Peníze do budoucna investují dětem častěji muži než ženy
Investice pro vlastní děti nejčastěji zařizují otcové. Dokládají to data Portu, podle kterých je mužů celých 80 procent z těch, kteří prostřednictvím Dětského účtu svým dětem investují. To může být dáno tím, že muži častěji spravují rodinné finance a tím, že ženy mají v Česku nižší příjmy a tím pádem jim na investování zbývá méně peněz.
Investování je stále ve větší míře výsadou mužů. Ti si v něm více věří a v průměru mají i vyšší investiční gramotnost. Muži tak častěji než ženy volné peníze investují a snaží se tak čelit třeba inflaci. Jedním z důvodů, proč investovat, je i snaha rodičů předat svým dětem finance do dospělosti. Peníze do budoucna přitom také mnohem častěji odkládají otcové. Ukazují to data o Dětských účtech investiční platformy Portu. Z těch vyplývá, že čtyři z pěti lidí, kteří svým dětem Dětské účty zakládají jsou muži. Vede je k tomu často dobrá zkušenost, kterou s investováním mají. Podle dat Portu totiž většina (78 procent) rodičů investuje jak svým dětem, tak i sobě.
Rodiče svým dětem v průměru odkládají asi 5 100 korun. Ačkoliv však ženy investují svým dětem méně často, investují v průměru větší sumu. Matky tak svým dětem na Dětské účty vkládají asi 6 500 korun, u otců se vklad nejčastěji pohybuje v okolí částky 4 800 korun.
Muži častěji řídí rodinné finance
Že muži investují svým dětem častěji než ženy potvrzuje, že muži mají většinou na starosti rodinné finance. Rozdíl navíc může být způsoben také tím, že ženy v Česku v průměru vydělávají výrazně méně než muži. Po zaplacení nezbytných výdajů už jim často na investování nemusí zbývat finanční prostředky.
Více než 60 procent rodičů investuje podle dat jednomu dítěti a více než 30 procent rodičů dětem dvěma. To ale neodpovídá rozdělení českých domácností. Podle Českého statistického úřadu v roce 2021 domácnosti s jedním závislým dítětem představovaly více než pětinu (22 %) všech hospodařících domácností tvořených jednou rodinou. Další téměř pětinu pak tvořili domácnosti se dvěma závislými dětmi. Platí tedy, že podíl rodičů, kteří investují dvěma dětem je nižší než podíl rodin se dvěma dětmi. To může být způsobeno tím, že rodiny s dvěma a více dětmi mají většinou i v průměru vyšší výdaje a často i nižší příjmy. Na investování jim tak pravděpodobně nezbývá tolik peněz, jako úplným rodinám s jedním dítětem.
Na mladší děti by se nemělo zapomínat
Co ale dělat, když starší dítě už má investiční účet a do rodiny přibude další dítě? Protože je nejlepší investovat pro děti dlouhodobě a pravidelně, je lepší snížit příspěvek pro první dítě a naspořenou částku poslat na účet druhého dítěte. To je spravedlivější a lepší, než posílat peníze pouze jednomu dítěti. Vhodné není mít pro děti společný účet a výslednou částku pak rozdělit mezi děti. Tento přístup umožňuje flexibilně přizpůsobit investiční strategii. Pokud se například jedno z dětí blíží plnoletosti a chtělo by odjet studovat do zahraničí, lze portfolio přesunout do konzervativnějších fondů, a tím je více chránit před výkyvy. Strategie mladšího dítěte zůstane zachována.
Vytvořit pro dítě finanční rezervu do budoucna je navíc možné i s menšími částkami. Například kapesné ve výši tisíc korun měsíčně, které bude rodič po dobu 18 let investovat, může dítěti vynést přes 400 tisíc korun. Pokud by rodič svému dítěti odkládal tři tisíce korun měsíčně, v 18 letech bude mít dítě k dispozici téměř 1,3 milionu korun.
V případě Portu se tyto prostředky stávají majetkem dítěte po dosažení jeho plnoletosti. Rodiče by tak měli dbát na finanční vzdělání svých potomků a naučit je hodnotě peněz. Děti tak budou schopny s odloženými penězi rozumně nakládat, případně si jich budou i nadále vážit. Ti rodiče, kteří se obávají, že by jejich dítě utratilo úspory nerozumně, jim mohou odkládat peníze stranou také tím, že vytvoří investiční portfolia na vlastním účtu. Tímto způsobem však rodiče nemohou využít zvýhodněných poplatků, které na dětských účtech Portu činí pouhých 0,25 procenta ročně.
Lukáš Raška
Lukáš pracuje v Portu jako analytik finančních trhů. Každý den sleduje, co se zrovna děje na finančních trzích, a to nejdůležitější předává veřejnosti ve srozumitelné formě. Je velkým fanouškem pasivního investování, které v dlouhém období poráží investování aktivní. Zajímá se o to, jak makroekonomické události ale i politika a business ovlivňují ceny akcií i dluhopisů a jaký vliv to může mít na výnosnost investorských portfolií. Jeho cílem je zvýšení investiční gramotnosti všech Čechů.
Portu
Portu je první česká robo-advisory investiční platforma a lídr na českém trhu. Umožňuje bez jakýchkoliv závazků a s nejnižšími poplatky na trhu investovat do globálně diverzifikovaných portfolií složených na míru potřebám a cílům každého investora.
Více na https://www.portu.cz.
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory