Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  01.09.2023 07:16:31

Americký trh práce zůstává robustní (Ranní zpráva z finančního trhu) (1.9.2023)

Odpolední data z amerického trhu práce potvrdí jeho robustnost, a to jak vysokou tvorbou nových pracovních míst, tak i přetrvávající nízkou nezaměstnaností a solidním růstem výdělků. Zlepšení podle nás přinese americký ISM z průmyslu za srpen, i když stále zůstane v pásmu snižující se aktivity. To platí i pro Evropu, kde už ale známe předběžná data. Dnešní finální čtení na tom nic nezmění. Dle PMI přetrvává pesimismus mezi průmyslníky i ve středoevropském regionu, pro Česko očekáváme mírně nadkonsensuální zlepšení z velmi nízkého základu. Hospodaření tuzemského státního rozpočtu ke konci srpna pak odhalí, jak reálné je udržet pro letošek naplánovaný schodek 295 mld. .

Česká průmyslová aktivita dále klesá, i když o něco pomaleji

Závěr týdne přináší poměrně bohatý ekonomický kalendář. Předpokládáme, že zejména silná data z amerického trhu práce budou podporou pro americký dolar. Očekáváme totiž nadkonsensuální počet nově vytvořených pracovních míst za srpen ve výši 215 tisíc, což bude proti předchozímu měsíci znamenat solidní zlepšení. Míra nezaměstnanosti tak zůstane na nízkých 3,5 %, průměrné hodinové výdělky se meziměsíčně zvednou o solidních 0,3 %. Pokud je o indikátory průmyslové aktivity, tak ta klesá na obou stranách Atlantiku, v Evropě ale výrazně rychleji. Za velké evropské země i eurozónu jako celek již ale známe předběžná srpnová čísla, dnes očekáváme jejich potvrzení. Platí ale, že extrémně pesimistické sentiment indikátory se úplně nepotkávají s reálnou průmyslovou výrobou, kde tak špatná data nepozorujeme. A i když tyto vpředhledící indikátory ukazují na zhoršení reálných dat v nadcházejících měsících, vnímáme silné tlumiče těchto rizik v podobě nižších cen energií, ústupu potíží v dodavatelských řetězcích a námi očekávaného oživení spotřebitelské poptávky.

Kvůli nepříznivé situaci německých průmyslníků trpí i průmyslový střed Evropy. Pokles průmyslové aktivity potvrdí srpnový PMI pro Maďarsko, Polsko i Česko. Právě v Česku bude zřejmě dnešní číslo z pohledu regionu nejnižší. Oproti předchozímu měsíci by ale tuzemský PMI měl zaznamenat mírné zlepšení, náš odhad se dokonce nachází nad průměrným tržním očekáváním. Nepatrnou míru optimismu přinesla poslední data konjunkturálního průzkumu, která ukázala na mírné zlepšení podnikatelské důvěry, a to mimo jiné v průmyslu. V neposlední řadě budou pro našince zajímavá dnešní data o stavu hospodaření ve státním rozpočtu ke konci srpna. To bude znamenat, že skoro dvě třetiny roku jsou za námi. Uvidíme tedy, jak reálné je dosažení plánovaného schodku ve výši 295 mld. CZK pro celý letošní rok.

Trhy jinak do dnešního dne vstupují s mírným optimismem, který přinesly zprávy z Číny. Na straně jedné Caixin PMI průmyslové aktivity se čekaně vzrostl, a to dokonce do pásma expanze, když dosáhl 51,0 bodu po červencových 49,2 bodu; tržní konsensus přitom počítal se zhoršením na 49,0 bodu. Na straně druhé čínská administrativa a centrální banka oznámily další kroky na podporu ekonomiky a čínské měny.

Euro dolů, dolar nahoru, koruna silnější

Poslední srpnový den byl na globálním devizovém trhu ve znamení oslabování eura a posilování dolaru. Trend byl patrný zejména během včerejšího evropského dopoledne, kdy kurz spadl z ranních 1,094 k popoledním 1,086 USD/EUR. Nepříznivě pro euro vyznělo hned ranní zveřejnění poměrně hlubokého propadu německých maloobchodních tržeb za červenec. Příliš pak nepotěšila ani inflační data z eurozóny za srpen, kde se meziroční desinflace nečekaně zastavila na 5,3 %. A na této relativně vysoké úrovni se nacházela i její jádrová složka. Odpoledne pak přineslo poměrně silná data z USA v podobě nižšího než očekávaného počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti za předchozí týden. Jedná se o další střípek do mozaiky silných dat z trhu práce. Srpnové osobní příjmy lehce zaostaly za očekáváním, naopak osobní výdaje konsensus překonaly. Dolar tak své předchozí tisky během americké seance ještě mírně navýšil k 1,084 USD/EUR.

Regionální devizové trhy byly včera poměrně překvapivě v klidu. Polský zlotý i maďarský forint v podstatě stagnovaly, poklidný vývoj byl po většinu dne patrný i na české koruně. Ta teprve v odpoledních hodinách mírně posílila směrem pod 24,05 CZK/EUR, a to bez zjevného impulsu. Nakonec končila na cca 24,07 CZK/EUR.

Autor: Jan Vejmělek

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Út 22:14  Centrální banky v roce 2025: Jak bude pokračovat snižování úrokových sazeb? Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Út 18:10  Sektorové valuace – zajímavosti a extrémy Patria (Patria Finance)
Út 16:59  UP World LNG Shipping Index: Očekávaný pokles se dostavil Tomáš Novotný (UP forum)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688