Ve 2. čtvrtletí došlo k oživení spotřeby domácností
15. září 2023
Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí dál mezičtvrtletně stagnovala. Pozitivní vliv investic, spotřeby a zahraniční poptávky kompenzovala nižší tvorba zásob. Pokračovalo zvolňování cenového růstu.
Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí 2023 meziročně klesl o 0,4 % a mezičtvrtletně byl vyšší o 0,1 %. Výkon české ekonomiky již více než rok fakticky stagnuje. Ve směru poklesu letos působí hlavně postupné rozpouštění zásob naakumulovaných v minulých dvou letech. Pozitivní je pak stále vliv zahraniční poptávky a rostla také investiční aktivita. „Důležitou zprávou je náznak oživení spotřeby domácností, prvního po roce a půl poklesů. To může souviset s mírným snížením pesimistických očekávání domácností a ústupu jejich obav z dalšího růstu cen, který pozorujeme v konjunkturálních průzkumech,“ říká Marek Rojíček , předseda Českého statistického úřadu.
Hrubá přidaná hodnota (HPH) se ve 2. čtvrtletí zvýšila meziročně o 0,6 % a mezičtvrtletně klesla o 0,2 %. K meziročnímu růstu přispíval zejména zpracovatelský průmysl, kde HPH vzrostla o 3,8 %. Kromě toho znatelně meziročně rostla HPH v informačních a komunikačních činnostech a v profesních, vědeckých, technických a administrativních činnostech navázaných na podnikovou poptávku. Snížila se naopak HPH v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství. Ve směru mezičtvrtletního růstu HPH výrazně působil vývoj ve zpracovatelském průmyslu, ale celkově převážil pokles HPH v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství.
Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil ve 2. kvartálu na 11,1 % a mezičtvrtletně byly ceny vyšší o 0,3 %. K meziročnímu růstu spotřebitelských cen stále nejvíce přispívaly ceny bydlení a energií a potravin a nealkoholických nápojů. Zároveň ale růst cen u těchto položek výrazně zpomaloval. U většiny oddílů spotřebního koše ceny stále meziročně rostly a jedinou výjimkou byly ceny dopravy. Ve 2. čtvrtletí klesaly nabídkové i realizované ceny bytů.
Zpomalení růstu cen znamenalo také zmírnění reálného propadu průměrných mezd, který ve druhém čtvrtletí dosáhl 3,1 %. Průměrná mzda klesala ve většině hlavních odvětví s výjimkou energetiky. Nominální meziroční růst průměrné mzdy mírně zpomalil na 7,7 % a její hrubá měsíční výše dosáhla ve 2. čtvrtletí v průměru 43 193 korun. Celková zaměstnanost i díky oživení podnikatelské aktivity mezičtvrtletně vzrostla o 1,0 %. Obecná míra nezaměstnanosti měla jen mírnou tendenci k růstu a v červenci činila 2,8 %.
Další detaily přináší aktuální analýza: Vývoj ekonomiky ČR v 1. pololetí
Kontakt:
Jan Cieslar
tiskový mluvčí ČSÚ
T 274 052 017 | M 604 149 190
E jan.cieslar@czso.cz | Twitter @ statistickyurad
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?