Výhled Invesca na druhou polovinu roku: Očekáváme krátké a mírné zpomalení ekonomiky
Vstupujeme do druhé poloviny letošního roku a je čas podělit se o pololetní výhled společnosti Invesco. Žijeme nyní ve výjimečné době, mnoho centrálních bank vyspělých ekonomik se stále soustředí na omezení nejhorší inflace za poslední desetiletí. Vyvinul se tlak na snižování inflace, ale zároveň to přineslo výrazné zpomalení globálního růstu a některé finanční problémy, včetně krachů několika amerických regionálních bank. Na tomto pozadí však vidíme odolnost mnoha ekonomik, zejména v oblasti služeb, píše ve svém komentáři Kristina Hooper, vedoucí stratéžka pro globální trhy apolečnosti Invesco.
Základní scénář: Hrbolaté přistání
Náš základní scénář předpokládá relativně krátké a mělké zpomalení ekonomiky v souvislosti s pokračujícím mírným růstem inflace a blížícím se koncem zpřísňování měnové politiky.
Spojené státy. Pořád se domníváme, že Spojené státy se pravděpodobně vyhnou rozsáhlé recesi. Namísto toho očekáváme určité oslabení ve druhé polovině letošního roku, protože zástupci Fedu zajistí hrbolaté přistání. Domníváme se, že v USA zvyšování sazeb končí a inflace bude nadále výrazně klesat, i když nedokonale. Se vstupem do roku 2024 očekáváme pozitivnější výhled růstu a oživení americké ekonomiky.
Eurozóna a Velká Británie. Eurozóna a Spojené království budou podle našeho názoru pravděpodobně následovat podobný model jako USA, ale se zpožděním. V roce 2023 pomáhaly udržet dynamiku evropské ekonomiky různé síly, avšak očekáváme, že zpřísnění finančních podmínek bude s postupem času působit na nárůst úvěrů. To pomůže snížit inflační tlaky, ale také to způsobí výrazné zpomalení ekonomiky.
Čína. Na rozdíl od mnoha významných rozvinutých tržních ekonomik se Čína nachází ve výrazně odlišné fázi svého cyklu – v jakémsi „kostrbatém rozjezdu“. Uvolnění restrikcí covid-19 způsobilo významné, i když nerovnoměrné oživení. Znovuotevření do značné míry prospívá té části ekonomiky, která se zabývá službami, nicméně zpomalení tempa růstu v celosvětovém měřítku znamená slabší výrobní aktivitu, než v jakou se vkládala naděje. Čína přesto zůstává světlým bodem s utlumenou inflací a silným růstovým výhledem. Očekáváme pokračující akomodaci ze strany Čínské lidové banky a určité fiskální stimuly.
Celkově se tedy domníváme, že se nacházíme na politickém vrcholu, že probíhá dezinflace a že dochází k relativně krátkému zpomalení globální ekonomiky, ale očekáváme, že trhy se brzy ohlédnou za touto epizodou a začnou diskontovat budoucí ekonomické oživení.
Důsledky pro trhy. Tento scénář nazýváme hrbolatým přistáním, protože by nadále docházelo k určitým hospodářským škodám – pro některé země výraznějším než pro jiné. V tomto prostředí očekáváme v krátkodobém horizontu lepší výkonnost těch trochu defenzivních tříd aktiv, jako jsou kvalitní podnikové dluhopisy a strukturované úvěry, a také růstových a kvalitních akcií, zejména technologií, spotřebních výrobků a služeb. Vzhledem k našemu výhledu, kdy očekáváme růst Číny a dalších asijských zemí upřednostňujeme také asijské akcie.
Nepříznivý scénář: Tvrdé přistání
Domníváme se, že existuje možnost nepříznivého scénáře – „tvrdého přistání“ – při kterém bude globální růst zasažen silněji, počínaje recesí v USA, která se kaskádovitě rozšíří do ostatních ekonomik.
Důsledky pro trhy. Předpokládáme, že v tomto prostředí by se dařilo velmi defenzivním třídám aktiv. Patří sem hotovost, státní dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti a defenzivní akcie, jako jsou akcie spotřebního zboží a zdravotnictví. Předpokládáme, že v tomto prostředí se bude dařit také zlatu.
Příznivý scénář: Hladké přistání
Domníváme se, že existuje také možnost příznivého scénáře – „hladkého přistání“ – kdy se inflace zmírní rychleji, měnová politika ovlivní růst méně, než se očekávalo, a globální ekonomika přežije relativně bez úhony.
Důsledky pro trhy. Předpokládáme, že v tomto scénáři by se dařilo rizikovějším třídám aktiv, včetně úvěrů s vysokým výnosem, evropských a rozvíjejících se trhů, cyklických akcií a akcií s menší kapitalizací a průmyslových komodit.
Závěr
V budoucnu nadále vidíme jako nejpravděpodobnější scénář nerovné přistání. Agresivní utahování měnové politiky centrálními bankami však s sebou nese značná rizika. Uvědomujeme si, že existuje možnost většího počtu finančních nehod a že může dojít ke škodám u zástav, protože je například zvýšené napětí v sektoru komerčních nemovitostí. Kromě toho nadále existují významná geopolitická rizika. Zůstaneme ostražití, budeme pozorně sledovat ekonomická data a náš výhled znovu podle potřeby aktualizujeme.
Poznámka k Rusku
Jak jsme uvedli výše, pozorně sledujeme geopolitická rizika a tato rizika byla o uplynulém víkendu v centru pozornosti v souvislosti se zprávami o vojenské vzpouře v Rusku (která byla brzy zastavena). Neočekáváme, že by tato situace měla nějaký zásadní přímý nebo bezprostřední vliv na světovou ekonomiku nebo trhy, ale budeme ji nadále pozorně sledovat vzhledem k tomu, že má potenciální dopad na ceny některých aktiv, zejména některých komodit. Myslíme si, že tato rizika stojí za to mít na paměti, ale zatím bychom kvůli nim neupřednostňovali úpravu alokace portfolia.
V tuto chvíli nemáme dostatek informací, abychom věděli, jaká bude budoucnost. Mezi možnosti, které je třeba sledovat:
- Existuje určitá pravděpodobnost, že Rusko neobnoví dohody o vývozu obilí, což by mohlo způsobit určitou volatilitu cen některých komodit.
- Rusko by se mohlo pokusit prodat více ropy v Asii, aby zaplatilo domácí nebo vojenské priority, a asijští kupci se mohou pokusit o tvrdší dohodu vzhledem k nestabilitě.
- Je možné, že nestabilita v Rusku by se mohla promítnout do dřívějšího ukončení války, což by mohlo být pozitivní pro evropská riziková aktiva.
- Nebo by nestabilita v Rusku mohla zesílit, což by zvýšilo obavy z geopolitického rizika a zvýšilo by cenu „bezpečných přístavů“ aktiv, jako jsou zlato a americké státní dluhopisy.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory