Spotřebitelská poptávka zůstala i na začátku druhého čtvrtletí slabá (Komentář)
Maloobchodní tržby bez prodejů aut se v dubnu nadále snižovaly. Tempo meziměsíčního poklesu se však zmírnilo z březnových -1,3 % na -0,3 %. Nižší byly tržby za prodej pohonných hmot (-2,9 % m/m), ty za potraviny naopak nepatrně vzrostly (+0,2 % m/m), zatímco prodeje nepotravinářského zboží stagnovaly. Vynecháme-li období pandemie, kdy byla řada obchodů buď zavřena nebo určitým způsobem omezena, tak současná úroveň reálných maloobchodních tržeb odpovídá začátku roku 2018. V meziročním srovnání byly maloobchodní tržby bez prodejů aut letos v dubnu nižší o 7,7 %, což bylo výrazně pod tržním očekáváním (-6,1 %). Na této odchylce se ale podepsala také revize dat z předchozích měsíců směrem k horšímu. Zatímco původně statistici udávali, že v březnu tržby klesly meziročně o 8,1 %, po revizi se tento pokles výrazně prohloubil na -9,5 %.
Nedaří se již ani prodejům aut. Ty byly v dubnu meziměsíčně nižší o 1,3 % po předchozím mírném růstu o 0,4 %. To je v ostrém kontrastu s přelomem letošního a loňského roku, kdy tržby za prodej aut rychle rostly. Šlo však pravděpodobně o vliv doběhu dřívějších objednávek, které nemohly být realizovány z důvodu chybějících komponent, a tedy i omezené výroby automobilového průmyslu. To, že poptávka po průmyslovém zboží je nyní v útlumu dokazují slabá čísla průmyslových objednávek jak z tuzemska, tak i ze zahraničí.
Obrázek přetrvávající slabé spotřebitelské poptávky v ČR pak dokreslují dubnová čísla tržeb za prodej služeb. Ty meziměsíčně vzrostly o pouhých 0,2 %, a to ještě po březnovém poklesu o 1,3 %. Tržby za prodej služeb rostly výrazněji pouze v odvětví dopravy a skladování (1,1 % m/m) a v oblasti profesních, vědeckých a technických činností (1 % m/m). V ostatních odvětvích sektoru služeb byly tržby buď meziměsíčně nižší, či v lepším případě zhruba stagnovaly.
Vstup ekonomiky do druhého čtvrtletí se úplně nepovedl. Poptávka domácností podle dnešních dat zůstává stále slabá a podle včera zveřejněných dat v dubnu ostře klesla produkce průmyslu. Poměrně pesimistická data navíc aktuálně chodí také ze zahraničí. Pokud by tento negativní trend měl pokračovat ve zbytku druhého čtvrtletí, tak pravděpodobně ekonomika za celý tento kvartál vykáže mezičtvrtletní pokles. Radost z konce technické recese druhé poloviny loňského roku kalí i nedávná revize dat tuzemského HDP. Zatímco původně ČSÚ pro první letošní čtvrtletí udával mezičtvrtletní nárůst HDP o 0,1 %, nyní již hovoří pouze o mezičtvrtletní stagnaci.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz