Závodní dovolené srazily průmysl i zahraniční obchod - analýza makroindikátorů
Celozávodní dovolené v automobilovém průmyslu se negativně podepsaly na červencovém výsledku českého zahraničního obchodu i průmyslové výroby. Bilance zahraničního obchod tak poprvé v letošním roce skončil v deficitu. V záporu v meziměsíčním srovnání skončil i výstup průmyslové produkce.
Zdroj: ČSÚ
Naopak tuzemské stavebnictví vstoupilo do třetího čtvrtletí pravou nohou. Díky inženýrským stavbám byla stavební produkce v červenci meziročně v plusu. V meziměsíčním srovnání byl výsledek nejlepší za posledních pět měsíců.
Průmyslová výroba v červenci poklesla o 0,8 % m/m, což bylo plně v souladu s naším očekáváním. Na výsledku se nejvíce odrazil výstup automobilového průmyslu, který v důsledku celozávodních dovolených meziměsíčně poklesl o 4,8 % m/m (v červnu naopak výstup o 2,1 % m/m rostl). Výroba ve zpracovatelském průmyslu tak po červnovém nárůstu opět poklesla (-1,1 % m/m).
V meziročním srovnání průmyslová produkce v reálném vyjádření a po očištění o rozdílný počet pracovních dní poklesla o 1,9 %. I zde se negativně projevily celozávodní dovolené v automobilovém průmyslu, když příspěvek této kategorie k meziroční změně činil 3,05 pb. Negativní podíl měla i výroba strojů a zařízení (-0,42 pb) a výroba základních kovů ( 0,25 pb). Naopak kladně k výsledku přispívala výroba kovových konstrukcí (+0,4 pb), farmaceutických výrobků (+0,4 pb) či výroba potravinářských výrobků (+0,3 pb).
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v červenci meziročně poklesla o 1,8 %. I zde se odrazila situace v automobilovém průmyslu, kde příspěvek nových zakázek činil -7,35 pb. Zde však svou roli sehrála i vysoká srovnávací základna. Naopak v ostatních odvětvích nové zakázky v meziročním srovnání přibývaly.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu v červenci poklesl meziročně o 1,9 %. Jejich průměrná mzda vzrostla o 9,1 %.
Celkově situace v českém průmyslu zůstává utlumená. Index PMI se sice pomalu zvyšuje, stále však zůstává pod padesátibodovou hranicí značící fázi kontrakce. Podobná je situace i v Německu, které je pro oživení českého průmyslu klíčové.
Bilance zahraničního obchodu poprvé od začátku roku v záporu
Výsledky zahraničního obchodu v červenci (deficit -4,1 mld. CZK) negativně ovlivnil již zmiňovaný automobilový průmysl. Naopak pozitivně se vyvíjel obchod s elektrickými zařízeními, kde se výsledek zlepšil o 5,3 mld. CZK. Kladné saldo se zvýšilo i u strojů a zařízení (+2,4 mld. CZK). Naopak nepříznivý vliv měla bilance se základními kovy (hlubší deficit o 3,7 mld. CZK) a počítači, elektronickými a optickými přístroji (-2,1 mld. CZK) a ropnými produkty (-1,9 mld. CZK). Celkový vývoz se po sezónním očištění meziměsíčně snížil o 4 % a dovoz o 1,2 %.
Díky inženýrským stavbám byla červencová stavební produkce meziročně v plusu
Reálný objem české stavební produkce byl v letošním červenci ve srovnání s tím loňským vyšší, a to o 2,0 %. Hlavní zásluhu na tom mělo inženýrské stavitelství, jehož produkce byla meziročně vyšší o 7,1 %. Slabší byl naopak výsledek pozemního stavitelství, kde byla výroba oproti loňskému červenci nižší o 0,9 %.
Do třetího čtvrtletí stavebnictví vůbec nevstoupilo špatně. Meziměsíční sezónně očištěný růst celkové stavební produkce činil 6,9 % po červnové stagnaci. Kumulativní nárůst od počátku roku dosáhl 3,2 %. Inženýrské stavitelství si v červenci meziměsíčně připsalo 11,5 % po sezónním očištění, pozemní stavitelství pak 4,3 %. Z úrovňového pohledu znamenají červencová data nejlepší výsledky od února, tedy za posledních pět měsíců.
Na stavební výrobě se dosud negativně podepisovala řada faktorů, od utlumené investiční aktivity, přes vysoké úrokové sazby, a tedy dražší financování, až po nedostatek stavebních materiálů, respektive jeho vysokých cen. Prakticky ve všech těchto oblastech se situace minimálně začíná stabilizovat a ve výhledu do konce roku lze očekávat opatrné zlepšování. Úrokové sazby již delší dobu klesají, investiční aktivita bude postupně narůstat, a to i díky prostředkům z fondů EU. Ceny materiálových vstupů po většinu letošního roku byly meziročně nižší. Za prvních sedm měsíců letošního roku je však reálná stavební produkce v meziročním vyjádření stále o 4,1 % níže. Přes námi očekávané zlepšení ve zbytku roku tak bude těžké se celkově přehoupnout do kladných hodnot. Po loňském celkovém poklesu o 1,4 % to tak pro letošek vypadá přinejlepším zhruba na stagnaci.
Statistiky vydaných stavebních povolení pro červenec žádný kolaps v souvislosti s novým stavebním zákonem nenaznačují, i když důvodem k radosti také nejsou. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení byla v letošním sedmém měsíci meziročně nižší o 2,1 %. U nové výstavby byla ale vyšší o 2,2 %. Slabá data přišla z trhu rezidenčního bydlení. Počet dokončených bytů byl v červenci meziročně nižší o 7,2 %, počet nově zahájených staveb pak meziročně poklesl o 5,5 %.
Celkově je tedy stavebnictví stále v útlumu, což se podepisuje na mírně se snižující zaměstnanosti v odvětví. V červenci byla zaměstnanost meziročně o 1,2 % nižší. Stávající zaměstnance si ale stavebníci chtějí udržet. Jako největší bariéru růstu totiž stavebníci nadále reportují nedostatek zaměstnanců. Růst nominální mzdy činil v červenci meziročně 9,9 %, za prvních sedm měsíců je průměrná mzda ve stavebnictví vyšší o 9,7 %.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
?