Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)
Finanční rady  |  06.03.2024 08:30:52, aktualizováno 07.03.2024 16:04:37

Plyn v roce 2024: Jak se vyvíjí cena a kdy si ji zafixovat?

Situace na trhu s energiemi stále vyvolává řadu otázek. Řeší se tržní ceny, zdražování distribučních poplatků i další vývoj. V případě plynu se navíc přidává i dotaz, jestli tady do budoucna vůbec nějaký bude. Pojďme se podívat, jak to s plynem aktuálně vypadá.


Vývoj situace během energetické krize 

Trh s energiemi má za sebou turbulentní roky, které měly přímý dopad na ekonomiku a odběratele. Už v létě 2021 se navzdory optimistickým tržním podmínkám, kdy megawatthodina (MWh) plynu stála přibližně 700 Kč, začaly objevovat první varovné signály o možné energetické krizi. Odběratelé přesto vyčkávali, vzhledem k probíhajícímu létu necítili potřebu přehodnotit nabídky dodavatelů. O to větší šok přišel na podzim, kdy se situace začala rychle měnit. Ceny prudce rostly a došlo k ukončení činnosti Bohemia Energy, což působilo jako katalyzátor prohlubující se energetické krize. 

Situace dosáhla kritického bodu v únoru 2022, kdy vypukl válečný konflikt na Ukrajině. Ceny plynu se více než zdvojnásobily a dále rostly. To vedlo k dalšímu prohlubování krize a přišlo také reálné ohrožení dodávek plynu. Česká republika, která byla na ruském plynu přímo závislá, čelila společně s celou EU situaci, kdy se zvažoval zákaz jeho dovozu. V reakci na to pak restrikcemi hrozilo i Rusko.

Pokračující růst cen vedl k extrémním situacím, kdy nové ceníky pro odběratele překročily cenu 5 000 Kč za MWh. V reakci na to vláda přistoupila k zastropování ceny plynu na rok 2023. Maximální sazba byla stanovena na 3 025 Kč za MWh. Situace se pak postupně začala zklidňovat a koncem roku 2023 se tržní ceny poprvé dostaly pod vládou stanovený strop. Vzhledem ke stabilizaci trhu a u plynu téměř zanedbatelnému růstu distribučních poplatků lze očekávat, že odběratelé letos ve srovnání s předchozími roky skutečně ušetří.

Ceny plynu 2024: Příznivý vývoj 

Letos jsou ceny plynu znatelně příznivější než v loňském roce. Analýza trhu ukazuje, že nejnižší tarify se u menších dodavatelů plynu v tuto chvíli pohybují okolo 1 500 Kč za MWh, zatímco u větších společností se domácnosti setkávají s cenami v rozmezí 1 700 až 1 900 Kč za MWh. Za pokles může několik faktorů včetně obnovených dodávek ruského plynu přes Ukrajinu a Maďarsko nebo mírnější zimy, která přispěla ke snížení poptávky. 

Zafixovat cenu plynu nyní, nebo vyčkat?

Volba mezi fixovanou cenou plynu a čekáním na další zlevňování je vzhledem k aktuální situaci na trhu poměrně složitou výzvou. Zkušenosti z posledních dvou let říkají, že trh s plynem je vysoce nestabilní a jeho budoucí vývoj je předmětem neustálých spekulací. Významným faktorem je také nejistota (spojená s budoucími dodávkami ruského plynu), protože právě ta může významně ovlivňovat cenu a dostupnost plynu v nadcházejících letech. Při zvažování fixace je klíčové posoudit nejen aktuální tržní podmínky, ale právě i očekávané budoucí trendy. Kromě toho by se finální rozhodnutí mělo odvíjet od individuální finanční situaci a s ní související tolerance k riziku.

Nedávná historie nám poměrně jasně ukázala, že kdo v příznivějším období nevyužil příležitost k fixaci cen, ten se pak potýkal s výrazně vyššími výdaji. Jako příklad nám poslouží už zmiňované léto 2021, kdy zákazníci rozhodnutí o fixaci odkládali a následně jim sazby prudce vzrostly. Pojďme si to ukázat na konkrétní domácnosti, která plynem topí a má roční spotřebu kolem 20 MWh.

 

Řekněme, že máme zákazníka, kterému v lednu 2022 končila smlouva. Pokud by tento zákazník přistoupil k fixaci ceny už v létě 2021, mohl získat výrazně výhodnější tarif s ročními náklady okolo 14.600 Kč. Když své rozhodnutí naopak odložil až na začátek roku 2022, kdy cena plynu výrazně vzrostla, čelil zvýšeným sazbám a jeho náklady ročně vzrostly o 21.700 Kč. V případě dvouleté smlouvy tedy zaplatil o 43.400 Kč víc.

Tento příklad jen podtrhuje, jak moc je při řízení energetických nákladů domácnosti důležitý proaktivní přístup. Pokud nastane příznivější období, je vždy vhodné zvážit fixaci ceny, a to i navzdory možným spekulacím o dalším zlevňování. Historická data a tržní tendence naznačují, že čekání na další snížení ceny nebo možné sezónní výhody může vést k opačnému efektu a značně zatížit rodinný rozpočet. Vzhledem k rozdílům v cenících jednotlivých dodavatelů je ale třeba pečlivě porovnávat nabídky. S tím pomůže například Kalkulátor.cz, který doporučí nejvýhodnější variantu a postará se o případnou změnu dodavatele. 

Končí vám fixace? Novou smlouvu řešte včas

Připravte se na konec fixačního období vaší smlouvy a promyslete si další postup. Pokud nebudete situaci aktivně řešit, může nastat automatické prodloužení smlouvy od vašeho stávajícího dodavatele, takzvaná prolongace. Ta ovšem často vede k méně výhodným cenám. Zásadní tedy je porovnat dostupné nabídky ještě před vypršením lhůty a vybrat si tu nejvýhodnější.

Patříte mezi bývalé zákazníky Bohemia Energy, kteří po ukončení jeho činnosti uzavřeli tříletou fixaci u jiného dodavatele? Potom je klíčové, abyste začali hledat nové možnosti už teď, nejpozději však letos v září. Nezapomínejte, že smlouvy na dobu neurčitou mají obvykle tříměsíční výpovědní lhůtu. S tím je třeba při plánované změně dodavatele a přechodu na  výhodnější cenový tarif počítat. 

Díky efektivní správě smluv s dodavateli plynu a elektřiny budete vždy o krok napřed. Můžete se tak vyhnout nevýhodným cenám a zbytečně vysokým platbám. Porovnání nabídek a pečlivý výběr nové smlouvy je základem pro snížení nákladů na provoz domácnosti.Lukáš Kaňok

Lukáš Kaňok je zkušený obchodník, jehož profesní kariéra začala v oboru TELCO, kde působil 14 let a nyní již 8 let pokračuje ve světě online srovnávačů cen energií, pojištění a financí. Jeho vášeň a odbornost v oblasti startupů, zejména v sektorech energetiky a financí, ho řadí mezi přední odborníky. Jeho zájem o nové technologie mu pomohl rozvíjet inovativní řešení a strategie pro energetický a finanční obor. V obchodním světě se vyznačuje nejen bohatými zkušenostmi, ale také nadšením a odhodláním k dosažení pozitivních změn v oblasti energetiky a financí. Lukáš je v necelých 50 letech již dědečkem a k tomu navíc vášnivým motorkářem.


Kalkulátor.cz

my počítáme, vy šetříte

Kalkulátor.cz, je srovnávač, který se rozhodl změnit svět. Pomáhá lidem šetřit peníze a orientovat se v turbulentním světě energií, pojištění a financí. Zákazník je pro nás partner, kterému se snažíme ušetřit čas i peníze. Možnosti řešení prezentujeme lidsky a srozumitelně. Naše doporučení v čase hlídáme a v případě lepších možností, zákazníka informujeme o nových možnostech. Našim cílem je dlouhodobý spokojený vztah se zákazníkem. Nic nám neudělá radost víc, než zákazníci, kteří se vracejí a využívají našich služeb ve všech oblastech.

Více informací na https://www.kalkulator.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Čt   8:00  Učte děti finanční gramotnosti Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
St 11:27  Jak investovat v době klesajících úrokových sazeb? Marek Pokorný (Portu)
St   0:00  Daň z nemovitosti se zvýšila, jak ji zaplatit Petr Holub (MojeNebankovka)
Út 15:42  Škody z každodenních rizik rychle rostou. Ochrana se tak více než vyplatí Martin Pejsar (BNP Paribas Cardif Pojišťovna)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688