Cena ropy Brent se v polovině července dostala poprvé od konce dubna nad hranici 80 USD/barel - Globální ekonomický výhled červenec 2023 - Ropa
Ropa
Cena ropy Brent se v polovině července dostala poprvé od konce dubna nad hranici 80 USD/barel. Na trhu se začalo projevovat snížení těžby ze strany aliance OPEC+. V květnu a červnu se cena ropy držela převážně v úzkém pásmu 74 až 77 USD/barel kvůli nejistotě z budoucího vývoje globální ekonomiky a slabé poptávce z Číny. Aliance OPEC+ se marně snažila podpořit cenu omezováním těžby. Jedním z důvodů mohl být i fakt, že předchozí silný růst úrokových sazeb značně zvýšil náklady na skladování ropy, a vlastníci zásob tak snižovali množství ropy v zásobnících, což tlumilo efekt nižší těžby. Ve druhé červencové dekádě ale začala cena ropy rychle růst. Na fyzickém trhu se projevilo silné jednostranné snížení těžby ze strany Saúdské Arábie, která navíc toto omezení těžby prodloužila i na srpen. Po delší době došlo i k dlouho očekávanému poklesu vývozu ropy z Ruska. K tomu se přidaly výpadky těžby v Libyi a Nigérii, zatímco výhled globální poptávky se zlepšil, mj. i díky stimulačním plánům čínské vlády. Cenu ropy podpořila i nižší než očekávaná inflace v USA, která zmírnila obavy z dalšího zpřísnění měnové politiky Fedu a vedla k oslabení dolaru. Cenový růst byl dále zesílen i tím, že cena ropy prorazila několik technických úrovní odporu a dostala se tak z předchozího úzkého pásma. To spolu se zlepšeným sentimentem na finančních trzích vedlo k uzavírání masivních krátkých pozic finančních investorů.
Tržní křivka z poloviny července se oproti minulé předpovědi posunula po celém horizontu výrazně vzhůru. Je nadále klesající a signalizuje cenu ropy Brent 78,1, resp. 74,4 USD/barel na konci letošního a příštího roku. Naopak předpověď EIA se nezměnila, nadále předpokládá pokles globálních zásob ropy v příštích pěti čtvrtletích, což bude tlačit cenu ropy Brent vzhůru - na 81, resp. 85 USD/barel na konci letošního a příštího roku. Červencový CF pak předpovídá (spíše v souladu s EIA) v ročním horizontu cenu 80,5 USD/barel (což ale zatím nezohledňuje silný růst ceny v polovině července).
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?