Tuzemská inflace vlivem technického efektu v prosinci setrvala poblíž 7 % (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešní den ovládnou statistiky prosincové inflace u nás a v USA. Ta tuzemská podle nás v prosinci setrvala poblíž 7 % y/y vlivem technického efektu. Bez něj by podle našeho odhadu byla již jen mírně nad 4 %. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,4 %, když zlevnily pohonné hmoty a zejména vlivem sezónnosti také potraviny. Meziměsíční dynamika jádrové inflace by se v anualizovaném vyjádření měla udržet v pásmu 2-3 % a v meziročním vyjádření zpomalit na 3,5 %. Americká inflace by naopak měla mírně zrychlit, když ceny energií nebudou již tak výrazně tlačit na zpomalování jako v předešlých měsících. Jádrová inflace i přes mírné zpomalení zůstane zvýšená, hlavně v souvislosti se stále poměrně silným růstem cen spojených s bydlením.
Prosincový vývoj spotřebitelských cen u nás a v USA.
Domácí inflace podle nás v prosinci zpomalila z listopadových 7,3 % y/y na 6,9 %. Nižší srovnávací základna z roku 2022 v souvislosti se zavedením úsporného energetického tarifu by ji měla držet na zvýšených úrovních. Bez tohoto efektu by podle nás byla již jen mírně nad 4 %, když inflační tlaky napříč spotřebitelským košem výrazně zmírnily. Meziměsíčně byly podle nás spotřebitelské ceny nižší o 0,4 %. Působil na to výrazný pokles cen pohonných hmot (-4,4 % m/m) a také zlevnění potravin vlivem sezónnosti (-0,9 % m/m). Regulované ceny by měly stagnovat. Jádrová inflace v meziročním vyjádření pravděpodobně opět zpomalí, a to na 3,5 % po 3,9 % v listopadu. Její meziměsíční dynamika v anualizovaném sezónně očištěném vyjádření by tak měla setrvat v pásmu 2-3 %. Po odeznění výše zmíněného efektu základny by měla meziroční inflace v lednu skokově klesnout. Nejistota kolem její úrovně, respektive míry lednového přecenění cen zboží a služeb však zůstává zvýšená. Více jsme psali zde: https://bit.ly/CMF_Jan24_CZ.
Americká inflace v prosinci pravděpodobně mírně zrychlila. Spotřebitelské ceny v USA podle našeho odhadu v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,2 % (po 0,1 % v listopadu) a v meziročním vyjádření byly vyšší o 3,2 % po 3,1 % v listopadu. Ve srovnání s předcházejícími dvěma měsíci energie zřejmě již nepřispějí ke snížení meziměsíční dynamiky cen, když v prosinci vzrostly o 0,2 % m/m. Meziměsíční dynamika jádrové inflace by měla stagnovat na 0,3 %, což by v meziročním vyjádření vedlo k poklesu z 4,0 % na 3,9 %. Jejímu výraznějšímu zpomalování zabraňuje stále poměrně silný růst cen spojených s bydlením, které jsou meziročně vyšší o 6,5 %. Meziměsíčně by se měl jejich růst v prosinci jen nepatrně zmírnit na 0,4 % po 0,45 % v listopadu. Perzistence inflačních tlaků plynoucí z této složky zatím nehovoří ve prospěch udržitelného poklesu ke dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Z tohoto pohledu se tak očekávání finančního trhu ohledně možného snížení sazeb Fedu již v březnu jeví jako předčasné, byť se tyto sázky výrazně zmírnily v posledních dvou týdnech.
Obchodování na finančních trzích ve vyčkávacím módu.
Makroekonomický kalendář toho včera příliš nenabídl a před dnešními inflačními statistikami u nás a v USA bylo obchodování na finančních trzích vcelku klidné. Dolar včera vůči euru v závěru obchodování oslabil o 0,4 % na dosah 1,099 USD/EUR. Eurové i dolarové tržní sazby byly prakticky beze změny. Středoevropské měny včera mírně posilovaly. Česká koruna ovšem v závěru obchodní seance zisky odevzdala a skončila beze změny. Maďarský forint posílil o 0,3 % a v podobné výši zpevnil i polský zlotý. Tomu pomohla slova prezidenta tamní centrální banky A. Glapinského na tiskové konferenci po úterním zasedání, který mírně zchladil sázky na snížení sazeb v nejbližších měsících.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Koronavirus a ropa, vliv na ceny benzínu, nafty
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets