Jak nový výzkum řeší nedostatek dat o biodiverzitě - Fidelity International
V současné době se standardizované nástroje, které finanční instituce používají k měření biodiverzity spíše, než na přímé měření dopadu spoléhají na modelování potenciálního dopadu činnosti na základě toho, co je známo o místě, kde je činnost vykonávána. Rychlý, cenově dostupný a spolehlivý způsob, jak přímo vyhodnotit stav biodiverzity v dané lokalitě, to je cíl nejnovějšího projektu, na kterém Fidelity International spolupracuje.
Aix-en-Provence, Francie, únor 2023. Mladý vědec z oboru životního prostředí přehrává sérii nahrávek divokých zvířat pořízených na palmové plantáži na Borneu. Na obrazovce barevně poblikávají dva černé obdélníky. Jedná se o spektrogramy, vizuální znázornění zvuků, které slyšíme. Vědec Iván Beltrán, je z týmu francouzského start-upu Green PRAXIS, který studii provádí. Spektrogramy umožňují týmu na první pohled zjistit vše, co si zaslouží další zkoumání. Prezentaci sleduje malá skupina investičních odborníků. Přijeli do Aix, aby si vyslechli aktuální informace o výzkumu, který sponzorovali a týká se využití těchto zvukových nahrávek k měření úrovně biodiverzity. Jinak řečeno, neodchytávají se tvorové, ale zvuky, které vydávají, což je obor zvaný bioakustika.
„Řešení problému biodiverzity může překonat dekarbonizaci jako největší investiční megatrend našeho života,“ říká Velislava Dimitrova, manažerka portfolia společnosti Fidelity International. „Údaje o biodiverzitě, které máme v současné době k dispozici, jsou nedostatečné k tomu, abychom mohli odhadnout rizika, která podstupujeme v rámci našich portfolií.“
Právě díky své přizpůsobitelnosti může být bioakustika skutečně přelomová. Současné metody měření biodiverzity mohou být velmi pracné a časově náročné a často vyžadují, aby odborníci fyzicky počítali, kolik různých druhů vidí a kolik je jich od každého druhu.
Výzkumníci mají celkem deset testovacích stanovišť se čtyřmi mikrofony na každém z nich. Během šesti dnů nasbírají celkem 276 hodin záznamů, které se budou týkat chráněných oblastí, produkčních pozemků a kontrolní oblasti. V ideálním případě by kontrolní oblastí byl prales. Vzhledem k tomu, že všechny tyto lesy byly vykáceny v 80. letech 20. století, jsou pro tuto studii kontrolními oblastmi druhotné lesy, které nebyly v posledních 10 letech vytěženy a které na rozdíl od chráněných oblastí nejsou monitorovány společností vyrábějící palmový olej.
Využití bioakustiky v praxi
Cílem projektu je vzít obrovské množství nezpracovaných dat, která získáte z mikrofonu v džungli, a zpracovat je tak, aby byla ekologicky smysluplná a dala se jednoduše interpretovat. Prozatím však je práce nadále velmi praktického charakteru a časově náročná. Další fází analýzy týmu Green PRAXIS je přehledné vizuální znázornění výsledků. Právě tato schopnost provádět přímá měření a rychle je analyzovat bude užitečná pro ty, kteří chtějí sledovat druhovou rozmanitost, včetně investorů.
Jak vysvětluje manažerka portfolia společnosti Fidelity Velislava: „V současné době se může zdát, že dvě společnosti, do kterých investujeme ve stejném odvětví, vynakládají podobné množství času a zdrojů na úsilí o ochranu přírody, ale je velmi obtížné porovnat jejich výsledky – dopad tohoto úsilí. Neexistuje žádný široce uznávaný, standardizovaný způsob měření dopadu firem na životní prostředí.“
Cílem práce s bioakustikou je změnit tuto situaci vytvořením metodiky, která je škálovatelná a pro podniky ekonomicky přijatelná. Investoři chtějí pochopit, jak činnosti, které pomáhají financovat, mění biodiverzitu a jak na ní závisí.
„Tato studie ukazuje, že bioakustika může nabídnout účinný způsob měření biodiverzity,“ říká Jenn-Hui Tan, vedoucí globálního oddělení udržitelnosti společnosti Fidelity. „A teprve když lze něco změřit, lze to změnit, takže máme radost z jejího reálného využití.“
Ne, že by bioakustika byla nějakým zázračným lékem. Ani ona, ani žádný jiný ukazatel se nestane odpovědí na „ekvivalent oxidu uhličitého“, který se stal standardem pro zveřejňování emisí skleníkových plynů. Příroda a její procesy jsou na to příliš složité; bude zapotřebí souboru řešení, aby se situace začala měnit.
Klíčovou roli však bude i nadále hrát schopnost zavádět levné a rychlé akustické průzkumy ve velkém měřítku, které umožní společnostem měřit a zveřejňovat dopady svých činností a investorům poskytnou nástroj, díky kterému budou moci identifikovat společnosti, které dosahují nejlepších výsledků.
„Pevně věřím, že s větším množstvím dat budeme moci investovat tak, abychom rychleji přispěli k řešení problému ztráty biodiverzity,“ říká Velislava.
V Aix výzkum pokračuje. Plánuje se další práce v terénu a společnost Fidelity a další sponzoři nadále poskytují podporu.
Zdroj: FIdelity International
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory