Nemocný muž Evropy
Červencový index nákupních manažerů měřící náladu firem přinesl chmurný obrázek pro průmysl, ale i pro služby. Služby v EMU, USA, ale i v Číně se sice drží nad 50 bodovou hranicí, ale dochází k zhoršování nálady. Průmysl je ve výrazně horší kondici. Čína osciluje kolem padesátky, ale EMU, i USA jdou pod. Kritická situace je v Německu, kde index nákupních manažerů v průmyslu poklesl dokonce pod 40 bodů. A nejde jen o pocit: nové objednávky v německém průmyslu meziročně klesají od března 2022.
Tohle jsou špatné zprávy nejen pro český průmysl a tím pádem i pro celou českou ekonomiku. Korelace mezi vývojem německé průmyslové výroby a té české naznačuje, že ta německá vysvětluje 75% variability té české. Vtipy o tom, že jsme další spolková země, nejsou úplně od věci. Navíc český průmysl nereaguje na německý 1:1, ale o něco silněji.
Tohle všechno je fajn, když funguje německá exportní mašina. Ale ona nefunguje. HDP Německa se nejenže nevrátilo na růstový trend, které zažívalo v letech 2010-2018. Německo dokonce nedokázalo se ani pořádně vrátit na úrovně před covidem. Pro srovnání USA: jsou 6% nad úrovní z konce 2019 a víceméně na svém trendovém růstu.
To, že nefunguje německá exportní mašina se dramaticky propisuje i do české ekonomiky. Jestliže se německé HDP nedokázalo vrátit na úrovně z konce 2019, tak se podívejte, kde je Česko. Taky pod, a je v tom nejhorší ze všech zemí EU. Určitě jste už slyšeli bonmot, že pokud Německo dostane rýmu, tak my chřipku. Tak si zkuste představit, že Německo dostalo chřipku.
Německo už před více než dvaceti lety mělo označení „nemocný muž Evropy“. Tehdy se jí to podařilo překonat dík reformám trhu práce (hartzovy reformy), díky slabé měně (přijetí eura zastavilo do té doby posilující trend marky) a díky silné poptávce po strojích a autech z Číny.
Politico ve své analýze například píše, „Najednou se nad bývalou evropskou velmocí rozpoutala dokonalá bouře, která signalizuje, že současná recese není jen ‚technická‘, jak se politici modlí, ale spíše předzvěstí zásadního zvratu v ekonomické situaci, který hrozí otřesy v celé Evropě a vnese ještě větší otřesy do již tak polarizované politické krajiny kontinentu.“
Německé firmy čelí toxickému koktejlu vysokých nákladů na energie (a Energiewende situaci jen zhoršila), nedostatku kvalifikovaných pracovníků a spoustě byrokracie, pokračuje Politico. Zájem zahraničních investorů o Německo klesá již pátým rokem a vloni FDI dosáhly nejnižší hodnoty od roku 2013. V Německu se mluví o deindustrializaci, spor se vede, jestli bude plíživá nebo rychlejší.
„Nejdůležitější průmyslové segmenty v Německu - od chemického průmyslu přes automobilový až po strojírenský - mají kořeny v technologiích 19. století. Německo po desetiletí prosperovala díky optimalizaci těchto výrobků, mnohé z nich buď zastarávají (spalovací motor), nebo jsou prostě příliš drahé na to, aby se v Německu vyráběly.“
Marcel Fratzscher, šéf německého hospodářského institutu DIW: "Německo nemá v žádném z nejdůležitějších odvětví orientovaných na budoucnost co nabídnout. To, co existuje, je starý průmysl."
No, Německo bylo například průkopníkem technologie solárních panelů a na počátku nultých let bylo jejich největším světovým výrobcem. Nicméně poté, co Číňané okopírovali německé návrhy a zaplavili trh levnými alternativami, se tento německý segment zhroutil.
Německý BioNtech oznámil velké investice, ale v UK. BASF staví nové fabriky v Číně, a naopak omezuje výrobu v Německu.
Automobilový průmysl, který byl dlouho zdrojem národní hrdosti se stal Achillovou patou. Politico upozorňuje, že Mercedes, BMW a Volkswagen se dlouhá léta odmítaly vzdát spalovacího motoru. Tato chyba otevřela dveře Muskovi a především Číně, která začalo do vývoje elektroaut investovat před 15 lety a vybudovala si značný náskok. VW dominoval výrobě aut v Číně po desetiletí. Už jej překonal místní konkurent BYD. Přitom Čína představuje 40% tržeb VW. Ačkoli se německé automobilky snaží dohnat vývoj v elektromobilitě, tak jim stále chybí konkurenční výhoda, které se těšily více než sto let se spalovacími motory. Základní technologií v elektromobilu totiž není motor, ve kterém byly tyto firmy světovou špičkou, ale baterie, která je založena na chemii, nikoliv na strojírenské zručnosti.
Nedostatek pracovní síly. Nedostatek levné energie. Nadměrná byrokracie. Skřípající infrastruktura. Podcenění geopolitických rizik. Polarizace společnosti. Máme velmi podobné problémy a česká ekonomika se už jednoduše nesveze na německé vlně. Druhá ekonomická transformace je nutností.
viz: https://davidnavratil.substack.com/p/past-ekonomiky-strednich-prijmu-druha
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Pracovní skupina muži a rovnost žen a mužů dokončila policy paper „Muži v systému vzdělávání“
- Regionální sdružení Remasias pro vzdělávání, pomoc seniorům, nemocným, chronicky nemocným a zdravotně postižených občanů - obchodní rejstřík, úplný výpis
- Regionální sdružení Remasias pro vzdělávání, pomoc seniorům, nemocným, chronicky nemocným a zdravotně postižených občanů - fyzické osoby, právnické osoby
- Muž našel se svým kamarádem exmanželku v posteli s jiným mužem, zmlátili ho do bezvědomí!
- Koordinátor/Koordinátorka-Sociální Pracovník/Pracovnice Pro Azylový Dům Pro Muže A Noclehárnu Pro Muže - Volná pracovní místa
- Pracovník/pracovnice v sociálních službách pro azylový dům pro muže a noclehárnu pro muže - nabídka práce
- Dne 3. června 2019 se sešla pracovní skupina Muži a rovnost žen a mužů.
- Index rovnosti žen a mužů 2021: Česko má v rovnosti žen a mužů stále co zlepšovat
- TZ: Index rovnosti žen a mužů 2021: Česko má v rovnosti žen a mužů stále co zlepšovat
- Počet infekcí HIV nově zachycených u mužů majících sex s muži v České republice klesá
- 12.h - Evropa se částečně zotavuje, Recko nechce rozbít Evropu, euro posiluje, ropa klesá, BCPP v mínusu kvůli ČEZ
- 11.h - BCPP následuje rally v západní Evropě; Evropu táhnou banky
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
Podvodníci čekají na vaši chybu: Jak se nenapálit při vánočních nákupech na internetu?
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select