(Kurzy.cz)
Video: Tesla ukázala pokrok u svého robota Optimus. SpaceX eviduje pokračující zájem o satelitní internet Starlink
Společnost Tesla pokračuje ve vývoji svého humanoidního robota Optimus. O něm Elon Musk v minulosti mj. prohlásil, že „věci kolem Optima jsou extrémně podhodnocené“. Poptávku odhadl na 10-20 miliard kusů, přičemž cena každého by neměla přesáhnout 20 tis. dolarů. Sám dokonce zavdal predikcím, že by tak Optimus měl tvořit většinu dlouhodobé hodnoty společnosti Tesla. V posledních letech přitom investoři sázeli na akcie Tesla především v souvislosti s očekávaným autonomním řízením, tedy potažmo vidině tradičně vysokých marží u softwaru.
Tesla aktuálně zveřejnila video, které vlastně ukazuje kam se vývoj robota posunul od loňské představené nepříliš vydařené prvotiny. Letos již Tesla prezentovala video, kde se robot procházel po továrně a uchopoval jednotlivé předměty. Optimus, známý také jako Tesla Bot, nyní již může být brán více vážně. A to třeba i díky vylepšené stabilitě a motorice, i když z videa bohužel není patrno, jak se u něj zlepšila chůze.
Jak Tesla uvedla: „Jeho neuronová síť je vycvičená kompletně od začátku do konce: video dovnitř, ovládací prvky ven“. Jinými slovy robot se dokáže sám zkalibrovat a fyzicky reagovat na „vizuální“ vjemy. Umí totiž třídit předměty (v ukázce barevné kostky), které se mu třeba i v reálném čase zamíchají. Tedy automaticky reagovat na vytvářené „naschvály“ či také na chyby. Převrácenou kostku totiž správně postaví. Jak je z videa dále patrno, zmiňovanou vylepšenou nejen motoriku pak Optimus předvádí skrze cvičení jógy. Zkrátka po práci, v budoucnu například v třídírně odpadu, je vhodné se správně protáhnout :-)
Počet uživatelů satelitního internetu přesáhl 2 miliony
SpaceX v pondělí uskutečnila úspěšně další misi týkající se budování své tzv. satelitní konstelace. Tentokrát z Vandenbergovi vesmírné základny v Kalifornii, která se nachází na pobřeží asi 200 km severozápadně od Los Angeles, za pomoci rakety Falcon 9 dostala na nízkou oběžnou dráhu dalších 21 satelitů Starlink. Od začátku letních prázdnin se jednalo o „kulatou“ dvacátou misi, resp. od počátku roku jich lze napočítat celkem již 42. Počet vynesených satelitů Starlink se začíná přibližovat 5 200, nicméně ne všechny jsou funkční, resp. řada jich již na orbitě není. Funkčních by jich aktuálně mělo být asi 4 800.
V návaznosti na budování sítě nabídku satelitního internetu SpaceX každopádně dále rozšiřuje. K dispozici je již v 62 zemích, počet uživatelů překročil 2 miliony. Tedy poměrně strmě roste. Připomenout totiž lze, že například hranici 100 tis. uživatelů firma překonala v létě právě před 2 lety. Za poskytované služby společnosti SpaceX zkrátka každý měsíc plynou čím dál tím větší finanční prostředky. Odhadovat lze, že z paušálů se může jednat o částku již přesahující 100 mil. dolarů (2,3 mld. korun).
Měsíční paušál cenově stagnuje
Zmínit lze ceny pro uživatele v ČR. Zatímco při prvotní nabídce musel uživatel počítat měsíčně s paušálem téměř 2 600 korun, loni v úvodu září skokově klesl na 1 400 korun, když firma zejména v Evropě výrazně zlevnila. Poplatek se od té doby nezměnil. Nabídka se však rozšířila například o „1TB prioritní“, určený pro menší firmy, resp. 5-10 uživatelů. Služba zahrnuje veřejnou IP adresu a prioritní podporu. Po vyčerpání stanoveného množství prioritních rychlých dat (např. 1 TB) mohou uživatelé dostávat neomezená standardní data. Měsíční poplatek je v tomto případě stanoven na 5 179 korun.
Cenová politika si prošla svým vývojem rovněž u hardwaru, který je právě poměrně výraznou počáteční nákladovou položkou. V jednu dobu satelitní komplet pro příjem internetu stál i 15 600 korun. Loni na podzim šel naopak pořídit „jen“ za 9 100 korun. Ty časy jsou však již pryč, v souvislosti i s vlastně novým typem hardwaru zájemci již řadu měsíců platí za základní komplet 11 tisíc korun. Možný je však již i pronájem za 370 korun měsíčně. Přikoupit si lze, ne příliš levně, například také za 1 700 korun držák na upevnění na sloup či za 1 100 korun ethernet adaptér umožňující kabelové připojení různých zařízení k internetu.
Jiří Zendulka
V oblasti financí se Jiří Zendulka pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Nové technologie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Tesla Motors, Inc. (TSLA) - aktuální graf akcie Tesla Motors, Inc. (TSLA) v bodech
- TESLA (TSLA) - Akcie Tesla
- Video: Tesla ukázala pokrok u svého robota Optimus. SpaceX eviduje pokračující zájem o satelitní internet Starlink
- Tesla Motors: Autopůjčovna Hertz zařadila elektromobily Tesla do své flotily
- Roboti vyvíjí roboty... Malý krok pro robota, velký skok pro umělou inteligenci. Vědci poprvé vyvinuli AI, která dokáže sama navrhnout robota - zcela bez pomoci člověka: Tým zadal AI jednoduchý úkol: „Navrhni robota, který dokáže chodit po rovném povrchu
- Čínu zaplavili roboti. Firmy ukázaly umělý mozek či robotickou kapelu
- Musk: Produkce humanoidního robota Optimus by mohla začít příští rok
- Měly by se zavedené firmy obávat exponenciálního pokroku? (Video)
- Tesla ukázala nový elektromobil Model 3
- Elon Musk ukázal nový Model 3. První auta Tesla dodá ještě v červenci
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?