Velká Británie - Stavebnictví, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Po útlumu způsobeném globální pandemií se opět otevírá prostor také pro české firmy ve stavebnictví, ať už jako poskytovatele služeb či dodavatele materiálů. Ve Velké Británii roste poptávka především po moderním řešení staveb: modulární výstavbě, výstavbě z inovativních a ekologicky udržitelných materiálů či po takzvaných zelených budovách. Vláda investuje 6 mld. GBP do dekarbonizace britských budov a domácností. Pokračují také projekty výstavby významné dopravní infrastruktury a budování infrastruktury pro elektromobilitu.
Velkým tématem je v rámci nové vládní strategie, která si stanovila rozpočet 3,9 mld. GBP, otázka izolace a zateplení domů a veřejných budov, včetně významné podpory tepelných čerpadel a možného budoucího zákazu plynových kotlů. Vláda plánuje poskytnout 450 mil. GBP na podporu instalace až 90 tis. tepelných čerpadel do domácností po celé zemi. To vše je součástí strategie dosažení uhlíkové neutrality do konce roku 2050. Příležitosti se také nacházejí v rekonstrukcích kancelářských budov, které řeší, jak po pandemii redefinovat pracovní prostor. V roce 2022 bylo konkrétně na stavbu kancelářských budov v Londýně vynaloženo 748 mil. GBP. Londýnské City, do pandemie založeno silně na dojíždějících zaměstnancích, se tak nyní přiklání k revitalizaci čtvrti na kombinaci bydlení a kanceláří tak, aby City fungovalo i bez každodenního přílivu zaměstnanců. Podobné trendy se týkají i jiných velkých měst. Vláda proto plánuje navýšit rozpočet National Productivity Investment Fund na 31 mld. GBP, tento fond podporuje například rozvoj důležitých vnitrostátních tras či realizaci nových bytových projektů.
Trendem nadále zůstává podpora cyklistiky, chůze a dalších alternativních způsobů dopravy, čemuž odpovídají i úpravy veřejného prostoru. Britská vláda chce podpořit také používání elektrických vozidel. Jsou naplánovány investice do dobíjecí infrastruktury ve výši 400 mil. GBP. Nabízí se prostor pro české firmy, jejichž produkty mohou přispět k rozvoji elektromobility (vybudování nezbytné infrastruktury dobíjecích stanic, technologický vývoj vozidel, baterií a podobně).
Pokračují také největší infrastrukturní projekty, od kterých si vláda slibuje pomoc při znovunastartování ekonomiky, jako dlouho chystaná vysokorychlostní železnice na sever Anglie, tzv. projekt HS2, která představuje zajímavou příležitost pro české firmy v oblasti stavebnictví a výstavby železniční infrastruktury. Kromě železnice plánuje vláda vybudovat také zatím nejdelší britský tunel pod řekou Temží, na který byl stanoven rozpočet 8 mld. GBP.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?