(Kurzy.cz)
Dimon (JPMorgan): Předjímat budoucí pozitivní vývoj ze stávajícího stavu by mohlo být velkou chybou
Šéf americké investiční banky JPMorgan Chase Jamie Dimon ve svém posledním rozhovoru uvedl, že by bylo při množství přetrvávajících rizik velkou chybou předjímat, že stávající poměrně slušná kondice spotřebitelů, jež poskytuje silnou oporu US ekonomice, bude do budoucna automaticky znamenat další zlepšování ekonomické situace v obecném měřítku.
Mezi hlavní rizika pak Dimon zmínil především zpřísňování obecných finančních podmínek ze strany centrálních bank, válku na Ukrajině a nezodpovědnou fiskální politiku mnoha vlád, které utrácejí nebo spíše vysloveně rozhazují peníze jako "opilí námořníci".
Podle Dimona je ale na místě v tomto ohledu nemalá opatrnost, protože všechny vlivy výše uvedených rizik se stále ještě zcela nepropsala do reálného ekonomického vývoje. Podle Dimona se tak stane v následujících 12 - 18 měsících.
Podle Dimona jsou největší šrámy a rizika viditelné především v realitním sektoru a také v segmentu rizikových půjček v automobilovém sektoru.
Dimon upřesnil mimo jiné to, že banka v poslední době snížila objem zpětných odkupů vlastních akcií, což bude trvat s největší pravděpodobností i v průběhu příštího roku.
Kriticky se Dimon vyslovil na adresu rozdílných regulačních pravidel pro bankovní sektor v USA a v Evropě. Kapitálové požadavky v USA jsou podle něj o cca 30% vyšší oproti evropskému trhu.
Na adresu nižší výkonnosti trhu IPO Dimon uvedl, že to je v prostředí zvýšeného rizika vcelku normální a obvyklé. Vedení firem by se nemělo nechat riziky tlačit k nečinnosti v tomto ohledu. Rizika tu vždy byla, jsou a budou.
Co se týče aktivit JPMorgan v Číně uvedl Dimon pouze, že jsou "OK". S vojenským konfliktem na Tchaj-wanu se nepočítá, což se ovšem může časem změnit.
Vladimír Urbánek
V „oboru" posledních více jak 20 let. Po několikaleté zkušenosti přímo z obchodování s cennými papíry se Vladimír Urbánek posledních více jak 15 let věnuje zpravodajství z domácích a zahraničních kapitálových trhů.
Za důležité považuje především zkušenosti či spíše možnost srovnání s dobou ještě před poslední velkou krizí v letech 2008-9.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?