ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  05.06.2023 10:09:21

Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji v 1. čtvrtletí 2023 - meziročně se nominálně zvýšila o 9,0 % a činila 37 094 Kč

V 1. čtvrtletí 2023 se trh práce vyrovnával se zvýšenými cenovými hladinami. Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji se meziročně nominálně zvýšila o 9,0 % a činila 37 094 . Kvůli růstu spotřebitelských cen v Česku však reálně výdělky v kraji klesly o 6,4 %. Evidenční počet zaměstnanců v kraji se meziročně téměř nezměnil.

Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji za 1. čtvrtletí 2023 činila 37 094 . Meziročně se zvýšila o 9,0 %, a je tak o 3 075 vyšší než ve stejném období roku 2022 a o více než 4 tisíce korun pod republikovým průměrem. V celém Česku se průměrná mzda nominálně zvýšila o 8,6 %. Nejvýrazněji se nárůst průměrné mzdy projevil v Jihočeském kraji (o 9,9 %) a ve Zlínském kraji (o 9,7 %). Naopak nejnižší přírůstek nominální mzdy zaznamenali v Praze (o 7,2 %), slabší byl také v krajích Karlovarském a Královéhradeckém (shodně o 8,0 %). Jednoznačně nejbohatším regionem podle absolutní úrovně výdělků zůstala s 52 814 Praha, Na druhém místě se udržel Středočeský kraj s 40 768 , který na třetím místě těsně následoval Jihomoravský kraj se 40 146 . Naopak Karlovarský kraj byl nadále regionem s nejnižší mzdovou úrovní 35 010 .

Tab. 1 Počet zaměstnanců a průměrné hrubé měsíční mzdy podle krajů v 1. čtvrtletí 2023

Vývoj reálné mzdy byl vedle vývoje nominálních mezd ovlivněn vývojem cenové úrovně (inflace) vyjádřené indexem spotřebitelských cen za celou ČR. Spotřebitelské ceny za celou ČR v 1. čtvrtletí 2023 výrazně vzrostly o 16,4 %, a proto mzda v Moravskoslezském kraji reálně klesla o 6,4 %. Mzdový pokles byl zaznamenán ve všech krajích Česka. Reálná kupní síla zaměstnanců v celém Česku se snížila o 6,7 %.

Graf 1 Průměrná hrubá měsíční mzda v 1. čtvrtletí 2023 a její nárůst proti stejnému období roku 2022 podle krajů

V 1. čtvrtletí 2023 bylo v Moravskoslezském kraji zaměstnáno 414,9 tisíce osob (osoby přepočtené na plně zaměstnané), což byl mezi kraji 4. nejvyšší počet (po Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji). Meziročně evidenční počty zaměstnanců v kraji stagnovaly. K menším meziročním poklesům počtu zaměstnanců došlo v pěti krajích – ve Zlínském (o 0,7 %), Ústeckém a Pardubickém (shodně o 0,4 %), na Vysočině (o 0,2 %) a v Jihočeském kraji (o 0,1 %). Na druhé straně opět výrazně vzrostl počet zaměstnanců v Praze (o 4,6 %). Vyšší nárůst zaznamenali v Plzeňském kraji (o 1,5 %).

Poznámky:

Průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků (vč. příplatků za přesčas, odměn, náhrad mzdy atd.) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Výsledky strukturálních výdělkových statistik, kdy jsou k dispozici údaje o výdělcích jednotlivých zaměstnanců, uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než je celostátní průměr. Nelze opomenout, že z hrubé mzdy jsou zaměstnavatelem za zaměstnance ještě odvedeny příslušné částky na zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a zálohy na daně z příjmu, zaměstnanci je vyplácena mzda čistá.

Přepočtený počet zaměstnanců vzniká v zásadě přepočtením délky zkrácených pracovních úvazků na normální délku pracovní doby.

Územní třídění je provedeno podle místa skutečného pracoviště zaměstnanců, tzv. pracovištní metodou, která poskytuje pravdivější regionální pohled na trh práce.

Přílohy

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Výpočet čisté mzdy v roce 2024Více zpráv k tématu Mzdy

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688