Maďarská centrální banka zvolí opatrný přístup (Ranní zpráva z finančního trhu)
Americký dolar vstoupil do nového týdne dalším posílením vůči euru. Představitelé ECB totiž včera připustili oslabování ekonomiky eurozóny, což potvrdil i německý IFO index. Z Fedu zároveň zaznělo, že zvyšování sazeb ještě nemusí být u konce. Několik hlasů z ECB promluví i dnes. V zámoří bude navíc zveřejněna spotřebitelská důvěra, která by mohla pozitivně překvapit. Ve středoevropském regionu zasedá maďarská centrální banka, od které očekáváme snížení jednodenní depozitní sazby o 100 bb na 13 %, a tedy i její srovnání s klíčovou sazbou. Další pokles úrokových sazeb v Maďarsku ale podle nás bude následovat až v příštím roce.
Klíčová sazba MNB zůstává na 13 %
Maďarská centrální banka (MNB) dnes pravděpodobně sníží jednodenní depozitní sazbu o 100 bb na 13 %. Tím by se měla srovnat s klíčovou sazbou, která je na této úrovni již od loňského září. Před zahájením cyklu snižování klíčové sazby by si však podle nás měla MNB vybrat v letošním čtvrtém čtvrtletí pauzu, k čemuž by ji měly vést hlavně obavy o oslabení maďarského forintu (po vzoru polského zlotého). V H1 24 následně očekáváme pokles klíčové sazby o 100 bb na každém zasedání a v H2 24 polovičním tempem, a to až do prosincového zasedání. Na konci roku 2024 tak by tak podle nás měla klíčová úroková sazba dosáhnout 4,50 %.
Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v září pravděpodobně mírně vzrostla. Po srpnových 106,1 b., očekáváme v září 106,5 b. Nepatrně by tak měl být korigován srpnový propad, který zřejmě souvisel se skokovým nárůstem cen pohonných hmot snižující koupěschopnost amerických domácností. Trh práce však v zámoří na druhou stranu zůstává přes dílčí zchlazení v dobré kondici, a tak další zhoršení spotřebitelského sentimentu neočekáváme.
Ekonomický sentiment se u nás ani v Německu zatím nelepší
Celková důvěra v tuzemskou ekonomiku je nejnižší od března 2021. Sentiment v průmyslu byl v září zároveň nejhorší od poloviny roku 2020. Spolu se slabšími červencovými daty z reálné ekonomiky proto vnímáme riziko, že ani v průběhu třetího čtvrtletí se česká ekonomika nevymanila ze stagnace, kde se držela po celou první polovinu letošního roku. Více jsme psali zde: https://bit.ly/3ruBWft.
Nálada firem se zatím nezlepšuje ani v Německu. Trhy sice zářijový IFO index překvapil hodnotou 85,7 bodu (oproti očekávaným 85,2 b.) lehce pozitivně, meziměsíčně však zůstal v podstatě nezměněn, a stále tak zůstává poblíž nejnižší úrovně od loňského října. Tehdy přitom na ekonomiku našeho hlavního obchodního partnera doléhaly obavy z energetické krize.
Americký dolar včera navázal na posílení po zasedání centrální banky v minulém týdnu. K euru si připsal dalších 0,6 % na 1,059 USD/EUR. Pomohly k tomu patrně výroky představitelů ECB, ve kterých rezonovalo slábnutí ekonomiky eurozóny. Z Fedu naopak zaznělo, že zvyšování úrokových sazeb ještě nemusí být u konce. Česká koruna k euru posílila o 0,2 % na 24,37 CZK/EUR. Výraznější obchodní aktivitu lze na korunovém trhu očekávat ale až ve středu, kdy je na programu měnověpolitické zasedání ČNB. Na něm sice úrokové sazby s největší pravděpodobností opět zůstanou beze změny. Avizován byl ovšem začátek debaty o snižování úrokových sazeb, což bude i v centru pozornosti finančních trhů.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select