Uruguay - Zemědělství a potravinářství, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Zemědělský průmysl tvoří 12 % HDP a přibližně 70 % celkového vývozu Uruguaye. Hlavními zemědělskými produkty jsou sója, rýže, pšenice, kukuřice, čirok, citrusové plody a listnaté ovoce. K hnacím silám trhu patří dostatek orné půdy a příznivá exportní politika vlády, která vývoz nikterak neomezuje a nezdaňuje, jak je tomu v sousední Argentině. V roce 2022 se celková obdělávaná plocha meziročně zvýšila o 14 %. V důsledku toho dosáhla zemědělsky využívaná plocha 94 %, což je historické maximum.
Zemědělství je sektor, do kterého směřuje nejvíce investic, zejména směřujících na začlenění technologie na zpracování zrn či na technologie používané při zpracování masa. Použití technologií při zpracování rýže radikálně zvýšilo postavení Uruguaye jako vývozce této potraviny. Některé z těchto projektů lze nalézt na webových stránkách Národního institutu pro zemědělský výzkum, který usiluje o udržitelný rozvoj zemědělství prostřednictvím vytváření a přizpůsobování znalostí a technologií. V říjnu 2020 vstoupilo v platnost nové nařízení investičního zákona, které má pozitivní dopad na počet a výši investic právě v tomto sektoru (nárůst z průměrných 60 investic v roce 2019 na 500 v roce 2021). Národní rozvojová agentura vytvořila poradenský program pro malé a střední podniky, které chtějí investovat do technologií souvisejících se zemědělstvím. Tyto technologie zatím zdaleka nedosahují evropských norem. Kromě toho existují v Uruguayi komplexy (El Parque de las Ciencias, Zonamerica nebo Aguada Park), kde by případný výzkum mohl být prováděn s nízkými náklady.
Příležitosti se naskýtají v oblasti hnojiv, zemědělských strojů, biotechnologií s přidanou hodnotou. Vítány jsou taktéž metody umělé inteligence, které umožňují předvídat a optimalizovat procesy spojené se zemědělskou činností, stejně jako softwarová řešení umožňující efektivněji řídit zdroje a výrobní vstupy, a to jak u rostlinné výroby, tak při chovu hospodářských zvířat (automatizace, robotizace). Příklady jsou využití dronů pro měření a sledování plantáží a lesů, skenování půdy, sledování stavu plodin, pomoc při zavlažování, efektivnější aplikace hnojiv či odhadování výnosů.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?