(Kurzy.cz)
Komerční bance dále výrazně přibývají akcionáři, roste vliv retailových
Akcie Komerční banky (dále jen KB) na pražské burze dlouhodobě patří k nejobchodovanějším. V posledních měsících, podíváme-li se do statistik týdenních objemů obchodů, si po dominantních akciích ČEZ udržují převážně druhé místo. Zrovna v minulém týdnu je nicméně v tomto ohledu překonaly obvykle jinak třetí akcie ERSTE. Akcie KB totiž předváděly nadále poměrně neobvyklý kurzový poklid. Po prázdninovém nádechu se již v září navrátily zpět do blízkosti letošních minim a nedaří se jim zpět nadechnout. Své jistě sehrálo tehdejší rozhodnutí ČNB zrušit s účinností od 5. října úročení povinných minimálních rezerv. Společně s dceřinou Modrou pyramidou měla KB v poslední době u ČNB uloženo zhruba 19,6 mld. Kč. Vzhledem k přetrvávající 7% dvoutýdenní repo sazbě banka udávala, že to pro ni konsolidovaně znamená snížení úrokového příjmu přibližně o 115 mil. Kč. Pokud by například úrokové sazby přetrvaly na zmiňované vysoké úrovni, šlo by tak anualizovaně hovořit o negativním dopadu ve výši blížícím se 1,4 mld. Kč.
O zmiňovanou likviditu na akciích se dle všeho solidně starají také domácí investoři z řad retailu. Tedy alespoň podle počtu akcionářů fyzických osob, jejichž navíc také i podíl pokračuje dle všeho v růstu. Dle posledních údajů měla k 30. září KB každopádně celkem již téměř 73 tis. akcionářů. Tedy jen od počátku roku jich přibylo dalších 3 900. O valnou většinu nárůstu se postaraly domácí fyzické osoby, těch KB tak již ke konci čtvrtletí evidovala 66 869. Jejich podíl tedy tvoří takřka 92 %.
Poohlédneme-li se více zpět, tak ke konci roku 2021 domácích akcionářů fyzických osob bylo v porovnání „jen“ 52,8 tis., resp. celkově akcionářů přes 58,4 tis. Za necelé 2 roky zkrátka bance přibylo téměř 14,5 tis. akcionářů.
Vliv fyzických osob na hlasovacích právech se zřejmě pomalu přibližuje 15 %
Z hlediska podrobnější akcionářské struktury zveřejňuje KB údaje vždy jen ke konci roku. Tedy co se týká jejich podílu na základním jmění. Zatímco ke konci roku 2021 podíl domácích fyzických osob (vzhledem k vlastnictví akcií) tvořil 8,28 %, o rok později již 12,37 %. Vzhledem ke zmiňovanému letošnímu dalšímu nárůstu počtu retailových akcionářů lze navíc predikovat další výraznější nárůst jejich vlivu.
Vliv institucionálních akcionářů se tedy naopak dále snižuje. Jak jsme již také dříve rozebírali v článku, KB postupně přišla o téměř všechny minoritní kvalifikované akcionáře. Od zimy se v tomto ohledu situace nezměnila, zkrátka žádná společnost v mezičase nově neoznámila vlastnictví více než procenta akcií. Na účtu z CDCP lze vedle majoritního akcionáře Société Générale sice nadále nalézt v tabulkovém přehledu více než procentní akcionáře, nicméně se jedná o tzv. custody účty.
Bankou prezentovaný výše uvedený přehled více než procentních „akcionářů“ zmiňuje v popiscích také State Street Bank a Deutsche Bank, v „koláči“ přitom zobrazeni nejsou. Investor relations banky zkrátka nadále nepochopitelně ponechalo v přehledu staré údaje z 30.6. Podobně jako třeba po většinu roku 2021 na webu ponechané neplatné stanovy z roku 2018, přestože akcionáři tehdy již na jaře schválili nové. Akcionáři KB se tak od banky mnohdy dočkávají vlastně nepravdivých údajů.
Pro úplnost možno závěrem zmínit, že dle posledních dostupných údajů z konce roku 2022, akcionářů právnických osob bylo celkem 859. Z toho domácích necelá polovina, resp. 398. Disponovali však nevýrazným podílem 2,85 %, zahraniční totiž 84,3 %. I pokud se odečte podíl majoritního akcionáře, tedy v porovnání mnohem výraznějších téměř 24 %. Právnické osoby rovněž přibývají, když o rok dříve jich bylo 737. Z toho domácích 292. O meziroční nárůst se zkrátka postaraly rovněž tuzemští firemní investoři. Přestože i počet zahraničních nepatrně stoupl, jejich podíl na základním jmění naopak poměrně výrazně klesl. Zahraniční firmy se zkrátka v loňském roce zbavily téměř 5 % akcií KB, když o rok dříve jejich podíl dosahoval 89,19 %. Vzhledem k výše uvedenému daný trend nejspíše pokračuje i v tomto roce.
Impulsem pro další směrování mohou být zveřejněné hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí, které banka plánuje zveřejnit v pátek 3. listopadu.
Jiří Zendulka
V oblasti financí se Jiří Zendulka pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?