Bank of Japan, které citovala agentura Bloomberg, se citelně podepsaly na růstu japonských tržních sazeb. Vinou toho byla centrální banka na bondovém trhu nucena již několikrát zasahovat. Podle zdrojů dokonce někteří představitelé Bank of Japan zvažují úpravu podmínek cílení výnosové křivky. Byť pohyby japonských výnosů nesouvisí se změnou fundamentů v ekonomice, preventivní opatření považují za lepší řešení, než kdyby se centrální banka dostala pod ještě větší tlak. Rozhodnuto bude na říjnovém zasedání, které je naplánované na příští úterý.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0682 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0585 do 1,0707 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,61 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,04 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,55 až 24,72 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,93 do 23,21 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME