mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  16.08.2023 20:54:34

Zambie - Těžební a ropné technologie, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024

Těžební průmysl zajišťuje více než 80 % celkových exportních příjmů Zambie. Země je jedním z největších světových producentů mědi. Cílem je zvýšit produkci z dnešních asi 800 tis. tun ročně na 3 mil. tun do roku 2031. Rozšiřuje se i těžba dalších nerostů (nikl, kobalt, mangan, zlato aj.). V nejbližší době se chystají významné investice do důlních provozů. Uplatnit se v nich mohou dodavatelé nabízející důlní technologie pro hlubinnou i povrchovou těžbu, dopravní systémy i zařízení pro zpracování rud. Perspektivní oblastí je také geologický průzkum.

Těžební průmysl zůstává klíčovým odvětvím národního hospodářství Zambie, přispívající přibližně 10 % k HDP země a představující více než 80 % jejích celkových exportních příjmů. Zdaleka největší význam v tomto odvětví má těžba mědi, Zambie je jejím 7. největším světovým producentem. V posledních letech se nicméně rozšiřuje i těžba dalších nerostů, jako jsou nikl, kobalt, mangan či zlato. Těžba se tradičně soustředila v provincii Copperbelt, v současné době jsou však otvírána nová ložiska zejména v Severozápadní provincii i v dalších částech země. Relativně významná je také těžba polodrahokamů a drahokamů, zejména smaragdů, jichž je Zambie druhým největším světovým producentem s podílem cca 20 % na celkovém trhu.

Podnikatelské prostředí v těžebním průmyslu v uplynulých letech negativně ovlivňovala nekoherentní regulatorní a daňová politika zambijské vlády, vč. kontroverzních odebrání těžařských licencí. Nová vláda vzešlá z voleb v roce 2021 si nicméně dala nápravu reputace u zahraničních investorů a nastavení transparentního a předvídatelného režimu za jednu ze svých hlavních priorit. Mj. bylo od roku 2022 zrušeno těžaři dlouho kritizované „dvojí zdanění“, kdy firmy platily stanovené poplatky z těžby nerostů, které však byly nadále zahrnuty do základu pro výpočet korporátní daně. Investoři na dosavadní kroky vlády reagují pozitivně a plánují realizovat nové investice do zařízení na těžbu a zpracování mědi a dalších kovů v řádu miliard dolarů.

V říjnu 2022 zambijská vláda přijala novou strategii pro rozvoj zdrojů nerostných surovin. Jejím cílem je podstatné zvýšení investic do geologického průzkumu a těžby. Součástí strategie je také plán na postupné zvýšení objemu produkce mědi z dnešních cca 800 tis. tun ročně na 3 mil. tun v roce 2031. To předpokládá také významné navýšení kapacit hutních zařízení v Zambii, která je dnes odhadována na 1,2 mil. tun ročně, a v neposlední řadě také nových energetických zdrojů.

Vláda se aktuálně snaží najít strategického partnera pro rozvoj dvou ze tří největších těžebních společností v Zambii - Konkola Copper Mines a Mopani Copper Mines. V dole Konkola se nacházejí další významná hlubinná ložiska, pro jejich plné využití budou nicméně potřeba investice ve výši cca 30 mld. . Rozšíření těžby v dole Mopani by si mělo vyžádat investice v objemu 7 mld. .

Kanadská společnost First Quantum Minerals, která provozuje třetí z největších těžařských firem, oznámila investice ve výši cca 28 mld. do rozšíření měďného dolu Kansanshi v Severozápadní provincii Zambie a dalších 2,3 mld. na zahájení těžby niklu v nové lokalitě. Má být rozšířena kapacita hutního zařízení zpracovávajícího vytěženou rudu z 1,38 mld. tun na 1,65 mld. tun měděných katod ročně. Těžba v novém niklovém dole má být zahájena v roce 2023 a počítá se s roční produkcí 30 tis. tun niklového koncentrátu. Bude také potřeba zajistit zásobování elektrickou energií pro nové provozy.

Americká společnost KoBold Metals v prosinci 2022 oznámila investici ve výši cca 3,5 mld. do rozvoje nového dolu na měď a kobalt Mingomba u města Chililabombwe v provincii Copperbelt. KoBold odhaduje vydatnost ložiska na 247 mil. tun rudy s velmi vysokým obsahem mědi - 3,64 %.

Zambie chce těžit z očekávaného výrazného růstu světové poptávky po mědi a kobaltu zejména v souvislosti s přechodem na elektromobilitu a rozvojem obnovitelných zdrojů energie. Uzavřela dohodu s Konžskou demokratickou republikou o společném podniku na výrobu baterií do elektromobilů, který se má nacházet ve městě Ndola v provincii Copperbelt. Projekt podporují Spojené státy americké.

Na trhu v Zambii mohou nalézt uplatnění subjekty nabízející důlní technologie pro hlubinnou i povrchovou těžbu, těžební či přepravní stroje, stroje na zpracování rud, zařízení sléváren (zejména mědi) a tavicích pecí, a rovněž produkty chemického průmyslu využitelné při těžbě nerostů a zpracování rud. V Zambii stále probíhá ve značném měřítku hledání nových nalezišť nerostných surovin, uplatnění zde tedy mohou najít subjekty, produkující jednak zařízení a vybavení pro geologický průzkum, jednak nabízející služby v tomto oboru.

Zambie doposud věnovala jen malou pozornost otázkám ochrany životního prostředí ve spojitosti s těžbou, nová vláda i zahraniční těžařské firmy si nicméně více uvědomují potřebu tyto aspekty řešit, mj. v reakci na nedávné hromadné žaloby proti těžařským firmám argumentující poškozením zdraví místních obyvatel v důsledku těžby. Do budoucna lze tudíž očekávat zvýšení poptávky po řešení a službách spojených s provozováním těžby s ohledem na ochranu životního prostředí a veřejného zdraví a likvidace ekologických zátěží.

Zambie, počet obyvatel, HDP, inflace, nezaměstnanost, export, import a obchodní bilance, dluh. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024, souhrnná teritoriální informace.

Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688