Plyn v roce 2024: Jak se vyvíjí cena a kdy si ji zafixovat?
Situace na trhu s energiemi stále vyvolává řadu otázek. Řeší se tržní ceny, zdražování distribučních poplatků i další vývoj. V případě plynu se navíc přidává i dotaz, jestli tady do budoucna vůbec nějaký bude. Pojďme se podívat, jak to s plynem aktuálně vypadá.
Vývoj situace během energetické krize
Trh s energiemi má za sebou turbulentní roky, které měly přímý dopad na ekonomiku a odběratele. Už v létě 2021 se navzdory optimistickým tržním podmínkám, kdy megawatthodina (MWh) plynu stála přibližně 700 Kč, začaly objevovat první varovné signály o možné energetické krizi. Odběratelé přesto vyčkávali, vzhledem k probíhajícímu létu necítili potřebu přehodnotit nabídky dodavatelů. O to větší šok přišel na podzim, kdy se situace začala rychle měnit. Ceny prudce rostly a došlo k ukončení činnosti Bohemia Energy, což působilo jako katalyzátor prohlubující se energetické krize.
Situace dosáhla kritického bodu v únoru 2022, kdy vypukl válečný konflikt na Ukrajině. Ceny plynu se více než zdvojnásobily a dále rostly. To vedlo k dalšímu prohlubování krize a přišlo také reálné ohrožení dodávek plynu. Česká republika, která byla na ruském plynu přímo závislá, čelila společně s celou EU situaci, kdy se zvažoval zákaz jeho dovozu. V reakci na to pak restrikcemi hrozilo i Rusko.
Pokračující růst cen vedl k extrémním situacím, kdy nové ceníky pro odběratele překročily cenu 5 000 Kč za MWh. V reakci na to vláda přistoupila k zastropování ceny plynu na rok 2023. Maximální sazba byla stanovena na 3 025 Kč za MWh. Situace se pak postupně začala zklidňovat a koncem roku 2023 se tržní ceny poprvé dostaly pod vládou stanovený strop. Vzhledem ke stabilizaci trhu a u plynu téměř zanedbatelnému růstu distribučních poplatků lze očekávat, že odběratelé letos ve srovnání s předchozími roky skutečně ušetří.
Ceny plynu 2024: Příznivý vývoj
Letos jsou ceny plynu znatelně příznivější než v loňském roce. Analýza trhu ukazuje, že nejnižší tarify se u menších dodavatelů plynu v tuto chvíli pohybují okolo 1 500 Kč za MWh, zatímco u větších společností se domácnosti setkávají s cenami v rozmezí 1 700 až 1 900 Kč za MWh. Za pokles může několik faktorů včetně obnovených dodávek ruského plynu přes Ukrajinu a Maďarsko nebo mírnější zimy, která přispěla ke snížení poptávky.
Zafixovat cenu plynu nyní, nebo vyčkat?
Volba mezi fixovanou cenou plynu a čekáním na další zlevňování je vzhledem k aktuální situaci na trhu poměrně složitou výzvou. Zkušenosti z posledních dvou let říkají, že trh s plynem je vysoce nestabilní a jeho budoucí vývoj je předmětem neustálých spekulací. Významným faktorem je také nejistota (spojená s budoucími dodávkami ruského plynu), protože právě ta může významně ovlivňovat cenu a dostupnost plynu v nadcházejících letech. Při zvažování fixace je klíčové posoudit nejen aktuální tržní podmínky, ale právě i očekávané budoucí trendy. Kromě toho by se finální rozhodnutí mělo odvíjet od individuální finanční situaci a s ní související tolerance k riziku.
Nedávná historie nám poměrně jasně ukázala, že kdo v příznivějším období nevyužil příležitost k fixaci cen, ten se pak potýkal s výrazně vyššími výdaji. Jako příklad nám poslouží už zmiňované léto 2021, kdy zákazníci rozhodnutí o fixaci odkládali a následně jim sazby prudce vzrostly. Pojďme si to ukázat na konkrétní domácnosti, která plynem topí a má roční spotřebu kolem 20 MWh.
Řekněme, že máme zákazníka, kterému v lednu 2022 končila smlouva. Pokud by tento zákazník přistoupil k fixaci ceny už v létě 2021, mohl získat výrazně výhodnější tarif s ročními náklady okolo 14.600 Kč. Když své rozhodnutí naopak odložil až na začátek roku 2022, kdy cena plynu výrazně vzrostla, čelil zvýšeným sazbám a jeho náklady ročně vzrostly o 21.700 Kč. V případě dvouleté smlouvy tedy zaplatil o 43.400 Kč víc.
Tento příklad jen podtrhuje, jak moc je při řízení energetických nákladů domácnosti důležitý proaktivní přístup. Pokud nastane příznivější období, je vždy vhodné zvážit fixaci ceny, a to i navzdory možným spekulacím o dalším zlevňování. Historická data a tržní tendence naznačují, že čekání na další snížení ceny nebo možné sezónní výhody může vést k opačnému efektu a značně zatížit rodinný rozpočet. Vzhledem k rozdílům v cenících jednotlivých dodavatelů je ale třeba pečlivě porovnávat nabídky. S tím pomůže například Kalkulátor.cz, který doporučí nejvýhodnější variantu a postará se o případnou změnu dodavatele.
Končí vám fixace? Novou smlouvu řešte včas
Připravte se na konec fixačního období vaší smlouvy a promyslete si další postup. Pokud nebudete situaci aktivně řešit, může nastat automatické prodloužení smlouvy od vašeho stávajícího dodavatele, takzvaná prolongace. Ta ovšem často vede k méně výhodným cenám. Zásadní tedy je porovnat dostupné nabídky ještě před vypršením lhůty a vybrat si tu nejvýhodnější.
Patříte mezi bývalé zákazníky Bohemia Energy, kteří po ukončení jeho činnosti uzavřeli tříletou fixaci u jiného dodavatele? Potom je klíčové, abyste začali hledat nové možnosti už teď, nejpozději však letos v září. Nezapomínejte, že smlouvy na dobu neurčitou mají obvykle tříměsíční výpovědní lhůtu. S tím je třeba při plánované změně dodavatele a přechodu na výhodnější cenový tarif počítat.
Díky efektivní správě smluv s dodavateli plynu a elektřiny budete vždy o krok napřed. Můžete se tak vyhnout nevýhodným cenám a zbytečně vysokým platbám. Porovnání nabídek a pečlivý výběr nové smlouvy je základem pro snížení nákladů na provoz domácnosti.
Lukáš Kaňok
Lukáš Kaňok je zkušený obchodník, jehož profesní kariéra začala v oboru TELCO, kde působil 14 let a nyní již 8 let pokračuje ve světě online srovnávačů cen energií, pojištění a financí. Jeho vášeň a odbornost v oblasti startupů, zejména v sektorech energetiky a financí, ho řadí mezi přední odborníky. Jeho zájem o nové technologie mu pomohl rozvíjet inovativní řešení a strategie pro energetický a finanční obor. V obchodním světě se vyznačuje nejen bohatými zkušenostmi, ale také nadšením a odhodláním k dosažení pozitivních změn v oblasti energetiky a financí. Lukáš je v necelých 50 letech již dědečkem a k tomu navíc vášnivým motorkářem.
Kalkulátor.cz
my počítáme, vy šetříte
Kalkulátor.cz, je srovnávač, který se rozhodl změnit svět. Pomáhá lidem šetřit peníze a orientovat se v turbulentním světě energií, pojištění a financí. Zákazník je pro nás partner, kterému se snažíme ušetřit čas i peníze. Možnosti řešení prezentujeme lidsky a srozumitelně. Naše doporučení v čase hlídáme a v případě lepších možností, zákazníka informujeme o nových možnostech. Našim cílem je dlouhodobý spokojený vztah se zákazníkem. Nic nám neudělá radost víc, než zákazníci, kteří se vracejí a využívají našich služeb ve všech oblastech.
Více informací na https://www.kalkulator.cz/.
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Druhý ročník soutěže „Podnikám s rozumem“ startuje – zapojte své studenty a získejte hodnotné ceny!
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna