Příjmy z EU a DPPO v červnu výrazně srazily schodek státního rozpočtu (Analýza makroindikátorů)
Stát do konce června hospodařil s deficitem ve výši 215,4 mld. CZK. Meziměsíčně se tedy deficit státního rozpočtu v červnu zmírnil o 56 mld. CZK (z květnových 271,4 mld. CZK). Červen býval i v předpandemickém období tradičně měsícem, kdy se průběžné hospodaření státu zlepšovalo, což bylo dáno sezónním inkasem daně z příjmu právnických osob (DPPO). Příjem z DPPO přitom v letošním roce podpořila i solidní ziskovost korporátního sektoru. Červnový výsledek ale tentokrát podpořily rovněž příjmy z EU, konkrétně na projekty z Národního plánu obnovy, které již byly na výdajové straně předfinancovány.
Za meziročním zhoršením salda státního rozpočtu o 32,4 mld. CZK stály především vyšší výdaje. Ty vzrostly oproti loňsku o 162,6 mld. CZK (16,8 %). Na tom se podepsaly zejména nárůst sociálních výdajů, pomoc domácnostem a firmám v souvislosti s vysokými cenami energií, dražší obsluha státního dluhu a vyšší investice. Výdaje na sociální dávky především v důsledku valorizací důchodů za prvních šest měsíců letošního roku narostly meziročně o 16,8 % (62,5 mld. CZK). Samotný systém důchodového pojištění do konce května (data za červen zatím nejsou dostupná) dosáhl rekordního schodku ve výši 29,7 mld. CZK (meziročně o 22,9 mld. CZK více). Od června se přitom začíná do výdajů na důchody promítat jejich další mimořádná valorizace.
Růst příjmové strany v červnu výrazně zvýšil přítok EU fondů v rámci Národního plánu obnovy. Celkové příjmy od začátku roku byly meziročně vyšší o 130,2 mld. CZK a relativně o 16,5 %. K nárůstu příjmů nejvíce přispěly příjmy z EU (44,6 mld. CZK), pojistné (29,1 mld. CZK), DPPO (20,9 mld. CZK), DPFO (13,3 mld. CZK), odvod z nadměrných příjmů výrobců elektřiny (12,8 mld. CZK) a DPH (9,8 mld. CZK). Inkaso DPH (meziročně vyšší o 6,1 %) z našeho pohledu indikuje, že reálná spotřeba domácností zůstala relativně utlumená. To souvisí s propadem reálných mezd, které zejména loni, a podle naší prognózy v průměru ani letos, nedokážou držet krok s růstem cenové hladiny. Na druhou stranu, nárůst inkasa DPPO meziročně o 23,8 % potvrzuje solidní ziskovost firem.
Červnová data ukazují, že šance na splnění schváleného schodku ve výši 295 mld. CZK ještě definitivně nezmizela, rizika však přetrvávají. Deficit státního rozpočtu se od července do prosince v letech 2002-2022 v průměru prohloubil o 67,3 mld. CZK (v letech 2020-2022 to bylo o 168,1 mld. CZK). Bilance rizik schváleného rozpočtu s deficitem 295 mld. CZK je přesto z našeho pohledu vychýlena spíše směrem k hlubšímu schodku. Oproti původnímu návrhu byl totiž o necelých 60 mld. CZK snížen odhad výběru z WFT, nejisté je rovněž zahrnutí 50 mld. CZK z emisních povolenek mezi příjmy státního rozpočtu. Na výdajové straně navíc došlo od června k další mimořádné valorizaci starobních důchodů, která by měla zvýšit výdaje oproti plánu o cca 15 mld. CZK. Vyšší schválená dividenda z ČEZu dokáže pokrýt pouze malou část těchto rizik. Ekonomický růst se navíc nejspíš bude obnovovat pomaleji, než se původně očekávalo, což oslabuje dynamiku daňových příjmů.
Výsledek letošního rozpočtu je rizikem i pro výchozí stav, ze kterého bude v příštím roce startovat konsolidační úsilí vlády. Dopadům navrženého vládního konsolidačního balíčku na roky 2024-2025 se věnujeme ve speciálním reportu: https://bit.ly/3oAPa9a.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ostatní příjmy, § 10 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Státní dluh - Vývoj výše státního dluhu
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Daň z příjmů fyzických osob - formulář 2020
- Rychlé a jednoduché porovnání mzdy a příjmů OSVČ
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Ošetřovné 2024 - kalkulačka: celkem 6.399 Kč za 9 dnů ošetřovného při příjmu 40.000 Kč. O 27 Kč více než vloni.
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
?