Most se vrací k poplatkům za odpad. Poplatek je navržen ve výši 840 Kč ročně. Pomohou se zvyšujícími se náklady na zajištění komunálního hospodářství
Poplatek je navržen ve výši 840 Kč ročně, což představuje pouhých 2,30 Kč za osobu za den. Město tyto prostředky účelně využije právě v oblasti zkvalitňování komunálního hospodářství. Veškeré vybrané poplatky budou využity například na pořizování velkokapacitních nadzemních a polopodzemních kontejnerů na směsný i tříděný odpad, pořídí se za ně více odpadkových košů včetně chytrých lisovacích, zvýší se intenzita vývozu odpadu či zajistí větší čistota v okolí odpadových nádob.
Poplatek budou hradit fyzické osoby s trvalým pobytem v Mostě včetně dětí a vlastníci nemovitostí (bytu, rodinného domu, domu pro rodinnou rekreaci), ve které není přihlášena žádná fyzická osoba a která je umístěna v Mostě. Kromě osob, které jsou z placení osvobozeny ze zákona, město navíc zbavuje této povinnosti osoby starší 65 let. „Uvědomujeme si, že senioři jsou osobami ohroženými příjmovou chudobou, a to i vlivem nedávno přijatých opatření vlády. Vážíme si dosavadní práce seniorů, kterou pro společnost a město vykonali, a tímto jim vyjadřujeme svůj dík“ vysvětluje primátor Marek Hrvol.
Město je připraveno rázně zasáhnout proti neplatičům. „V Mostě je bohužel určité procento lidí, u nichž se dá již podle zkušenosti předpokládat, že budou mít s platební morálkou problémy. Tak to bohužel je. Ale slibuji, že využijeme všech zákonných možností k vymáhání těchto poplatků,“ říká Marek Hrvol. Kdo bude dlužit, nejen že bude možné provést exekuci na jeho mzdu, účet či jiné pohledávky, ale takové osoby nebudou mít šanci získat například městský byt nebo podporu při narození dítěte.
Problémem v Mostě je množství vytříděného odpadu, což by město také rádo změnilo. V současné době totiž Mostečané na osobu vyprodukují 230 kg směsného komunálního odpadu za jeden rok, přičemž limit nyní činí 180 kg. Za nadprodukci město bohužel musí hradit poplatky. V roce 2029 bude dovoleno pouze 120 kg nevytříděného odpadu na osobu, a poplatek, který má vlastně charakter pokuty, se ze současné tisícikoruny za tunu vyšplhá na 1 850 Kč. Pokud Most tedy zásadně nesníží množství nevytříděného odpadu, bude ho to stát jen na tomto poplatku téměř 13 milionů korun. „Miliony z městské pokladny, které by město jinak mohlo využít nejen na další zkvalitňování komunálního hospodářství, ale také třeba k podpoře sportu či kultury,“ dodává k tomu primátor. Ke změně v myšlení Mostečanů by měla napomoci i mediální a vzdělávací kampaň s názvem Pro čistší Most, kterou město nedávno spustilo.
Ke znovuzavedení poplatku za komunální odpad
město vedou neustále se zvyšující náklady na zajištění komunálního odpadu.
Zatímco v roce 2009 město na nakládání s komunálním odpadem vynaložilo zhruba
35 milionů korun, v loňském roce to bylo již více než 65 milionů Kč. Platit za
odpad je navíc, až na několik výjimek, běžné v dalších obcích a městech napříč
republikou.
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz