Cena zemního plynu v Evropě v první polovině srpna vzrostla a od té doby kolísá již více než měsíc kolem cca 35 EUR/MWh - Globální ekonomický výhled září 2023 - Ostatní komodity
Cena zemního plynu v Evropě v první polovině srpna vzrostla a od té doby kolísá již více než měsíc kolem cca 35 EUR/MWh. To je zhruba cena, kterou dosahoval zemní plyn v červenci 2021 těsně před vypuknutím energetické krize. Srpnový růst byl vyvolán obavami z výpadku vývozu LNG z Austrálie v důsledku hrozby tamních stávek. Cena plynu v Evropě je však již delší dobu nižší, než cena LNG v Asii, což svědčí o tom, že na evropském trhu nepanuje žádné napětí. Poptávka (zejména v Německu) je slabá a zásoby pro toto období roku jsou nadstandardní. Ani nižší dodávky plynu z Norska kvůli nečekaně delší sezonní údržbě tak zatím nevedly k silnějšímu růstu cen plynu. V průběhu nadcházející zimy by se ale cena plynu měla postupně zvýšit až na 55 EUR/MWh. Rovněž cena uhlí v Evropě v první polovině srpna vzrostla v reakci na růst ceny zemního plynu. Zastavil se tak více než rok trvající propad ceny uhlí.
Pokles indexu cen potravinářských komodit v první polovině září se oproti srpnu zpomalil a ve zbytku roku se očekává jeho růst. Tento vývoj je dán zejména cenami pšenice, kukuřice a sóji, které klesaly poté, co se EU a USA zavázaly podporovat vývoz zemědělských komodit z černomořské oblasti. Pokračovalo i zlepšování výhledu sklizně v Latinské Americe. Naopak rostla cena rýže a cukru, cena kakaa se pak dostala na další historické maximum. Cena vepřového masa se v polovině srpna silně propadla, cena hovězího masa nadále stagnovala na rekordních hodnotách.
V září se zastavil půl roku trvající pokles indexu cen základních kovů, jeho výhled je rostoucí. V srpnu klesaly ceny všech složek kromě zinku a olova (díky oživení prodejů elektrických aut). Poslední kroky čínské vlády na podporu ekonomiky přinesly cenám základních kovů mírnou podporu, proti tomu ale působil růst zásob většiny kovů na LME, který jen potvrzuje pokračující trend slabší globální poptávky z průmyslu. K nižším úrovním tlačí ceny kovů i posilující dolar.
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun