Srpnová stavební produkce v srnu silně rostla, na kompenzaci červencového propadu to ale stále bylo málo (Komentář)
Srpnové statistiky stavební produkce na první pohled příjemně překvapily. V meziměsíčním pohledu byl po sezónním očištění vykázán silný růst o 2,0 %. Za tím stál primárně výrazný vzestup u pozemního stavitelství (+2,8 % m/m), naopak u inženýrského byl zaznamenán mírný pokles (-0,3 % m/m). Z meziročního pohledu došlo ke zmírnění poklesu z červencových -2,1 % na srpnových -0,2 %. U pozemního stavitelství byla produkce v srpnu meziročně o 0,6 % výše, u inženýrského naopak o 2,0 % níže.
Za oba prázdninové měsíce ale obrázek tak povzbudivý není. A je třeba je posuzovat společně, neboť jsou tradičně ovlivněny každoročně rozdílným načasováním dovolených. A ani zmíněný srpnový meziměsíční vzestup produkce ve stavebnictví o 2,0 % nestačil na vykompenzování červencového propadu o výrazných 3,7 %.
Stavebnictví dlouhodobě trpí celkově nepříznivou makroekonomickou situací. Tuzemská ekonomika se stále nedostala nad předpandemickou úroveň, a to primárně z titulu slabé domácí poptávky. To platí pro spotřebu domácností i investice firem a živnostníků. Právě nízká investiční aktivita se negativně projevuje na celkové stavební produkci. Podzimní stavitelství pak navíc doplácí na zvýšené náklady financování, inženýrské se pak potýká s nízkou investiční aktivitou na straně vládního sektoru. Celková stavební produkce je od počátku roku do srpna meziročně nižší o 1,9 %, z toho pozemní stavitelství o 0,6 %, inženýrské pak o 5,4 %.
Statistiky zakázek zatím na výraznější zlepšení situace neukazují. Stavební úřady v srpnu vydaly meziročně o 8,4 % stavebních povolení méně. Orientační hodnota povolených staveb sice vzrostla o výrazných 31 %, byla však ovlivněna devíti infrastrukturními stavbami s rozpočtem nad 1 mld. Kč. Po očištění o tyto jednorázové akce činil meziroční růst pouhá dvě procenta.
Povzbudivé nejsou ani statistiky z rezidenčního trhu. Počet zahájených bytů byl v srpnu meziročně nižší o 23,1 %, počet dokončených bytů pak proti loňskému srpnu klesl o 21,8 %. V obou kategoriích jsou navíc hlubší propadu v případě bytových domů než u domů rodinných.
Přes dlouhodobě nepříznivou situaci v sektoru i tady zůstává jednou z bariér růstu nedostatek pracovních sil. Zaměstnanost ve stavebnictví byla v srpnu meziročně vyšší o 0,6 %, průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla o 9,7 %.
Ve zbytku roku výraznější zlepšení nečekáme, s blížícím se koncem roky by se ale měla postupně zvyšovat zejména aktivita v sektoru inženýrského stavitelství. Celkově po loňském celoročním růstu produkce ve stavebnictví o 3,6 % předpokládáme pro letošní rok v podstatě pouze stagnaci.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti