Evropská průmyslová produkce zůstává slabá (Ranní zpráva z finančního trhu)
Slabé srpnové statistiky průmyslové produkce za eurozónu jako celek by nijak překvapit neměly. Většina národních údajů již totiž byla zveřejněna. Výraznější odezvu trhu nepředpokládáme ani v případě tuzemského běžného účtu platební bilance za srpen. Další deficit v řadě bude jenom potvrzením slabosti fundamentální podpory z pohledu české měny.
Tuzemský běžný účet platební bilance zůstává v pasivu
Po výrazném poklesu průmyslové produkce eurozóny v červenci o 1,1 % to srpen moc nevylepšil, když předpokládáme meziměsíční stagnaci. Již zveřejněná data za velké země rozhodně nenadchla: nejhůře dopadlo Španělsko s poklesem o 1,4 %, francouzský a německý průmysl klesly o 0,2 % m/m; pouze italská produkce zaznamenala meziměsíční zlepšení (o 0,2 %). Obáváme se, že za celé třetí čtvrtletí vykáže průmyslová produkce eurozóny mezičtvrtletní pokles o 0,9 %. Půjde tak o druhý pokles v řadě (po -0,4 % za Q2 23. A ani vyhlídky na zbytek roku příliš optimisticky nevypadají. Soudě dle předstihových indikátorů jako PMI je tomu spíše naopak. Fundamenty v podobě klesající inflace, zrychlujícího mzdového růstu, pokračujících vládních podpor a vyšších úrokových příjmů by se měly během H2 23 podepsat na nárůstu reálného disponibilního důchodu, což by následně mělo pomoci i průmyslníkům Každopádně euro se od dnešních dat zřejmě velké podpory nedočká. Ovšem ani odpolední americká data předběžné říjnové spotřebitelské důvěry (podle University of Michigan) příliš optimismu na trhy nepřinesou.
Z domova se dnes dočkáme čtvrtého schodku na běžném účtu platební bilance v řadě, oproti konsensu navíc pro srpnové číslo čekáme horší výsledek. Na tato data koruna tradičně nijak výrazně nereaguje, nicméně v její prospěch hovořit zřejmě nebudou. Zatímco v prvních čtyřech měsících letošního roku byl běžný účet v přebytku, od května se nachází v deficitu.
Dolar silnější v důsledku zveřejněných dat, koruna pod tlakem
Na globálním devizovém trhu vyšel ze včerejšího dne vítězně americký dolar. Vůči euru si polepšil pod hladinu 1,055 USDD/EUR. Nejvýraznější pohyb přišel až v odpoledních hodinách v souvislosti se zveřejněním amerických dat. Tamní měnu podpořilo jak zveřejnění mírně vyšší zářijové inflace, tak opětovně nízké číslo počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti zrcadlící nadále silný trh práce. Obojí indikuje vyšší dolarové sazby po delší dobu, což je pro zelené bankovky dobrá zpráva.
Silnější dolar příliš nepomohl české koruně, ve stejném směru pak působilo i vyjádření člena bankovní rady T. Holuba. Ten uvedl, že snížení úrokových sazeb ještě do konce letošního roku nemůže vyloučit. Pozoruje jasné signály klesající inflace a pomalejší mzdovou dynamiku. Dosavadní oslabení koruny pro podle něho není důvodem k opětovným intervencím ve prospěch české měny. Po jeho slovech se kurz koruny vůči euru přehoupl přes 24,60 CZK/EUR a zamířil k 24,70 CZK/EUR. Okolní regionální měny včera spíše stagnovaly.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?