Německo - pokles nálady mezi vývozci
Další nepříznivá data přišla včera z Německa. Podle Ifo Institutu propadla v červnu důvěra mezi německými exportéry, a to z květnových +1 bodu na -5,6 bodu. Aktuálně je nejnižší nálada od listopadu 2022.
Důvodem je slábnoucí zahraniční poptávka, což pro německou exportně-orientovanou ekonomiku signalizuje možné zhoršení makro vývoje do příštích měsíců.
Na druhou stranu stále relativně dobře vychází data ze sektoru služeb. Problém ale může být v tom, že silná data služeb (například PMI) mohou být odrazem minulého vývoje na trhu práce. Průmyslová PMI data pak naznačují silný pokles odvětví do příštích měsíců (což následně ovlivní trh práce, poptávku a sektor služeb).
Je pravdou, že předstihové indikátory naznačovaly významné ochlazení makro vývoje již pro zimu (přelom 2022/23), což se nakonec nenaplnilo. Proto se nedá vyloučit, že mohou i současná data poskytovat až příliš pesimistické vyznění.
Rozdíl je ale v tom, že před zimou vycházela řada předstihových indikátorů špatně především kvůli očekáváním (obavám ze zimy že nebude plyn, bude se muset zastavit výroba apod.). Nyní je v nich ale více zachycena skutečná situace (skutečné nové zakázky apod.). Proto je pravděpodobnost ochlazení makro vývoje vyšší. Na druhou stranu přímým důsledkem by mělo být, pokud se tento scénář naplní, značné utlumení inflačního vývoje a možné dřívější snížení úrokových sazeb.
Je otázka, co na to ECB. Jak psal v pondělí v Restartu David, je možné, že aktuální docela dost varovná data mohou zchladit v ECB horké hlavy. ECB totiž stále mluví o potřebě zvyšovat sazby (čekají se ještě dvě zvýšení po 25 bodech), nicméně aktuální data z Německa jsou s tím (podle mě) v přímém rozporu.
Současné očekávání na růst HDP v eurozóně pro letošní a příští rok je spíše pesimistické, když letos čeká trh zhruba stagnaci (v případě Německa pokles HDP o 0,2 %), pro příští rok se čeká růst HDP okolo 1 %. To nejsou zrovna čísla, která by měla zvyšovat poptávkové inflační tlaky. Naopak jsou to jasně protiinflační čísla. Proto, pokud ECB čeká zvýšenou inflaci i v příštích dvou letech, jde nejspíše o odraz nabídkových protiinflačních tlaků (komodit apod.). Jenže jejich ceny aktuálně klesají, právě i kvůli útlumu ekonomiky.
Proto mi v tuto chvíli zvyšování sazeb v eurozóně z pohledu měnové politiky nedává úplně smysl, protože to na mě působí, že ECB bojuje s minulými inflačními tlaky, ale nedívá se do budoucna na ty budoucí. Ale můžu se mýlit, nicméně vyznění aktuálních dat je celkem jasné a již i Ifo Institut například mluví o možných problémech pro ekonomický vývoj v Německu v příštích měsících.
Jiří Polanský
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada