Éra úrokových sazeb na nule skončila
Klíčové body
- Text byl původně napsán pro Forbes.cz.
Červencové zasedání americké centrální banky nepřekvapilo. Pravidelní pozorovatelé byli už před tiskovou konferencí schopni odhadnout, o čem bude guvernér Fedu Powell hovořit. Sazby byly navýšeny, závislost na příchozích datech zůstává, další úrokový hike může přijít, nebo nemusí. Jisté je, že éra sazeb na nule skončila. Alespoň do doby, než vypukne další krize.
Trh je přesvědčen, že na červencovém zasedání dosáhly americké sazby vrcholu v aktuálním cyklu. Rizika výhledu jsou zhruba vyrovnaná. Je evidentní, že Powellovu rétoriku ovlivnil červnový výsledek inflace, který ukázal přesně to, co chce měnový výbor vidět. Jedno číslo, byť v dezinflačním trendu, je však málo. Fed chce jasný důkaz o udržitelném poklesu inflace směrem k cíli. Konstatování, že zvyšování úroků definitivně skončilo, by byla chyba.
Americké ekonomice se daří nad očekávání dobře. Centrální banka už dokonce nepředpokládá dosažení mělké recese, jako tomu bylo u všech předchozích zasedání. Právě toto prostředí je však rizikem obnovy inflačních tlaků, na které by Fed musel reagovat. A výčet rizik je poměrně pestrý: nadále silně napjatý trh práce, silný spotřebitel, který místo úspor utrácí, obnova realitního trhu či neochota bank dále zpřísnit podmínky úvěrování. To vše v situaci, kdy je evidentní, že citlivost domácností i firem na vyšší úroky je menší, než tomu bylo před velkou finanční krizí.
Fed se spoléhá na kumulativní propsání zvyšování sazeb do ekonomiky. Pevně se drží myšlenky měnověpolitického trade-offu, v jehož rámci „vyměňujeme“ ekonomický růst za dosažení cenové stability. To vše se děje bez ohledu na sociální dopady i bez moralizování vlády ohledně její fiskální politiky. Volckerovsá fáze frontloadingu sazeb je za námi, nastalo období jemného ladění.
Centrální bance se podařilo přesvědčit trh, že sazby nesníží brzy a výrazně. Jakékoliv sázky na posun směrem k nule jsou s ohledem na ekonomickou kondici zcela mimo mísu. Fed bude sazby snižovat až v příštím roce, přičemž razantnost snížení zůstává nejistá vzhledem k dosavadnímu vývoji inflaci. S velkou pravděpodobností se úroky udrží nad odhadovanou neutrální úrovní, kterou Fed spatřuje na 2,5 %. Trhy i ekonomika jsou s tím evidentně v pohodě. Tak doufejme, že se už neobjeví žádní kostlivci ve skříni…
Zdroj: Fed, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.