Komoditní trhy a výhled pro druhou polovinu roku 2024
Ceny kakaa vykázaly značnou volatilitu, když dosáhly vrcholu 10 884 USD dne 22. dubna, než klesly na 7 850 USD k 5. červenci. Tento nárůst o 384 % od dubna 2023, kdy cena byla 2 816 USD, vyvolal obavy na trhu. Jonathan Parkman ze společnosti Marex poznamenal, že tento prudký nárůst by mohl snížit budoucí poptávku.
Ceny kávy rovněž vzrostly, a to o 22,3 % z 1,87 USD za libru dne 29. prosince na 2,29 USD k 5. červenci. Káva, která vedla Bloomberg Commodities Index, vykázala silnou výkonnost mezi sledovanými komoditami.
Pšenice a kukuřice zaznamenaly výrazné poklesy, a to o 8,88 % a 12,73 % respektive. Tyto poklesy následovaly po vysoké volatilitě v roce 2023 způsobené klimatickými podmínkami v USA a konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou. Obě komodity byly největšími poraženými v indexu Bloomberg.
Ceny ropy WTI vzrostly o 16 % od 29. prosince do 5. července, přičemž jen za poslední týden vzrostly o 2 %. Ceny ropy Brent a WTI se očekávají průměrně kolem 84 a 80 USD za barel ve druhé polovině roku 2024. Mezinárodní energetická agentura (IEA) předpovídá pomalejší růst globální poptávky po ropě na 96 milionů barelů denně, zatímco nabídka by měla dosáhnout více než 102 milionů barelů denně. Latinská Amerika přitahuje významné investice do ropy, zejména v Brazílii, Guyaně, Argentině a Trinidadu a Tobagu.
Ceny mědi vzrostly o 15,4 % během tohoto období. Chile, největší producent mědi, zaznamenalo obnovení produkce po poklesu cen z 10 889 USD na 9 515 USD a následném vzrůstu na 9 800 USD za metrickou tunu. Společnost Credicorp Capital předpovídá, že poptávka po mědi se do roku 2035 zdvojnásobí, což by mohlo vést k nedostatku nabídky a vyšším cenám. Spotřeba Číny, která tvoří 50 % celosvětové produkce mědi, bude mít zásadní vliv na trh s mědí v Latinské Americe.
S předpokladem, že Federální rezervní systém (Fed) ve druhé polovině roku výrazně sníží úrokové sazby, by mohlo dojít k oslabení dolaru a uvolnění měnových podmínek v americké ekonomice. Pokles úrokových sazeb by tak od září do konce roku 2024 mohl dosáhnout až 75 bps. Tento krok by měl podpořit komodity a jejich ceny na trzích. Oslabení dolaru často vede ke zvýšení cen komodit, protože jsou obchodovány v amerických dolarech, což je činí levnějšími. Ve zbytku roku by si tak komodity mohly připisovat další zajímavé zisky.
Argos Capital – Partner pro investice do komodit
Máme dlouholeté zkušenosti s obchodováním na kapitálových trzích. Nabízíme služby zahrnující přístup k akciovým a komoditním trhům. Díky spolupráci s předním světovým brokerem, společností Interactive Brokers LLC zajišťujeme přístup na trhy po celém světě. Samozřejmostí je profesionální přístup na individuální bázi, který se přizpůsobí potřebám klienta, jeho rizikovému profilu a investičním cílům.
Více informaci na: www.argoscapital.cz
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz