Odolnost americké ekonomiky nahrává dolaru (Ranní zpráva z finančního trhu)
Po včerejším zasedání ECB nás na finančních trzích čeká klidnější závěr pracovního týdne. Čínská průmyslová výroba i maloobchodní tržby v srpnu pozitivně překvapily. Odpoledne bude zveřejněna srpnová průmyslová produkce také ve Spojených státech, kde očekáváme její meziměsíční stagnaci. I to by ovšem byl signál o lepší kondici ekonomiky USA ve srovnání s eurozónou, což v posledních dvou měsících přispívá k posilování amerického dolaru proti euru.
Průmysl v USA v srpnu zřejmě stagnoval
Navzdory solidní produkci v dopravě očekáváme v srpnu v USA meziměsíční stagnaci průmyslové výroby. Nejen letecký, ale i automobilový průmysl v srpnu pravděpodobně rostl. Dařilo se i výrobě elektřiny, která se podle našeho odhadu zvýšila o 1 % m/m. Ve většině ostatních odvětví však očekáváme stagnaci nebo pokles. Výrobní sféra v eurozóně, zejména v Německu, se však potýká s ještě výraznějšími problémy, což v poslední době potvrzují nejen předstihové indikátory, ale například i tuto středu zveřejněný výsledek průmyslu eurozóny za červenec, kdy výroba poklesla meziměsíčně o výrazných 1,1 %. Vyšší rezistence americké ekonomiky tak nadále nahrává americkému dolaru. To naopak není povzbudivá zpráva pro středoevropské měny.
ECB podesáté v řadě zvýšila úrokové sazby
ECB si nakonec pauzu nevybrala. Nejisté zasedání dopadlo zvýšením úrokových sazeb, a to o 25 bb. Průzkum agentury Bloomberg byl tentokrát rozdělen téměř v poměru 50-50, přičemž těsná většina analytiků včetně nás se přikláněla ke stabilitě úrokových sazeb. Rozhodnutí tak bylo pro trhy mírným překvapením. Jestřábí vyznění nicméně částečně kompenzovala nová prognóza ECB, kde byl pro následující dva roky snížen růst HDP i jádrová inflace. A zejména pak nová formulace o tom, že na základě současného pohledu centrální banky úrokové sazby již dosáhly úrovně, která v případě zachování po nutnou dobu výrazně napomůže k návratu inflace k cíli. To může naznačovat, že by se již mohlo jednat o jejich vrchol. ECB si však prozatím ponechává otevřené dveře, když zároveň uvedla, že další kroky budou nadále záviset na datech.
V letošním roce již neočekáváme další zvyšování sazeb ze strany ECB, pozornost se pravděpodobně přesune k normalizaci bilanční sumy (QT). Zrychlené QT by mělo vytvořit prostor pro zestrmění výnosové křivky, čímž by se podpořil i proces dezinflace. Vnímáme však riziko, že vysoké jednotkové náklady práce vyústí v perzistentní jádrovou inflaci, na kterou by v příštím roce ECB musela reagovat zvýšením úrokových sazeb.
Zveřejněné indikátory ze Spojených států včera překvapily pozitivně. Srpnové maloobchodní tržby vzrostly v nominálním vyjádření o 0,6 % m/m, tedy stejně jako spotřebitelské ceny. Přestože to znamená meziměsíční stagnaci tržeb v reálném vyjádření, konsenzus čekal růst pouze o 0,1 % m/m, a tedy i jejich značný reálný pokles. Zámořská poptávka tak ukázala odolnost vůči rychle rostoucím cenám pohonných hmot. Vyšší byla také srpnová dynamika cen průmyslových výrobců, která oproti očekávaným 0,4 % m/m dosáhla 0,7 % m/m. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti pak uplynulém týdnu narostl jen nepatrně z 216 tis. na 220 tis., což nadále potvrzuje napětí tamního trhu práce.
Kombinace solidních dat ze Spojených států a naznačení dosažení vrcholu v rámci cyklu zvyšování úrokových sazeb ze strany ECB podpořila americký dolar. Ten s denním ziskem ve výši 0,9 % uzavřel na 1,065 USD/EUR. Tomuto tlaku zprvu poměrně úspěšně čelil polský zlotý i maďarský forint, nakonec ale obě měny k euru mírně ztratily. Výraznější oslabení proti euru včera zaznamenala česká koruna, která odepsala 0,7 % na 24,58 CZK/EUR. Kromě globálních faktorů se na tom mohlo podepsat rovněž snížení proticyklické kapitálové rezervy ze strany ČNB, které z našeho pohledu indikuje, že centrální banka začíná vnímat finanční podmínky jako příliš restriktivní, což může přibližovat i debatu o snižování měnověpolitických sazeb. Obecně pro středoevropské měny nadále platí, že s přispěním překvapivě výrazného snížení úrokových sazeb ze strany polské centrální banky v minulém týdnu jsou v páru s eurem i dolarem mezi nejrychleji oslabujícími měnami rozvíjejících se trhů od začátku měsíce.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 21.12.2024
Natural 95 35.64 Kč | Nafta 34.83 Kč |
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory