justice.cz (Justice)
Zákony a právo  |  07.09.2023 12:25:44

Bezvýsledné exekuce: Novelou exekučního řádu č. 286/2021 Sb. byla do § 55 vložena nová ustanovení odstavce 7 až 13, podle nichž v zásadě má dojít k zastavení exekuce, je-li vedena bez úspěchu po nepřiměřeně dlouhou dobu

Novelou exekučního řádu č. 286/2021 Sb. byla do § 55 vložena nová ustanovení odstavce 7 až 13, podle nichž v zásadě má dojít k zastavení exekuce, je-li vedena bez úspěchu po nepřiměřeně dlouhou dobu, tedy jde-li o tzv. bezvýslednou exekuci. Ustanovení § 55 odst. 7 exekučního řádu (a na něj navazující další odstavce) se na základě bodu 11 přechodných ustanovení novely č. 286/2021 Sb. použije od 1. 1. 2023.

Dne 26. 8. 2023 nabyla účinnosti novela exekučního řádu č. 255/2023 Sb., v jejímž Čl. II (Přechodná ustanovení), bodu 1. je soudním exekutorům přiznáno právo na paušální náhradu nákladů ve výši 750 za úkony spojené se zastavením exekuce podle § 55 odst. 7, 8, 10 nebo 11 exekučního řádu, bylo-li exekuční řízení zahájeno přede dnem 1. ledna 2022 a byla-li v exekučním řízení přede dnem 1. ledna 2022 vyznačena doložka provedení exekuce, případně usnesení o nařízení exekuce přede dnem 1. ledna 2022 nabylo právní moci. Je-li soudní exekutor plátcem daně z přidané hodnoty, zvyšuje se paušální náhrada nákladů o daň z přidané hodnoty.

Paušální náhradu nákladů podle bodu 1 vyplatí soudnímu exekutorovi stát prostřednictvím exekučního soudu.

Ministerstvo spravedlnosti v této souvislosti po předchozích zkušenostech se zastavováním tzv. bagatelních exekucí a neoprávněně požadovanými či dokonce již neoprávněně vyplacenými náhradami nákladů soudního exekutora za úkony spojené s jejich zastavením veřejně deklaruje, že principy uvedené v jeho stanovisku k neoprávněně požadované či neoprávněně vyplacené náhradě nákladů soudního exekutora při zastavování bagatelních exekucí dle zákona č. 286/2021 Sb., které bylo na webu ministerstva uveřejněno dne 28. 7. 2023, se uplatní i v případě zastavování bezvýsledných exekucí, tedy na situace, kdy by soudní exekutor zastavil exekuci postupem podle § 55 odst. 7 a násl. exekučního řádu a požadoval po státu prostřednictvím exekučního soudu paušální náhradu nákladů dle shora citovaného bodu 1, ačkoli pro zastavení exekuce nebyly splněny podmínky dle § 55 odst. 7 a násl. exekučního řádu. K tomuto si však dovolujeme zdůraznit, že předně by problematické situace měly být řešeny podáním odvolání exekučním soudem ve lhůtě 3 měsíců od doručení písemného vyhotovení usnesení o zastavení exekuce dle bodu. 5 Čl. II zákona č. 255/2023 Sb.

Celé znění stanoviska je k dispozici zde.

V případě identifikace dalších problémů zváží Ministerstvo spravedlnosti přijetí samostatného stanoviska k zastavování bezvýsledných exekucí.

 

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

07.09. 2023

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688