Záznam z jednání o nastavení proticyklické kapitálové rezervy (29.9.2023)
Přítomni: Aleš Michl, Eva Zamrazilová, Jan Frait, Karina Kubelková, Tomáš Holub, Jan Kubíček, Jan Procházka.
Nastavení sazby proticyklické kapitálové rezervy (CCyB)
Jednání bankovní rady bylo zahájeno prezentací sekce finanční stability k nastavení sazby. Podle souhrnného indikátoru finančního cyklu se aktuální míra přijímaných cyklických rizik nachází na nízké úrovni. Sekce na základě provedené podmíněné projekce předpokládá setrvání finančního cyklu poblíž dna i v nejbližších čtvrtletích. V bilancích bank se zároveň postupně snižují nahromaděná cyklická systémová rizika přijatá během předchozí rostoucí fáze finančního cyklu. Tento vývoj se projevuje v postupném poklesu odhadnutého objemu kapitálu potřebného ke krytí neočekávaných úvěrových ztrát a potenciálního nárůstu rizikových vah úvěrových expozic. Sekce proto doporučila snížení sazby o 25 b. b. na úroveň 2 %.
Členové bankovní rady se shodovali, že na pozadí přechodu ekonomiky do významně utlumené fáze finančního cyklu nedochází k materializaci úvěrových ztrát a snižování sazby odpovídá pozvolnému snižování nahromaděných cyklických systémových rizik v bilancích bank.
K. Kubelková uvítala dopracování metodických přístupů využívaných sekcí ke stanovení sazby rezervy a skutečnost, že výsledky kvantitativních metod jsou v souladu s návrhem sekce. Na základě doporučení sekce a po diskusi se sekcí dohledu podporuje navržené snížení sazby. J. Procházka považoval snížení sazby za vhodnou reakci v situaci finančního cyklu poblíž dna a pozvolného snižování cyklických rizik bez významné materializace úvěrových ztrát. Zmínil také vliv restriktivní měnové politiky, která bude zřejmě i v příštím roce tlumit finanční cyklus a vytváří tak dostatečný časový prostor pro případné zvyšování rezervy v případě potřeby. J. Kubíček souhlasil s návrhem a diskutoval důvody nárůstu úvěrů se zvýšeným úvěrovým rizikem. T. Holub považoval snižování sazby za logický důsledek pozice ekonomiky ve finančním cyklu, který vnímá při stanovení sazby rezervy za klíčový. Poukázal na úroveň indikátoru finančního cyklu na historickém minimu a na vzdálenost aktuální sazby rezervy od sazby standardní. V této souvislosti viděl prostor pro další snižování sazby v budoucnu, pokud finanční cyklus zůstane nadále utlumený. Zároveň upozornil na komplexní povahu vlivů působících na pohyb rizikových vah, které jsou aktuálně významným komponentem při určování sazby dle kvantitativních metod. Současná, relativně nižší úroveň rizikových vah, nemusí dle jeho názoru plně souviset s minulou rostoucí fází finančního cyklu, ale může také vypovídat o trendovém zlepšení kvality úvěrového portfolia. E. Zamrazilová považovala argumenty předložené sekcí za přesvědčivé a diskutovala možná rizika sektoru realitních developerů signalizovaná některými tržními účastníky. J. Frait zmínil absenci úvěrových ztrát na pozadí zpomalující ekonomické aktivity. Takový vývoj je dle jeho názoru v rozporu s pozorovanými vztahy v historii a je přesvědčen, že úvěrové ztráty se mohou se zpožděním dostavit. Na případné ztráty je však bankovní sektor připraven, neboť aktuální kapitálovou vybavenost a ziskovost považuje z hlediska jeho stability za příznivou. Proto vnímá potřebu zohledňovat odeznívání cyklických systémových rizik a podporuje navrhované snížení sazby. Zároveň v reakci na přetrvávající geopolitická rizika a s nimi související ekonomická a finanční rizika upozornil na potřebu diskutovat na příštích jednáních o otázkách finanční stability přístup k nastavení standardní sazby rezervy.
Po diskusi všichni přítomní členové bankovní rady hlasovali pro snížení sazby CCyB pro expozice umístěné v České republice o 25 b. b. na úroveň 2 % platnou od 1. října 2023.
Zapsal: Milan Szabo, sekce finanční stability
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Pololetní prázdniny 2021 - v pátek 29. ledna 2021
- Záznam z jednání o nastavení proticyklické kapitálové rezervy (29.9.2023)
- ČNB: Záznam z jednání o nastavení proticyklické kapitálové rezervy
- Záznam z jednání o nastavení proticyklické kapitálové rezervy
- ČNB potvrdila nastavení limitů pro hypoteční úvěry, proticyklickou kapitálovou rezervu ponechala na 2,5 %
- ČNB potvrdila nastavení limitů pro hypoteční úvěry, proticyklickou kapitálovou rezervu ponechala na 2,5 % - Česká národní banka
- ČNB potvrdila nastavení limitů pro hypoteční úvěry, proticyklickou kapitálovou rezervu ponechala na 2,5 % (30.11.2022)
- ČNB ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy ve výši 1,0 %
- Banky v ČR: ČNB zvýšila požadavek na proticyklickou kapitálovou rezervu z 0,5 na 1%
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlatý býk je k nezastavení: Zlato překonalo hranici 2 900 USD
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Kávová horečka: ceny lámou rekordy, zásoby docházejí a Trump přilévá olej do ohně
Štěpán Křeček, BHS
Cestovní ruch je na vzestupu. Rok 2024 výrazně překonal předpandemický rok 2019
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v únoru snižuje úrokové sazby, ale s jejich dalším poklesem bude velmi opatrná
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets