Více než pětina německé populace je ohrožena chudobou - V loňském roce bylo v sousedním Německu ohroženo chudobou či sociálním vyloučením celkem více než 17,3 milionu lidí.
V rámci Evropské unie se člověk považuje za ohroženého chudobou nebo sociálním vyloučením tehdy, pokud se ho týká nejméně jedna z dále uvedených podmínek:
- Jeho příjem leží pod hranicí ohrožení chudoby.
- Jeho domácnost je postižena materiální a sociální deprivací.
- Žije v domácnosti s velmi nízkou účastí na výdělcích.
Lze spočítat podíl pro každou z těchto tří životních situací, a tedy i podíl takto postižených osob na celkové populaci.
V roce 2022 byla zhruba každá sedmá osoba v Německu (14,7 % z obyvatelstva neboli 12,2 milionu lidí) ohrožena chudobou. O rok dříve činila tato kvóta ještě 16,0 %. Podle metodiky EU-SILC je člověk ohrožen chudobou v případě, kdy disponuje menší částku, než kolik činí 60 % středního příjmu celého obyvatelstva. V roce 2022 byla tato hranice pro samostatně žijící osobu v Německu (netto po odečtu daní a odvodů) na sumě 1 250 EUR měsíčně. Pro domácnost o 2 dospělých jedincích a 2 dětech ve věku do 14 let činila hraniční částka 2 625 EUR měsíčně. Údaje o příjmech je třeba postihnout přesně, a tudíž se v anketě Destatis dotazuje na příjmy v předchozím roce, než v jakém se uskuteční studie. V tomto případě jde o údaje za rok 2021.
Podíl 6,1 % neboli 5,1 milionu osob v Německu byl loni postižen významnou materiální a sociální deprivací (2021: 4,3 %). V praxi to znamená, že jejich životní podmínky byly kvůli chybějícím finančním prostředkům podstatně omezené. Tito lidé například nebyli schopni ani platit účty za nájemné, hypoteční splátky nebo platby za energie, případně si dovolit jet jen na týdenní dovolenou, vyměnit opotřebovaný nábytek v domácnosti, ani si jednou měsíčně vyjít s přáteli nebo rodinou a najíst se a napít venku.
9,7 % populace v Německu ve věku do 65 let, tedy 6,1 milionu osob, žily loni v domácnosti s velmi malou účastí na výdělcích (2021: 9,5 %). Znamená to, že příslušníci domácnosti byli jen velmi málo nebo nebyli zapojeni na trhu práce. Podle metodiky EU-SILC jde o situace, v nichž výdělečná činnost členů domácnosti v produktivním věku 18-65 let činila v předchozím roce před uskutečněním studie (v této anketě v roce 2021) méně než 20 %. Příkladem může být domácnost o dvou příslušnících v této věkové skupině, kde jedna osoba vůbec nepracuje a druhá z nich byla v uplynulých 12 měsících zaměstnána jen 4 měsíce.
Srovnání podílu obyvatelstva postiženého chudobou nebo sociálním vyloučením v zemích EU za rok 2022 není možné provést v jeden okamžik; doposud zveřejnila výsledky méně než polovina členských států. Z doposud známých výstupů byl nejnižší podíl ohrožených lidí ve Finsku s kvótou 16,3 %, naopak nejvyšší zastoupení mělo zatím Bulharsko (32,2 %). Průměr států EU (zahrnuty všechny členské země) v roce 2021 činil 21,7 %.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz