Na Tchaj-wanu neholdují improvizaci, vědci i firmy mohou počítat s přátelským jednáním
NA TCHAJ-WANU NEHOLDUJÍ IMPROVIZACI, VĚDCI I FIRMY MOHOU POČÍTAT S PŘÁTELSKÝM JEDNÁNÍM
Tchajwanci neholdují improvizaci a nemají rádi překvapení na poslední chvíli, proto by během rozhovorů s nimi mělo vše probíhat podle plánu. „Jednání probíhá v přátelské atmosféře při šálku zeleného čaje a je zpravidla ukončeno předáním daru a společnou fotografií,“ uvádí vědecká diplomatka Marie Leflerová z České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji. Je jednou z diplomatek, která odpověděla na otázky webu Export.cz před chystaným seminářem zaměřeným na trhy Tchaj-wanu, Japonska a Jižní Koreje.
Společnost TSMC je globálním lídrem ve výrobě polovodičových čipů. Právě v tomto odvětví se rýsují další příležitosti také pro česko-tchajwanskou vědeckou i byznysovou spolupráci. Foto: Shutterstock
Jaké nové příležitosti se rýsují ve vědecko-technické spolupráci mezi Českem a Tchaj-wanem?
Stejně jako Česko musí Tchaj-wan čelit výzvám souvisejícím se stárnoucí populací a nedostatkem zdravotníků a pečovatelů. Využití umělé inteligence v medicíně a zdravotní péči snižuje zátěž zdravotního personálu a je jedním z moderních oborů, který přitahuje zájem právě o spolupráci s Tchaj-wanem. Digitální zdraví a personalizovaná medicína se stávají budoucností v péči o pacienty.
Také Tchaj-wan směřuje k uhlíkové neutralitě a kromě aut a motorek plánuje postupně elektrifikovat do roku 2030 především městské autobusy a užitková vozidla, což představuje příležitost pro české firmy etablovat se na tchajwanském trhu. V této souvislosti bych ráda pozvala firmy i výzkumné organizace na veletrh, který bude zaměřen na e-mobilitu, autonomní řízení i vybavení automobilů.
Česko patří v kybernetické bezpečnosti ke světové špičce. Tchaj-wan má zájem spolupracovat s českými experty s ohledem na jeho ambici stát se výzkumným hubem v regionu v oblasti kybernetické bezpečnosti, a také vzhledem k možnému zapojení do Evropské kvantové komunikační infrastruktury.
Co byste poradila vědcům či podnikatelům, kteří se teprve chystají navázat s Tchaj-wanem spolupráci?
Pro prvotní bilaterální spolupráci mohou firmy a vědecké organizace včetně univerzit zkusit štěstí ve veřejných soutěžích, které vyhlašuje Technologická agentura ČR. Prostřednictvím společných projektů je tak podpořen aplikovaný výzkum, experimentální vývoj a inovace. Pokud jde o startupy, mohou využít služeb
1) úřadu Startup Island TAIWAN project office,
2) inkubátoru Garage+ nebo
3) BE Health Ventures se zaměřením na healthtech a medtech.
V případě zájmu ráda podám více informací.
Jaké specifické zvyklosti by zájemci o spolupráci s tchajwanskými partnery měli mít na paměti?
Tchajwanci jsou velmi zdvořilí a na jednání bývají velmi dobře připraveni. Často zasílají program s časem rozvrženým na minuty, rozhodně neholdují improvizaci a nemají rádi překvapení na poslední chvíli, proto by vše mělo probíhat podle plánu. Někdy požadují zaslání životopisu, protože účastníci by si měli být rovni postavením. Podobně jako v jiných asijských zemích velmi významnou roli hraje hierarchie, což dokazuje i fakt, že často používají akademické tituly při oslovení či představení.
Jednání probíhá v přátelské atmosféře při šálku zeleného čaje a je zpravidla ukončeno předáním daru a společnou fotografií. Pokud mají Tchajwanci o spolupráci vážný zájem, jejímu budování věnují dost času, neboť „guanxi“ neboli vztahy jsou velmi důležité. To pak neváhají rozvíjet vazby nejen po pracovní stránce, ale i osobně, například u dobrého jídla, či vás pozvou na zajímavou kulturní akci nebo do přírody na výlet. Jsou na svůj ostrov a kulturu velmi hrdí a přejí si ukázat to nejlepší.
Další informace o příležitostech pro české firmy i vědce na Tchaj-wanu, v Japonsku a Jižní Koreji můžete získat díky chystaným seminářům v Praze a Brně, které pořádá Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou v Brně. Na seminář v Praze, který se uskuteční 31.října, je nutná rezervace předem na emailové adrese AkceOED@mzv.cz. Na seminář v Brně, chystaný na 1.listopadu, se registrujte na e-mailové adrese martinkova@rhkbrno.cz.
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?