(Kurzy.cz)
Tkáč s Křetínským během jediného dne chudnou na jedné investici o dalších více než 1,5 miliardy korun
Lucemburská investiční společnost Daniela Křetínského a Patrika Tkáče VESA Equity Investments (dále jen VESA) dnes zaznamená výrazný pokles svého majetku. Jejich investice v americkém prodejci obuvi a oblečení Foot Locker (FL) totiž zažívá další černý den. Opět jsou na vině zveřejněné slabé čtvrtletní hospodářské výsledky. Firma se dokonce propadla do ztráty 5 mil. USD, zatímco před rokem za stejné období vykázala zisk 94 mil. USD. Foot Locker navíc již podruhé snížila celoroční výhled. Její akcie se tak v reakci v předobchodní fázi propadají o téměř třetinu pod hladinu 16 USD. Takovou cenu přitom zaznamenaly naposledy na podzim roku 2011.
Zmiňovaná společnost VESA si Foot Locker vyhlédla v době covidu, když lockdowny v roce 2020 znamenaly pro firmu zavřené obchody a nemalé ztráty. Titul se při tehdy březnovém propadu dostal i pod hladinu 20 USD. Následně v květnu byl společností VESA odtajněn 6% podíl. Křetínský s Tkáčem však dále nakupovali za již podstatně vyšší ceny. Na podzim, kdy již akcie měly dvojnásobnou hodnotu, oznámili více než desetinové vlastnictví firmy. Nákupy stále nebyly u konce, VESA se pak zkrátka stala vůbec největším akcionářem s 12,5% podílem. Předloni v červenci pak prodala jen nevýrazných 0,2 %. Zkrátka posledně zveřejněné regulatorní hlášení ke konci letošního června ukazovalo nadále na vlastnictví téměř 11,47 mil. akcií Foot Locker. Také webové stránky společnosti VESA zmiňují investici v prodejci bot v nezměněné výši.
Vývoj akcií Foot Locker (FL) za posledních 5 let
Nerealizované ztráty mnoha miliard korun
Akcie Foot Locker již v úterý trpěly výrazným prodejním přetlakem, jako by někdo předem znal nadcházející dnešní nelichotivé zprávy. Propadly o takřka 5 % na 23,20 USD, což znamenalo proražení letošních minim, potažmo nejnižší závěr za více než 3 roky. Nicméně podíl společnosti VESA šlo ještě včera ocenit na 266 mil. USD. Při dnešní ceně např. 16 USD půjde hovořit již jen o 182,5 mil. USD, tedy v aktuálním přepočtu něco přes 4 mld. Kč. Přitom ještě začátkem února, kdy se titul vyšplhal na více než roční maxima i nad 46 USD, měla VESA trhem oceněn podíl na více než 527 mil. dolarů. Tedy na zhruba 11,6 mld. Kč. Nehledě na ceny před 2 lety, kdy akcie Foot Locker stály i více než 60 USD a přinášely společnosti VESA výrazný nerealizovaný zisk…
Říjnová dividenda nebude
Za poslední účetní čtvrtletí, končící k 29. červenci, Foot Locker vykázala v úvodu článku zmiňovanou ztrátu 5 mil. USD, resp. 5 centů na akcii. Po očištění pak zisk 4 centy na akcii, což bylo dle společnosti Refinitiv v souladu s očekáváním trhu. Zklamaly však meziročně o téměř desetinu nižší tržby ve výši 1,86 mld. USD, zatímco trh očekával o 300 mil. USD více.
Ještě minulé úterý firma překvapivě před dnešním reportem výsledků zveřejnila informace k pravidelné čtvrtletní dividendě. Její výši opět deklarovala na 0,40 USD, jako tomu je pravidelně po 10centovém vylepšení požitku od loňského dubna. Akcionáři se jí měli dočkat v polovině října, resp. ex-date byl stanoven na 12.10. Dnes však v návaznosti na výsledky firma uvedla, že danou čtvrtletní dividendu nevyplatí.
Prezidentka firmy Mary Dillon ve zprávě uvedla: „Jsme i nadále odhodláni plnit náš plán Lace Up, který jsme představili na našem Investorském dni v březnu 2023, a jsme povzbuzeni pokrokem, kterého dosahujeme v plnění našich strategických priorit v období prázdnin. Abychom zajistili flexibilitu, která nám umožní pokračovat v odpovídajícím financování našich strategických investic, pozastavujeme výplatu čtvrtletní peněžní dividendy nad rámec nedávno schválené říjnové výplaty naší správní radou. Hodláme trh informovat o našich dalších plánech alokace kapitálu a o načasování našich dlouhodobých finančních cílů, až budeme oznamovat výsledky za čtvrté čtvrtletí.“
Pro společnost VESA přitom byla dividenda jistě alespoň určitou náplastí na jinak negativní cenový vývoj investice ve Foot Locker. Jen v letošním roce ze tří dividend inkasovala téměř 13,8 mil. USD hrubého.
Závěrem možno doplnit, že Foot Locker dále snížila výhled pro současný účetní rok končící v úvodu února 2024. O procentní bod snížila výhled pro tržby, tedy očekává pokles o 8-9 %, u srovnatelných tržeb pak o 9-10 %. Zatímco očištěný zisk měl dle jarního výhledu činit 2-2,25 USD, nyní firma predikuje jen 1,30-1,50 USD.
Jiří Zendulka
V oblasti financí se Jiří Zendulka pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 2 dny - měna USD
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 1 den - měna USD
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 5 dnů - měna USD
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 1 den - měna CZK
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna