FS (Finanční správa)
Daně a účetnictví  |  01.07.2023 00:00:00

Daňové milostivé léto se blíží. Webové aplikace a portál MOJE daně vám pomohou zbavit se daňových dluhů

Daňové milostivé léto proběhne letos od 1. července do 30. listopadu 2023. Splacení jistiny dluhu, tedy nedoplatku na dani, vzniklého do 30. září 2022 umožní fyzickým osobám zbavit se souvisejících nedoplatků na úrocích, penále či pokutách. Vedle toho dlužníkům fyzickým i právnickým osobám ze zákona zaniknou drobné nedoplatky na dani a příslušenství, pokud v součtu u jednoho finančního úřadu nepřevyšují 1 000 korun.

Pro úspěšné vyřešení daňových dluhů je potřeba znát stav daňových nedoplatků a pro úspěšné spárování plateb ideálně také období a důvod jejich vzniku. „Pokud si nejste jistí, zda máte u správce daně nedoplatek, nebo o něm potřebuje zjistit bližší informace, doporučujeme vyčkat s žádostí do srpna. Nejpozději v polovině srpna spustíme novou funkcionalitu portálu MOJE daně, díky níž každý občan ve své daňové informační schránce DIS+ přehledně uvidí seznam svých daňových nedoplatků,“ doporučuje generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Jak vyplnit a podat žádost?
Pokud znáte výši vašich daňových nedoplatků, můžete přejít k vyplnění a podání žádosti. Za účelem usnadnění celého procesu připravila finanční správa webové aplikace, v nichž občané vše vyřídí v několika málo krocích. „Stačí vyplnit základní osobní údaje, váš finanční úřad a informaci, jaký nedoplatek žádáte odpustit. V případě nedoplatků převyšujících 5 000 můžete vyplnit ještě druhou, stejně jednoduchou online žádost, ve které požádáte o roční splátkový kalendář,“ vysvětluje postup Simona Hornochová.

Prominutí daňového příslušenství, tedy úroků, pokut a penále, nastane za předpokladu zaplacení jistiny, tedy souvisejícího nedoplatku na dani do 30. listopadu 2023 nebo ve dvanácti měsíčních splátkách v přesně daných termínech splatnosti. „Důležité je poslat platbu nejdříve v den podání žádosti, aby bylo finančnímu úřadu zřejmé, že tyto finanční prostředky mají být použity právě na úhradu daňového nedoplatku v rámci milostivého léta,“ dodává Simona Hornochová. V rámci úhrady nedoplatku přitom doporučujeme do zprávy pro příjemce uvést „daňové milostivé léto“.

Po vyplnění ve webové aplikaci můžete žádost podat na svůj finanční úřad, kontakt na něj naleznete na webu Finanční správy. Doručit žádost je možné následujícími způsoby:

Co vám na webu Finanční správy usnadní proces žádosti?

  • Webová aplikace pro žádost o odpuštění nedoplatku daně
  • Webová aplikace pro žádost o rozložení úhrady nedoplatku na splátky
  • Názorné návody k vyplnění obou žádostí
  • Nejčastější otázky a odpovědi
  • Podrobné informace o Daňovém milostivém létu.

Kdo může využít Milostivé léto?
Všechny fyzické osoby budou moci požádat o mimořádné odpuštění příslušenství daně související s nedoplatky na dani vzniklými do 30. září 2022. Za žádost se neplatí žádný správní poplatek. Konkrétně bude možné odpustit úroky z prodlení a z posečkané částky, penále, pokuty za opožděné daňové přiznání či jiné tvrzení daně a náklady řízení včetně exekučních nákladů. Podmínkou je podat žádost od 1. července do 30. listopadu 2023 a uhradit jistinu, tedy nedoplatek na dani, do 30. listopadu 2023 nebo v termínech měsíčních splátek. Žádost musí být podána nejpozději v den platby, aby bylo zřejmé, že je určena na úhradu nedoplatku v rámci daňového milostivého léta.

Během daňového milostivého léta zároveň všem fyzickým i právnickým osobám automaticky zaniknou jednotlivé bagatelní nedoplatky vzniklé do 30. září 2022 do výše 199 , resp. do výše 29 u daně z nemovitých věcí, nepřesáhnou-li v souhrnné výši k 1. červenci 2023 u jednoho finančního úřadu celkovou částku 1 000 .

Největší část nedoplatků je spravována finančními úřady, jedná se zejména o DPH, daň z příjmů fyzických osob, daň silniční a daň z nemovitých věcí. Nedoplatky na spotřební dani, případně jiné daňové nedoplatky, které má dlužník nikoliv vůči finanční, ale celní správě, pak lze obdobným způsobem vyřešit s příslušným celním úřadem.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formulářeVíce zpráv k tématu Daně


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688