Data z amerického trhu práce ukazují na jeho ochlazování (Komentář)
Zpřesněný odhad tuzemského HDP potvrdil, že česká ekonomika vzrostla během Q2 23 o 0,1 % q/q. Potěšila zveřejněná struktura, když ukázala na oživení spotřeby domácností (+0,2 % q/q) i silný růst investic (3,4 % q/q). Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/GDP_2Q23_CZ. Lépe, než trh očekával, dopadl i průzkum mezi českými nákupními manažery. Průmyslový PMI stoupl z 41,4 bodu na 42,9 bodu. V důsledku poklesu nových objednávek i výrobní činnosti tak sice zůstal stále výrazně pod padesátibodovou hranicí, do budoucnosti se ale průmyslníci v ročním horizontu dívají s rostoucím optimismem. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/45vwIz1.
Z regionálního dění stojí za zmínku úterní zasedání maďarské centrální banky, která snížila jednodenní depozitní sazbu o dalších 100 bb. O/N sazba se tak dostala na 14 % s tím, že v září ji centrální banka s největší pravděpodobností sníží na 13 %, tedy na úroveň klíčové 3M depozitní sazby. Poté (od Q1 24) by mělo začít docházet i k redukci této delší sazby.
Kurz koruny se tento týden pohyboval převážně v desetihaléřovém pásmu 24,05-24,15 CZK/EUR. Na trhu byla stále patrná prázdninová nálada a ani zbytek regionu na tom nebyl o mnoho lépe. Maďarský forint zahajoval týden kolem úrovně 384 HUF/EUR. V průběhu týdne posílil k hladině 380 HUF/EUR. Své zisky ale neudržel a v pátek se pohyboval opět kolem pondělních úrovní (384 HUF/EUR). Polský zlotý osciloval celý týden kolem hladiny 4,47 PLN/EUR.
Spotřebitelská důvěra v Německu i USA zaostala za tržními očekáváními. Hůře dopadl i zpřesněný odhad amerického HDP, který ukázal na mezikvartální anualizovaný růst o 2,1 % místo původně zveřejněných 2,4 %. Osobní příjmy Američanů rostly méně, než se čekalo, výdaje naopak více. Inflace v eurozóně stagnovala v srpnu na 5,3 %, když trh počítal s dalším zvolněním inflačních tlaků. Mírně zpomalila jádrová inflace (z 5,5 % y/y na 5,3 % y/y). Klíčovou událostí byla páteční data z amerického trhu práce, která přinesla smíšené signály. Počet nově vytvořených pracovních míst předčil tržní očekávání, když dosáhl 187 tisíc místo očekávaných 163 tisíc. Data za poslední dva měsíce byla ale o 110 tisíc revidována směrem dolů, což naznačuje, že americký trh práce není tak silný, jak se zdálo. Míra nezaměstnanosti vyskočila z 3,5 % na 3,8 % a dostala se tak na nejvyšší úroveň od počátku loňského roku. Důvodem bylo, že více Američanů vstoupilo na pracovní trh, aby se ucházelo o pracovní místa. Míra participace na trhu práce tak stoupla z 62,6 na 62,8 %.
Společná evropská měna měla v průběhu týdne nejprve tendenci ztrácet. Z pondělních úrovní okolo 1,08 USD/EUR se posunula na 1,095 USD/EUR. V polovině týdne se ale trend otočil a v pátek se její kurz pohyboval kolem 1,85 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz