Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  13.07.2023 08:09:51

Tuzemská meziroční inflace po roce a půl dosáhne jednociferné hodnoty (Ranní zpráva z finančního trhu)

Inflace u nás by podle našeho odhadu měla zavítat po roce a půl opět do jednociferného teritoria. Její meziměsíční tempo však podle nás stagnovalo na 0,3 %, sezónně očištěný meziměsíční růst jádrových cen pak zůstal slabý na 0,1 %. Průmyslová produkce v eurozóně by měla ukázat na meziměsíční nárůst navzdory pesimistickému obrázku předstihových ukazatelů. Další díl do dezinflačního příběhu nabídne vývoj výrobních cen v USA, které podle nás v červnu téměř stagnovaly.

Inflace u nás pokračovala ve svižném poklesu.

Podle našeho odhadu tuzemská inflace v červnu v meziročním vyjádření vlivem loňské vyšší srovnávací základny dále výrazně zpomalila, a to až na 9,7 % z květnových 11,1 %. Poprvé od ledna 2022 by se tak opět ocitla v jednociferném teritoriu. Meziměsíční dynamika spotřebitelských cen v červnu ovšem stagnovala na 0,3 %. Na meziměsíčním růstu by se měly podílet potraviny, regulované ceny a také pohonné hmoty, které po výrazných poklesech v předchozích měsících v červnu opět zdražily. Jádrová inflace by měla zůstat v červnu slabá a reflektovat utlumenou poptávku. V meziměsíčním sezónně očištěném vyjádření zřejmě stagnovala na 0,1 %, což by znamenalo pokračování svižného snižování v meziročním vyjádření, a to z 8,6 % na 7,5 % v červnu. Více najdete v červencových měsíčních odhadech zde: https://bit.ly/CMF_Jul23_CZ.

Dezinflační vlna ve výrobních odvětvích v USA podle nás v červnu pokračovala. V posledních měsících to je nejvíce citelné v cenách zboží, nicméně i tempo zdražování cen služeb, které tvoří zhruba dvě třetiny PPI, poměrně výrazně polevilo. To by se mělo dále postupně propisovat i do spotřebitelských cen, nicméně na rozdíl od nich PPI nezachycuje ceny spojené s bydlením, jejichž růst zpomaluje jen velmi pozvolně. Čekáme, že bez cen potravin a energií meziměsíční růst PPI stagnoval na 0,2 % v červnu, zatímco ceny energií vzrostly o 0,1 % a ceny potravin naopak meziměsíčně opět klesly (-0,7 %).

Růst průmyslové produkce v eurozóně podle nás meziměsíčně zrychlil na 1,3 % v květnu (vs +1,0 % v dubnu), přestože předstihové indikátory, zejména PMI, naznačovaly poměrně výrazné zhoršení. To dává naději na to, že příspěvek průmyslu k růstu ekonomické aktivity ve Q2 nebude tak negativní, jak by sentiment v průmyslu naznačoval, a případně dokonce mírně pozitivní, pokud by v červnu došlo k výraznějšímu růstu.

Americká inflace překvapila výraznějším zpomalením.

Americká inflace včera překvapila směrem dolů, když meziměsíčně tamní spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 % (vs konsensus 0,3 %), stejně jako ceny očištěné o ceny potravin a energií, které také překvapily o desetinu nižším růstem. Růst cen spojených s bydlením, které tvoří více jak třetinu CPI, meziměsíčně zpomalil na 0,4 % m/m v červnu z 0,6 % v květnu. Zpomalení růstu v této perzistentní kategorii, případně stagnace meziměsíčního tempa na nízkých úrovních u ostatních služeb, je dobrou zprávou pro americký Fed. To však pravděpodobně nebude stačit k tomu, aby to tamní centrální bankéře odradilo od zvýšení sazeb na následujícím zasedání 26.7. Nicméně příznivé zprávy o zvolňování inflačních tlaků jak u zboží, tak i u služeb nahrávají tomu, že vrchol cyklu zvyšování sazeb je už velmi blízko.

Tuzemský podíl nezaměstnaných osob v červnu vlivem sezónnosti klesl z květnových 3,5 % na 3,4 %, po sezónním očištění však stagnoval na 3,6 %. Domácí trh práce tak i nadále zůstává utažený, když na jedno volné pracovní místo v červnu připadalo zhruba 0,9 uchazeče. Více jsme komentovali zde: https://bit.ly/PNEZ_Jul23.

Bezprostředně po zveřejnění americké inflace dolar vůči euru výrazně oslabil a včera si odnesl ztrátu téměř 1,1 %. S tím byl spojen i pokles dolarových sazeb o 11-20 bb dle splatnosti. V reakci na globální vývoj i korunové tržní sazby prohloubily propad v tomto týdnu a během dne klesly o 9-17 bb dle splatnosti. Česká koruna navzdory tomu vůči euru dokázala opět posílit, tentokrát o 0,3 %. Maďarský forint včera také dokázal výrazně zpevnit (o 0,9 %), naopak polský zlotý většinu dne ztrácel, včerejší den však zakončil poblíž otevírací úrovně.

Autor: Kevin Tran Nguyen

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Po 15:24  Důvěra v českou ekonomiku se v závěru roku lehce zhoršila (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Po 14:56  Kanadský PPI vyšší, než se očekávalo X-Trade Brokers (XTB)
Po 14:13  Co stojí za pádem brazilského realu? X-Trade Brokers (XTB)
Po 10:33  Nezaměstnanost v Polsku stoupla (23.12.2024) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Po 10:22  Španělský HDP pod očekáváním X-Trade Brokers (XTB)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688