ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  04.06.2024 00:00:00

Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji v 1. čtvrtletí 2024 činila 39 227 Kč

Za první tři měsíce roku 2024 se průměrná mzda v Moravskoslezském kraji meziročně nominálně zvýšila o 6,9 % a činila 39 227 . Výdělky v kraji reálně vzrostly o 4,7 %, a to díky nižšímu růstu spotřebitelských cen v Česku než v minulých obdobích. Evidenční počet zaměstnanců v kraji se meziročně snížil o více než 6 tisíc osob.

Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji za 1. čtvrtletí 2024 činila 39 227 . Meziročně se zvýšila o 6,9 %, a je tak o 2 527 vyšší než ve stejném období roku 2023 a o zhruba 4,7 tisíce korun pod republikovým průměrem. V celém Česku se průměrná mzda nominálně zvýšila o 7,0 %. Nejvýrazněji se nárůst průměrné mzdy projevil ve Středočeském a Plzeňském kraji (shodně o 7,6 %), na více než sedmiprocentní hodnotu dosáhli také v krajích Ústeckém (o 7,5 %), Jihomoravském (o 7,3 %) a Libereckém (o 7,1 %). Naopak nejnižší přírůstek nominální mzdy zaznamenali v Praze (o 6,2 %), která však zůstává jednoznačně nejbohatším regionem s nejvyšší mzdovou úrovní 56 372 . Na druhém místě se držel Středočeský kraj s 43 554 , těsně za ním na třetím místě Jihomoravský kraj s 43 037 . Hranici 40 tisíc korun překonaly ještě Plzeňský kraj a Ústecký kraj, ostatní kraje zůstaly pod ní. Karlovarský kraj byl i nadále regionem s nejnižší mzdovou úrovní 37 089 .

 Tab. 1 Počet zaměstnanců a průměrné hrubé měsíční mzdy podle krajů v 1. čtvrtletí 2024

Vývoj reálné mzdy byl vedle výše nominálních mezd ovlivněn cenovou úrovní (inflací) vyjádřenou indexem spotřebitelských cen, kterou máme k dispozici pouze za celou Českou republiku. Spotřebitelské ceny za celé Česko v 1. čtvrtletí 2024 vzrostly o 2,1 %, reálně se tak mzda v Moravskoslezském kraji zvýšila o 4,7 %. Mzdový nárůst byl zaznamenán ve všech krajích Česka. Reálná kupní síla zaměstnanců v celém Česku se zvýšila o 4,8 %.

Graf 1 Průměrná hrubá měsíční mzda v 1. čtvrtletí 2024 a její nárůst proti stejnému období roku 2023 podle krajů

Změny ve mzdovém vývoji v kraji doprovázely i změny v zaměstnanosti. V 1. čtvrtletí 2024 zaměstnávaly subjekty se sídlem v Moravskoslezském kraji 409,1 tisíce osob (osoby přepočtené na plně zaměstnané), což bylo o 6,2 tisíce osob méně než před rokem. Meziročně evidenční počet zaměstnanců v kraji poklesl o 1,5 %, což bylo nejvíce mezi všemi kraji Česka. K menším meziročním poklesům počtu zaměstnanců došlo v dalších devíti krajích – od 0,1 % v Libereckém kraji a na Vysočině až po 1,0 % v Olomouckém kraji. O celkové zvýšení počtu zaměstnanců v celé republice o 0,1 % se zásadně postaral nárůst v Praze (o 2,1 %), který představoval 17,4 tisíce nových pracovních míst. Menší zvýšení zaznamenaly také kraje Jihomoravský (o 0,5 %), Středočeský (o 0,3 %), Plzeňský spíše stagnoval, ale ty početně přidaly jen 3,9 tisíce pracovních míst.

Pozn.: Průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků (vč. příplatků za přesčas, odměn, náhrad mzdy atd.) připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Výsledky strukturálních výdělkových statistik, kdy jsou k dispozici údaje o výdělcích jednotlivých zaměstnanců, uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než je celostátní průměr. Nelze opomenout, že z hrubé mzdy jsou zaměstnavatelem za zaměstnance ještě odvedeny příslušné částky na zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a zálohy na daně z příjmu, zaměstnanci je vyplácena mzda čistá.

Přepočtený počet zaměstnanců vzniká v zásadě přepočtením délky zkrácených pracovních úvazků na normální délku pracovní doby.

Územní třídění je provedeno podle místa skutečného pracoviště zaměstnanců, tzv. pracovištní metodou, která poskytuje pravdivější regionální pohled na trh práce.

Přílohy

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Výpočet čisté mzdy v roce 2024Více zpráv k tématu Mzdy

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688