Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
Finanční rady  |  25.06.2024 08:00:00

Nechcete ji potkat, snažíte se jí vyhnout, a přesto si vás najde. Exekuce

Důležité je včasné jednání

Opozdit se při splácení není nic výjimečného. Stačí uhradit později a zaslat dohodnutý obnos i s vyměřenou pokutou a penalizací. Pokud se vám ale nesplacené částky hromadí a nejste schopni je hradit dlouhodobě, musíte přistoupit k jednání s věřitelem. Nejhorším postupem je nekomunikovat. Jestliže kontaktujete věřitele včas, vždy je možnost dohodnout se na odkladu splátek, restrukturalizaci dluhu, prodloužení doby splatnosti nebo odložení splácení. 

Věřitel vás na narůstající závazek bude upozorňovat poštou, pokud si ji nepřebíráte, přesto se považuje za doručenou. Zřiďte si datovou schránku a buďte informování o možném riziku plynoucím z nesplácení. 

 

Co je exekuční příkaz k prodeji nemovitosti

Pokud je vydán exekuční příkaz k prodeji nemovitosti, výrazně se krátí čas situaci zvrátit. Blíží se dražba nemovitosti, výtěžek slouží k umoření dluhu. Stále má dlužník možnost uhradit dlužnou částku nebo nabídnout jiný majetek ke zpeněžení a umoření dluhu. Jestliže dlužník včas nezareaguje a nepokusí se situaci zvrátit, jeho nemovitost se prodá v dražbě a původní vlastník musí nemovitost opustit. 

Po vydání exekučního příkazu je možné vyřídit exekuci jejím splacením do 30 dní od vyrozumění. 

 

Dražba nemovitosti probíhá rychle

Nemovitost se začíná dražit na dvou třetinách její odhadní ceny. To znamená, že dlužník přichází o významnou část majetku. Pokud by nemovitost prodal dříve nebo se mu podařilo konsolidovat úvěr, nemusí prodávat majetek pod cenou a získá více finančních prostředků. Také se vyhne hrazení poplatků na exekuční řízení, které jsou počítány v desítkách tisíc. 

 

Jak se vyhnout exekuci nemovitosti

První radou je dbát o včasné hrazení závazků a vytvářet dostatečně vysokou finanční rezervu pro krytí běžných výdajů. Pokud se nedaří jednání s původním věřitelem, je možné oslovit jinou banku nebo nebankovní společnost a dohodnout se na úvěru s dlouhou lhůtou splatnosti a výhodnějšími podmínkami. Nový věřitel obvykle přebírá nepříjemná jednání s původním věřitelem a hradí závazek po sjednání nového úvěru. 

Pomocnou ruku vám nabídne společnost ZOXO.cz a jejich nebankovní hypotéka s dlouhou lhůtou splatnosti a fixací úroků po celou dobu splácení. 

 

Růst nákladů řízení

Exekutor se soudním pověřením zjistí veškeré vaše účty v bankách, kontaktuje vašeho zaměstnavatele, prověří majetek v katastru nemovitostí nebo přistoupí k fyzickému soupisu majetku ve vašem bydlišti. Řízení se můžete vyhnout, pouze úhradou dluhu navýšeného o náklady exekučního řízení. V exekučním řízení je zakázáno nakládat s majetkem, a to i v případě, že se jedná o společný majetek manželů. 

Exekuci se vám vyhnout nepodařilo, přesto můžete minimalizovat náklady řízení. Spolupracujte s exekutorem, umožněte vstup do nemovitosti a po výzvě nemovitost opusťte. V opačném případě jsou vám účtovány další náklady, které budete muset uhradit. 

 

 

Petr Holub

Po úspěšně ukončeném studiu financí na vysoké škole jsem se věnoval účetní a daňové problematice. Mám zkušenosti z oblasti řízení středních i velkých firem, orientuji se v dotačních titulech, obchodním právu, investicích, tržních analýzách a predikcích. Mám doktorát z ekonomie a rád pro vás pravidelně zpracovávám aktuality a důležité informace z dění na finančních trzích.

 

ZOXO

Ryze česká nebankovní společnost ZOXO si klade za cíl poskytovat výhodné půjčky podnikatelům a živnostníkům. Její úroková sazba je příznivá a směle konkuruje bankovním půjčkám. Poskytuje úvěry pro zavedené firmy, začínající podnikatele, financuje investiční a developerské projekty. Ke klientům přistupuje individuálně, úvěrové produkty jsou vybírány s ohledem na finanční strategii firmy či klienta. Veškerá dokumentace je zveřejněná, podmínky poskytování půjček jsou transparentní. Nebankovní hypotéku bez nutnosti doložení účelu klienti získávají od úrokové sazby 6,9 % s možností splácení až 20 let.

Více informací na https://www.zoxo.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Pá   7:58  Dálniční známky na Slovensku Josef Pavelec (Dálnička.cz)
Et 23:35  Cesta do Chorvatska: Jak ušetřit a mít výdaje pod kontrolou? Ondřej Vacek (Ušetřeno.cz)
St 11:10  Dluh na osobu stoupá: Jak Češi splácejí půjčky? Iva Grácová (Bezvafinance)
Út 13:59  Kde cítíme jistotu v době inflace? Zdeněk Jaroš (BNP Paribas Cardif Pojišťovna)
10.07.2024  Změna na trhu s elektřinou: Dodavatelé již druhý měsíc zdražují Tomáš Vrňák (Ušetřeno.cz)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688