ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  04.08.2023 09:03:42

Maloobchod - červen 2023: Meziroční pokles maloobchodních tržeb zmírnil - meziročně se tržby v maloobchodě v červnu snížily reálně o 4,1 %, meziměsíčně vzrostly o 0,3 %

Meziročně se tržby v maloobchodě v červnu snížily reálně o 4,1 %, meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziročně o 0,6 % a meziměsíčně stagnovaly.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) zvýšily v červnu reálně o 0,3 %, přičemž za pohonné hmoty vzrostly o 0,9 % a za potraviny o 0,7 %, naopak za nepotravinářské zboží klesly o 0,1 %.

Meziročně se maloobchodní tržby v červnu snížily reálně o 4,1 %, v tom za nepotravinářské zboží klesly o 6,6 % a za potraviny o 5,3 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 12,2 %.

Maloobchodní tržby v červnu meziročně po očištění o cenové vlivy pokračovaly v poklesu, přičemž tempo poklesu se oproti předchozím měsícům zmírnilo. Na snížení tržeb maloobchodu se podílel nižší prodej potravin i nepotravinářského zboží. Z nepotravinářského zboží se jednalo především o výrobky pro domácnost a prodej prostřednictvím internetu. Tržby z prodeje pohonných hmot pokračovaly v růstu,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost meziročně klesly o 13,6 %, s oděvy a obuví o 4,0 % a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 2,7 %. Naopak tržby rostly v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky o 1,3 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 0,9 % a s počítačovým a komunikačním zařízením o 0,1 %. Tržby z prodeje potravin se snížily v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 5,3 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 4,1 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 5,8 %. Internetovým a zásilkovým obchodům2) tržby klesly o 7,2 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) reálně meziměsíčněstagnovaly. Meziročně se tržby zvýšily o 0,6 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly o 1,2 %, naopak za opravy motorových vozidel klesly o 1,7 %.

Za celé druhé čtvrtletí se maloobchodní tržby snížily reálně meziročně o 6,2 %. Tržby za nepotravinářské zboží klesly o 8,5 %, za potraviny o 7,4 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 9,4 %. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby zvýšily o 1,4 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici na: https://ec.europa.eu/eurostat/web/short-term-business-statistics/publications.

_____________________

Poznámky:
Všechny údaje v Rychlých informacích jsou uvedeny ve stálých cenách. Meziroční vývoj je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za měsíc květen 2023 byla v souladu s politikou revizí ČSÚ revidována, za červen 2023 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2023 budou zveřejněny v březnu 2024.
Metodika: https://www.czso.cz/csu/czso/metodika_mesicni_indexy_trzeb_v_odvetvi_obchodu_ubytovani_a_stravovani

1)CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel.
2) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby.
3) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel.

Zodpovědný vedoucí pracovník ČSÚ: Ing. Pavel Vančura, ředitel odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí, tel. 274052096, 732348337, e-mail: pavel.vancura@czso.cz
Kontaktní osoba: Ing. Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb, tel. 274052691, 735130284, e-mail: jana.gotvaldova@czso.cz
Metoda získání dat: přímé zjišťování ČSÚ SP 1-12
Termín ukončení sběru dat: 27. 7. 2023
Termín ukončení zpracování: 1. 8. 2023
Navazující výstupy: časové řady ve Veřejné databázi: https://vdb.czso.cz/vdbvo2/faces/cs/index.jsf?page=statistiky#katalog=31029
Termín zveřejnění další RI: 7. 9. 2023

Přílohy

Archiv:
Zobrazit všeSkrýt

Zveřejněno dne: 04.08.2023
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.


Kontakt: Oddělení informačních služeb - ústředí, tel.: 274 056 789, e-mail: infoservis@czso.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku


Výsledky firem - tržby, zisk


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

St 13:39  Moneta: Očekávaný meziroční růst výsledků za 2Q24 - Odhady výsledků Investiční bankovnictví (Komerční banka)
St 11:56  Důvěra v ekonomiku klesla Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688