Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 04.10.2023
Klíčové události
- USA: Počet otevřených pracovních míst JOLTS v srpnu vzrostl na 9,61 mil.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem příliš nedařilo. Zatímco ještě ráno se obchodovalo pod hladinou 24,45 CZK/EUR, odpoledne česká měna zakončila nad úrovní 24,50 CZK/EUR, a to i přes absenci domácích makroekonomických statistik.
- USDCZK & PLNCZK: Koruně se nedařilo ani vůči americkému dolaru, v závěru odpoledne probíhalo obchodování na hladině 23,40 CZK/USD. Prohloubila tak pondělní ztráty. Na měnovém páru s polským zlotým se česká měna pohybovala v rozmezí 5,28 – 5,31 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint sice zprvu posiloval k hladině 386 HUF/EUR, po poledni však zisky odevzdal a v závěru odpoledne se obchodovalo v blízkosti úrovně 389,5 HUF/EUR. Vůči euru ztratil i polský zlotý, zamířil na hladinu 4,63 PLN/EUR. Dnes se v Polsku uskuteční ostře sledované zasedání tamní centrální banky (NBP). Na zářijovém zasedání NBP šokovala snížením sazeb o 75 bazických bodů, což se obratem promítlo do prudkého oslabení zlotého a ušetřena nezůstala ani česká koruna. Takto výrazné snížení sazeb dnes podle nás očekávat nelze, ale vzhledem k výsledkům zářijové CPI inflace (-0,4 % m/m a +8,2 % r/r) v Polsku je reálné, že NBP sazby opět sníží. Podle nás se bude rozhodovat mezi stabilitou a snížením sazeb o 25 bodů. V případě, že NBP sníží sazby, podle nás v menším měřítku hrozí skokové oslabení zlotého, a to k hladině 4,70 PLN/EUR. Dopad na korunu by měl být tentokráte zanedbatelný. Bez ohledu na NBP proti středoevropským měnám momentálně hovoří horší sentiment na finančních trzích a posilující dolar.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru si včera americký dolar udržel pondělní zisky, kdy posílil k hladině 1,050 USD/EUR. Euro pak dále oslabilo až na úroveň 1,045 USD/EUR. Člen bankovní rady Fedu R. Bostic uvedl, že sice nevnímá nutnost v tuto chvíli dále zvyšovat sazby (inflace klesá, ekonomika zpomaluje), nespěchá však ani na jejich možné snížení. Podle něj tak bude trvat delší dobu, než k němu dojde. Minulý měsíc patřil k těm holubičím členům, dle kterých by Fed mohl ponechat sazbu v aktuálním rozmezí 5,25 – 5,5 %, a i přesto by docházelo k dalšímu zpomalování inflace – aniž by byl na americkou ekonomiku vyvíjen větší tlak, než je třeba. Vyzývá tak k určité trpělivosti. Člen ECB P. Lane pak uvedl, že sice vítá zářijové zpomalování inflace, bude však třeba sledovat další vývoj. Stále přetrvávají inflační tlaky v souvislosti s růstem mezd, kdy lze odhadovat jejich zvyšování ještě v následujících dvou letech. Aktuální vysoké tempo jejich růstu (přibližně 5,5 %) není v souladu s dvouprocentním inflačním cílem ECB.
Očekávaná data a události
- Eurozóna: Kompozitní index PMI – finálně (září), Index PMI v sektoru služeb – finálně (září), Ceny průmyslových výrobců (srpen), Maloobchodní tržby (srpen)
- Německo: Kompozitní index PMI – finálně (září), Index PMI v sektoru služeb - finálně (září)
- Polsko: Zasedání tamní centrální banky (NBP)
- USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (září), Kompozitní index PMI - finálně (září), Index PMI v sektoru služeb – finálně (září), Průmyslové zakázky (srpen), Index ISM v sektoru služeb (září)
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select