Zatímco sazby ČNB již dosáhly vrcholu, v zahraničí dále rostou (Komentář)
Úrokové sazby ČNB nedoznaly změn ani na červnovém zasedání. V souladu s očekáváními tak základní repo sazba zůstává na 7 %. Podpora pro pokračující stabilitu úrokových sazeb byla v bankovní radě tentokrát silnější, když hlasování dopadlo poměrem 5:2 (oproti 4:3 na minulém zasedání). Centrální banka rovněž zopakovala závazek bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Vyjádření guvernéra Michla byla opět jestřábí. Sazby podle něj zůstanou na současné či vyšší úrovni po delší dobu, než finanční trh očekává. Poslední data však podle nás ukazují na poměrně rychlý ústup inflace. První snížení úrokových sazeb o 25 bb tak očekáváme v září a do konce letošního roku by měla repo sazba klesnout ze současných 7 % na 6,25 % (pro listopadové a prosincové zasedání čekáme rovněž -25 bb). Komunikace bankovní rady však pravděpodobně ještě nějakou dobu zůstane jestřábí. Důvodem je snaha bankovní rady držet korunu na silnějších úrovních a tlumit očekávání finančního trhu ohledně snižování úrokových sazeb. Podrobněji jsme středeční rozhodnutí tuzemské centrální banky komentovali zde: https://bit.ly/CNB_decision_Jun23. Tržní korunové sazby na jestřábí výroky guvernéra Michla významně nereagovaly. Do konce letošního roku tak finanční trh nadále zaceňuje snížení sazeb ČNB v souhrnu o zhruba 100 bb. Ve středoevropském regionu tento týden zasedala také maďarská centrální banka (MNB), ani její rozhodnutí však nepřekvapilo. Tamní centrální bankéři rozhodli o dalším snížení jednodenní depozitní sazby (ze 17 % na 16 %), ta základní tříměsíční však zůstala beze změny na 13 %.
Ten, kdo tento týden překvapil, byla ale britská centrální banka (BoE), která ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby o 50 bb. Základní sazba tak vzrostla ze 4,5 % na 5,0 %, což je nejvyšší úroveň za posledních 15 let, zatímco byl očekáván růst na 4,75 %. Podpora pro toto rozhodnutí byla poměrně široká s podílem hlasů 7:2. Jako hlavní důvod tamní centrální bankéři uvedli perzistenci silných cenových tlaků. Pokles celkové meziroční inflace se v květnu zastavil na 8,7 % a výsledek tedy skončil nad očekáváním analytiků (o 0,3 pb). Významnější vliv na toto rozhodnutí však pravděpodobně měla jádrová inflace, která ve Spojeném království nadále zrychluje – v květnu z 6,8 % na 7,1 % y/y. Z vyjádření BoE vyplývá, že zvyšování tamních úrokových sazeb ještě nemusí být u konce. Finanční trh na přelomu letošního a příštího roku očekává základní sazbu kolem 6 %. Podobně jako u jiných centrálních bank lze předpokládat, že další vývoj sazeb bude podmíněn nově zveřejněnými daty o vývoji ekonomiky a inflace.
Evropské PMI za červen zklamaly jak v oblasti průmyslu, tak i služeb. V Německu došlo k poklesu průmyslového PMI z 43,2 b. na 41,0 b. (očekáván byl naopak růst na 43,5 b.), zatímco index z oblasti služeb se snížil z 57,2 b. na 54,1 b. (oproti konsensu ve výši 56,3 b.). K obdobě negativnímu překvapení došlo i u celoevropských ukazatelů. Průmyslový PMI z eurozóny klesl z 44,8 b. na 43,6 b. a ten ze služeb z 55,1 b. na 52,4 b. Pro Česko důležitý výsledek německého průmyslu táhlo hlouběji pod 50 bodů především horší hodnocení poptávky a produkce. Jedná se tak o další negativní signál z evropské ekonomiky. Spotřebitelská důvěra od Evropské komise za červen naopak vzrostla oproti očekávání více, a to z -17,4 b. na -16,1 b. (konsensus: -17,0 b.), stále ale zůstává pod dlouhodobým průměrem.
Horší výsledky evropských PMI indikátorů a jestřábí komentáře z Fedu pravděpodobně pomohly americkému dolaru k silnějším úrovním. Jerome Powell v americkém Kongresu řekl, že Fed bude pravděpodobně muset v letošním roce ještě pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb. Konkrétně by podle něj mohlo dojít k dvojímu zvýšení. Růst sazeb v souhrnu o 50 bb do konce roku indikuje také medián očekávání představitelů Fedu. Tento týden tak dolar oproti euru uzavírá o zhruba půl procenta silnější poblíž úrovně 1,09 USD/EUR. Posilování se tento týden týkalo i všech tří měn středoevropského regionu. Koruna vůči euru zpevnila o přibližně půl procenta, když se ke konci týdne obchodovala poblíž 23,65 CZK/EUR. Vliv mohly mít již zmíněné jestřábí výroky guvernéra Michla.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select