Jak dosáhnout stanovených cílů a připravit se na budoucnost: Pracovní program Komise na rok 2024
Jak dosáhnout stanovených cílů a připravit se na budoucnost:u
Komise dnes přijala svůj pracovní program na rok 2024, který klade velký důraz na zjednodušení pravidel pro občany a podniky v celé Evropské unii. Navazuje tím tak na závazek představený předsedkyní Komise von der Leyenovou, který spočívá ve snížení požadavků na podávání zpráv o 25 % v souladu s evropskou strategií na podporu dlouhodobé konkurenceschopnosti EU a rovněž v zajištění úlev pro malé a střední podniky.
Pracovní program se nejprve věnuje úspěchům, kterých se podařilo v uplynulých čtyřech letech dosáhnout. Dále popisuje nové návrhy Komise na nadcházející měsíce a představuje důležité iniciativy zaměřené na snížení byrokracie. Některé z těchto zjednodušujících iniciativ již byly předloženy (od března 2023 celkem 15 návrhů a iniciativ), zatímco jiné budou předloženy dnes (26 návrhů na racionalizaci) nebo později. Jsou uvedeny ve zvláštní příloze spolu s dnes oznámenými hodnoceními a kontrolami účelnosti.
Vzhledem k tomu, že více než 90 % závazků přijatých v politických směrech z roku 2019 již bylo splněno a do voleb do Evropského parlamentu v roce 2024 zbývá již jen několik měsíců, uvádí pracovní program pouze takové nové iniciativy, kterých je stále zapotřebí ke splnění zbývajících závazků Komise nebo které řeší nově vznikající výzvy. Nově navrhované iniciativy vycházejí z projevu předsedkyně von der Leyenové o stavu Unie v roce 2023 a z prohlášení o záměru.
Zlepšování právní úpravy a snižování administrativní zátěže
Ve své strategii pro dlouhodobou konkurenceschopnost si Komise stanovila cíl snížit zátěž spojenou s požadavky na podávání zpráv o 25 %, aniž by byly ohroženy politické cíle dotčených iniciativ. K dosažení tohoto cíle se Komise rozhodla zjednodušit požadavky na podávání zpráv například prostřednictvím reformy celního kodexu Unie, což hospodářským subjektům zajistí úspory nákladů ve výši přibližně 2 miliard eur. O snížení nákladů, i pro malé a střední podniky, usiluje i navrhovaná revize pravidel pro statistická zjišťování, konkrétně pak o 450 milionů eur.
Pracovní program na rok 2024 předkládá další návrhy na zjednodušení v řadě oblastí politiky, aniž by došlo ke snížení sociálních, bezpečnostních, spotřebitelských, environmentálních nebo hospodářských norem. Plánovanými změnami se zefektivní požadavky na podávání zpráv, které mají omezené využití. Dojde například ke konsolidací překrývajících se povinností, ke snížení počtu dotčených podniků a rozšíření digitalizace.
Mezi příklady zjednodušujících návrhů patří odložení lhůty pro přijetí evropských standardů pro podávání zpráv o udržitelnosti v jednotlivých odvětvích (směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti) nebo změny v oblasti působnosti směrnice o účetnictví a nařízení o referenčních hodnotách.
O pokroku dosaženém při plnění cíle 25% snížení budeme podávat zprávu v ročních průzkumech zátěže, a to počínaje rokem 2023. Výsledky tohoto průzkumu budou zveřejněny příští rok.
Plnění stanovených závazků
Více než 90 % závazků přijatých v politických směrech předsedkyně von der Leyenové z roku 2019 se Komisi již podařilo splnit. V roce 2024 bude třeba, aby Evropský parlament a Rada vyvinuly další úsilí v zájmu dosažení dohody ohledně zbývajících návrhů, aby evropští občané i podniky mohli plně využívat výhod, které jim z politických opatření EU plynou.
Komise bude i nadále plnit cíle Zelené dohody pro Evropu, našeho programu růstu, a zajistí, aby byla ekologická transformace spravedlivá, inteligentní a inkluzivní. Bude proto pořádat dialogy s občany i zástupci průmyslu a pracovat na přípravách podpory těch občanů a podniků, na které může mít proces transformace největší dopad, a to na základě Sociálního klimatického fondu. Zahájíme také strategický dialog o budoucnosti zemědělství v EU. Aby byla Evropa i nadále připravena na digitální věk, přijme Komise iniciativy k otevření našich vysoce výkonných počítačů začínajícím podnikům v oblasti umělé inteligence a navrhne rovněž evropský právní předpis zaměřený na oblast vesmíru.
Hospodářství EU prokázalo, že je mimořádně odolné vůči celé řadě bezprecedentních krizí. V roce 2024 se chce Komise zaměřit na výzvy související s nedostatkem pracovních sil a dovedností, dále na vzdělávání, sociální dialog, problematiku inflace a usnadnění podnikání.
Podpora Ukrajiny tváří v tvář ruské útočné válce zůstane jednou z priorit naší agendy i v roce 2024, stejně jako naše vzájemně prospěšné partnerství s Afrikou, naše agenda spravedlivého obchodu a rozvoj obranných schopností členských států. Komise posílí spolupráci v boji proti převaděčství migrantů, podnikne kroky související s reformami před rozšířením a provede přezkum příslušných politik, aby zjistila, jak zajistit fungování rozšířené Unie.
Další postup
Komise bude úzce spolupracovat s Evropským parlamentem a Radou a podporovat je, aby bylo možné dosáhnout v příslušných oblastech dohody do konce jejího mandátu.
Kromě dnes zahájené výzvy k předložení faktických podkladů s cílem shromáždit názory zúčastněných stran ohledně zatěžujících požadavků na podávání zpráv budou probíhat další konzultace s podniky (včetně sítě zmocněnců pro malé a střední podniky), s odborníky z členských států a s dalšími zúčastněnými stranami, aby bylo možné identifikovat obzvláště problematické otázky a oblasti, které je třeba řešit přednostně.
Souvislosti
Komise každoročně přijímá pracovní program, v němž jsou uvedena opatření, jež Komise přijme v nadcházejícím roce. Program Komise informuje veřejnost i spolutvůrce právních předpisů o politickém odhodlání předložit nové iniciativy, stáhnout projednávané návrhy a přezkoumat stávající právní předpisy EU. Pracovní program Komise na rok 2024 je výsledkem intenzívní spolupráce s Evropským parlamentem, členskými státy a poradními orgány EU.
Další informace
Internetová stránka s pracovním programem Komise na rok 2024
Sdělení týkající se pracovního programu Komise na rok 2024
Pracovní program Komise na rok 2024 – infopřehled
Snížení zátěže a racionalizace požadavků na podávání zpráv – infopřehled
Program pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT)
Vyjádřete svůj názor! Portál, kde se mohou občané a podniky vyjádřit ke stávající legislativě i novým politikám EU
Program zlepšování právní úpravy
Platformy Fit pro budoucnost (F4F)
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní svátky 2024
- Kalendář jmen 2024 - svátky
- Státní svátky Prosinec 2024
- Kalendář jmen Listopad 2024 - svátky
- Kalkulačka OSVČ 2024 (za rok 2023) - výpočet daně, sociálního a zdravotního pojištění
- Rodičovský příspěvek 2024 - kalkulačka. Nárok na celkem 350.000 Kč na 1 dítě a 525.000 Kč na vícerčata mají všichni rodiče. Liší se rychlost čerpání.
- Zvýšení důchodu 2024 - kalkulačka: důchod 18.000 Kč se od června 2023 zvýší o 722 Kč.
- Ošetřovné 2024 - kalkulačka: celkem 6.399 Kč za 9 dnů ošetřovného při příjmu 40.000 Kč. O 27 Kč více než vloni.
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2024. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
- Výpočet čisté mzdy reforma 2024. Jak se vypadá čistá mzda před a po reformě?
- Minimální mzda 2024
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?