Koruna po zasedání ČNB na mírně silnějších úrovních (Komentář)
Klíčovou domácí událostí tohoto týdne bylo zasedání České národní banky. To vyznělo lehce jestřábím tónem, když Guvernér Michl zmínil, že s ohledem na výhled vysoké jádrové inflace by mu osobně nevadilo měnovou politiku ponechat utaženou déle, než by bylo „optimální“ a inflační cíl podstřelit. Více jsme se zasedání ČNB věnovali zde: https://bit.ly/CNB_Sep23_CZ. Kurz koruny po zasedání posílil z úrovní těsně pod 24,50 CZK/EUR k 24,32 CZK/EUR. Poblíž této hladiny se obchodoval i v pátek.
Z dat byla zveřejněna česká důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ta byla v září nejnižší od března 2021. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3ruBWft. Zpřesněný odhad českého HDP přinesl mírnou revizi směrem dolů. V mezičtvrtletním srovnání ekonomika stagnovala místo původně avizovaného růstu o 0,1 %. Míra úspor dosáhla 18,8 %, což je nevyšší úroveň od Q4 21. Zároveň míra zisku firem v Q2 stoupla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,4 pb a dosáhla tak 49 %, kde se naposledy nacházela v Q2 16. Více informací na: https://bit.ly/3rvEM3M.
Maďarská centrální banka ponechala svou základní úrokovou sazbu nezměněnou. O/N depozitní sazba byla v souladu s očekáváním snížena o 100 bb. Efektivní sazba se tak dostala na úroveň základní sazby 13 %. Maďarský forint v průběhu týdne ztrácel. Oslabil až na 394 HUF/EUR, v závěru týdne ale zkorigoval zpět na 389 HUF/EUR. Polský zlotý byl poměrně stabilní a po celý týden se držel poblíž úrovně 4,6 PLN/EUR.
Díky statistickým efektům vyplývajícím ze zavedení a zrušení německého cestovního pasu i díky faktu, že loňský růst cen pohonných hmot i potravin se v letošním září nezopakoval, inflace v Německu i eurozóně výrazně ubrala na tempu. V eurozóně se obě její složky dostaly v meziročním srovnání pod pět procent (celková inflace 4,3 %, jádrová 4,5 %). Z dalších dat pozornost směřovala na indikátory důvěry. Německý IFO index ve složce očekávání mírně zklamal, stejně tak i americká spotřebitelská důvěra. Společná evropská měna zahajovala týden na 1,065 USD/EUR. V první polovině týdne ale ztrácela a propadla až na 1,050 USD/EUR. V závěru týdne ale část ztrát umazala a obchodovala se za 1,059 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select