Export (export.cz)
Export  |  14.09.2023 12:29:00

České bezpečnostní technologie bodovaly na veletrhu v Austrálii

České bezpečnostní technologie bodovaly na veletrhu v Austrálii

Austrálie si uvědomuje význam bezpečnostních technologií a hledá nová řešení v kyberbezpečnosti, ochraně dat, ale i optoelektronice. Přesvědčit se o tom mohlo i pět českých firem, které vystavovaly na veletrhu Security Exhibition v Sydney.

Ilustrační foto Shutterstock

Českou expozici na veletrhu, který se konal na přelomu srpna a září, připravil obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Canbeře v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED). Tři firmy byly zastoupeny osobně svými představiteli z Česka nebo místními australskými zástupci. Další dvě společnosti se prezentovaly katalogově a prostřednictvím videa. Optokon Jihlava představil optoelektronická řešení na ostrahu objektů s využitím optických kabelů a umělé inteligence a komplexní řešení pro taktické optické sítě. Firma Hardwario Liberec upoutala pozornost svým návrhem IoT s využitím sítí LTE-M, NB-IoT, LoRaWAN a satelitní komunikací bez připojení k wifi. Společnost Peig se představila s unikátním řešením jednoduchého a bezpečného přihlašování k firemním aplikacím bez použití hesel či uživatelských jmen. Firmy Compelson a Phonexia prostřednictvím katalogů a videa nabídly forenzní analýzu obrazu nebo biometrické rozpoznání hlasu.

České firmy absolvovaly během veletrhu sedm desítek jednání, z toho třetina se jeví jako perspektivní pro další pokračování rozhovorů o spolupráci. Firma Optokon i Peig v Austrálii již mají svého místního zástupce a firmě Hardwario se podařilo navázat kontakt s partnerem z Adelaide, který o zastupování firmy projevil zájem.

Kyberbezpečnost: naděje pro export

České technologie sklidily na veletrhu Security Exhibition oprávněnou pozornost a zájem. Například o systému FOTAS (fibre optic-based security system) z produkce firmy Optokon se zahraniční návštěvníci vyjadřovali jako o unikátním řešení, které na veletrhu ještě nezaznamenali. Firma ve svém představení pokračovala i v Adelaide, kde sídlí její místní zástupce. Prezentace v jeho sídle se zúčastnili významní představitelé z businessu a odborné veřejnosti včetně firem dodávajících pro místní ozbrojené síly. Hardwario upoutalo zájem svým IoT řešením bez připojení k wifi s nízkou spotřebou energie. A produkt firmy Peig oslovil zájemce o připojení do podnikových aplikací bez klasického užití hesla a uživatelského jména. Česká účast na veletrhu potvrdila, že sektor kybernetické bezpečnosti je perspektivním odvětvím pro export na australský trh. Veletrhu, který zahrnoval dvě části, Security Exhibition a INTEGRATE se zaměřením na audio-video techniku, se zúčastnilo 220 firem a navštívilo ho 10 tisíc osob.

Austrálie vyhodnotila kybernetickou bezpečnost jako jedno z prioritních odvětví. Pro tuto oblast má schválenou strategii „2020 Cyber Security Strategy“, na kterou bylo vyčleněno 1,67 mld. australských dolarů (24 mld. ), ze kterých jsou financovány inovace v oblasti bezpečnosti online aktivit. Cílem je vytvořit systém digitálních zkušeností a zlepšit důvěru v bezpečnost v digitální ekonomice. Kybernetická bezpečnost je také součástí Strategie moderní výroby a seznamu „kritických technologií v národním zájmu Austrálie“ v kapitole pokrokové informační a komunikační technologie. Seznam definovalo Ministerstvo průmyslu, vědy a zdrojů v květnu 2023.

K docílení záměrů Strategie moderní výroby napomáhají Centra pro růst průmyslu (IGC) – neziskové organizace, které identifikují příležitosti k růstu, zvyšují konkurenceschopnost prostřednictvím inovací a vyšší produktivity práce a podporují komercializaci výzkumu. Jedním z center je i AustCyber, který podporuje růst sektoru včetně exportu produktů kybernetické bezpečnosti s cílem vytvořit z Austrálie světové centrum pro kyberbezpečnost a související vzdělávání.

Fotogalerie

Pět českých firem se zúčastnilo veletrhu Security Exhibition v Sydney. Foto Velvyslanectví ČR v Canbeře

Sektor roste, chybí ale lidé

V roce 2022 se sektor kybernetické bezpečnosti podílel na HDP Austrálie 2,4 mld. AUD a příjmy rostly v uplynulých pěti letech v průměru o 8,7 % ročně. V sektoru působí téměř 300 firem. V roce 2021 Austrálie čelila 745 kybernetickým útokům denně a tento stav se má během pěti let zdvojnásobit. Sektor zaměstnává 47 tisíc lidí, více než sektor zdravotnických technologií. Austrálie reprezentuje 2,1 % globální poptávky po službách kybernetické bezpečnosti. Výhled do roku 2026 předpokládá roční navýšení příjmů sektoru o 800 mil. AUD (11,7 mld. ), ale sektor poroste v průměru o 5,5 % ročně, což je zhruba polovina v mezinárodním srovnání. V roce 2026 bude chybět 3 tisíce odborníků v sektoru. AustCyber definoval v roce 2022 v sektorovém plánu konkurenceschopnosti následující výzvy: zlepšit prostředí pro start-upy, navýšit domácí kapacity pro zakázky a export a vytvořit podmínky pro příliv zahraničních i místních odborníků.

Milan Vágner, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Canbeře

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688