Nervózní trhy vyhlížejí zasedání ECB a americké HDP
Na hlavních trzích pokračuje příběh svižného růstu delších výnosů, který se odehrává především na americké výnosové křivce. Během minulého týdne se výnos desetiletého státního dluhopisu vyšplhal až na 4,99 %, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2007. Vyšší výnosy učebnicově nesvědčí celé paletě rizikových aktiv – ať jde o americké akciové trhy nebo měny rozvíjejících se trhů, kam se řadí i středoevropské měny v čele se slábnoucí korunou.
V tomto týdnu budou trhy ve Spojených státech zajímat jak tradiční čísla z trhu práce (žádosti o dávky v nezaměstnanosti), tak především předběžný odhad HDP za třetí kvartál. Připomeňme, že americké ekonomice se v posledních měsících daří nad očekávání dobře a odhad atlantského Fedu (GDPNow model) indikuje anualizovaný růst o celých 5,4 %. My s trhem předpokládáme o něco slabší, ale stále velmi robustní zrychlení růstové dynamiky na 4 %. Jakékoli pozitivní překvapení by pak bylo vodou na mlýn pro růst delších výnosů. Ty samy o sobě žádoucím způsobem zpřísňují finanční podmínky v americké ekonomice a odvádí práci za Fed, jak minulý týden zmínil J. Powell.
Na druhé straně Atlantiku bude pozornost směřována zejména na čtvrteční zasedání ECB. Na zářijovém zasedání zvedla ECB sazby na 4,0 % a jasně signalizovala, že se jedná o dostatečně restriktivní úroveň. Navíc i příchozí data z eurozóny jsou pro centrální banku vesměs příznivá – nižší než očekávaná inflace a zároveň slabší růstová čísla, což by měly ve středu potvrdit i říjnové PMIs. ECB proto tentokrát ponechá sazby beze změny, ale dá si pozor, aby trhy tento krok neinterpretovaly jako konec cyklu zvyšování sazeb. Zajímavá však může být debata o zrychlení tempa kvantitativního utahování – konkrétně dřívější ukončení programu PEPP, vůči čemuž se ale vymezí holubičí členové Rady, a to i v reakci na rostoucí výnosy italského dluhu.
A konečně z pohledu českých makro čísel bude tento týden vyloženě hluchý. Tuzemský trh proto budou zajímat především komentáře centrálních bankéřů směrem k blížícímu se měnově-politickému zasedání (2. listopadu). Dosavadní rétorika – povzbuzena holubičím vyzněním posledních čísel – ukazuje na většinovou ochotu jít s úrokovými sazbami dolů již v tomto roce. Zda se tak stane již na listopadovém zasedání nebo až v prosinci, zůstává v tuto chvíli otevřenou otázkou.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Akcie USA - americké akcie
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Nervózní trhy vyhlížejí zasedání ECB a americké HDP - Rozbřesk - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Nervózní trhy vyhlížejí zasedání ECB a americké HDP - Rozbřesk
- Nervózní trhy vyhlížejí zasedání ECB a americké HDP
- Trhy vyhlížejí zasedání ECB a americká CPI data později v týdnu
- Trhy dnes budou vyhlížet revizi amerického HDP a rozhodnutí ECB v příštím týdnu
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory